Dosya No Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Dosya No Sorgulama

Dosya No Sorgulama

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi  yani UYAP, yargı birimlerinin 2 temel ögesinden biri olan Danıştay kağıt belgeler yerine dijital ortamdan belge aktarımının yapıldığı platformdur. Son yıllarda devletin hemen hemen her biriminde yerleşmeye başlayan elektronik ortamdan sorgulama sistemleri Adalet Bakanlığı’na da entegre edilerek  tüm vatandaşların hizmetine sunuldu. Adalet Bakanlığı bünyesindeki bütün mahkeme ve dava bilgileri, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi; UYAP Adalet, Avukat, Vatandaş ve diğer oluşturulan portallar sayesinde yapılan işlemlerle UYAP kapsamında ilan edilen atama ve yer değiştirme gibi adli bilgilerin alakalı uyarı, veri ve duyuruların, kısa mesaj aracılığıyla gönderilmesi hizmetidir. UYAP sitesinde; avukat portal, vatandaş portal, kurum portalı, bilir kişi portalı ve daha fazlası ile adli bilgi alma sisteminden tüm vatandaşlar yararlanabilmektedir.

UYAP vatandaş portalı ise,  Adalet Bakanlığı sayesinde hizmete konulan Türkiye’deki vatandaşların; adli ve idari mahkemelerde bulunan dava ve dosyaları dijital ortamda takip etmek amacıyla kullanılmaktadır. Uyap sayesinde kişiler mahkeme salonlarında bilgi almak için saatlerce beklemeye gerek duymadan dijital ortamdan gerekli tüm bilgilere pratik bir şeklide ulaşabilirler. Biz vatandaşlar olarak yargı hizmetlerinden faydalanmak için Vatandaş Bilgi Sistemi kullanabiliriz.

UYAP vatandaş portalını kullanmak için siteye giriş yapılmalıdır. UYAP online sitesi üzerinden yapılan işlemler  E-Devlet Şifresi , E-İmza, Mobil İmza veya E-Devlet üzerinden UYAP Vatandaş Portal’ına bağlanarak, dosya no sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Dosya No Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

UYAP sitesinden dava dosyalarınız ile ilgili bilgi sahibi olmak için dosya no sorgulama işlemini yapabilmeniz yapmanız gerekmektedir. Bu işlemi yapmak için de UYAP’ın sorgulama sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Bu sorgulama ekranına erişmek için yazının sonunda verdiğimiz bağlantı linkine tıklayarak giriş yapın. Bu linke tıkladığınız anda UYAP vatandaş portalına yönlendirileceksiniz. Bu sayfada 3 farklı güvenli giriş seçeneği ile karşılaşırsınız. Bu giriş seçeneklerinden birini seçerek sisteme giriş yaparak dosya no sorgulama işlemini yapmaya başlayabilirsiniz.

Biz sizlere bu yazımızda E-Devlet şifresi ile giriş seçeneğinden faydalanarak sisteme girişi anlatacağız.

dosya no sorgulama

Yukarıda bulunan ekranın sağ üst köşesinde gösterilen sisteme giriş butonuna tıkladığınızda giriş yapacağınız ekrana gönderileceksiniz.

uyapdosya

Bu ekranda E-Devlet şifresi ile giriş yapabilmek için aşağıda bulunan resimde bulunan butona tıklayın. Ekrana gelen görüntüye  TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile sisteme girişinizi tamamlayın.

dosya no sorgulama 3

Daha sonra yukarıda verilen ekrana yönlendirilirsiniz. Dosya no sorgulama işlemini yapmak için bu görüntüdeki bilgileri doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Bu ekranda oklarla belirttiğimiz yargı birimi, il adı, adliye,  dosya türü, birim, gibi bilgileri en doğru formda sisteme girmek gerekmektedir. Son olarak ‘ sorgula’ butonuna basarak dosya no sorgulama işleminizi tamamlamış olursunuz. Bu işlem sayesinden dava dosyanızın numarası,  içeriği, tarihi , son gelişmeleri, ve daha fazlasını bu sorgulama ile elde edebilirsiniz.

Dosya No Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

 

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz