Dacia Araç Vergileri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Dacia Araç Vergileri

Dacia Araç Vergileri

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Dacia araç vergileri ya da diğer markalara ait olan araçların vergilerini ödemek istediğimiz takdirde yapmanız gereken tek şey aşağıda yer alan tablolara bakmak ve ne kadar vergi ödemeniz gerektiğini hesap etmek olacaktır. Her yılın Aralık ayı içerisinde bir sonra sene için motorlu taşıt vergisinin hangi kriterlere göre ne kadar tutarlarda alınacağın hesap edildikten sonra Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Resmi Gazete aracılığı ile yayınlanmaktadır.

Dacia araç vergilerini hesaplarken dikkat etmeniz gereken tek nokta kullandığınız aracın türü ve bu aracın türüne göre önem arz edecek olan santimetreküp cinsinden motor silindir hacmi, azami toplam ağırlık ve oturma yeri birlikte her araçta bakılması gereken tek ortak özellik olan aracın yaşıdır. Şimdi bu konu ile ilgili gerekli bilgileri tablo ve örnekler doğrultusunda birer bire sizlere aktaracağız.

Örneğin arazi taşıtı, otomobil, kaptıkaçtı ya da bu türde bir araca sahipseniz ve bu aracınızın santimetreküp cinsinden motor silindir hacmi 1601 ve 1800 santimetreküp arasında ise ve bu aracın yaşının 10’sa, bu duruma tablo üzerinden karşılık gelecek olan değere bakarak bu yıl ödemeniz gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarı olan 841 TL’yi kolay bir şekilde görebilirsiniz.

Tablonun ikinci bölümünde yer alan motosiklet ile bir örnek verelim. Motosiklet aracına sahip olan kişilerin de bu tablodan yararlanıp, motor silindir hacmi ve yaşa bakarak motorlu taşıtlar vergisi hesabı yapabilmesi oldukça kolaydır. Örneğin 1201 santimetreküp ya da daha yukarı bir motor silindir hacmine sahip olan bir motosikletin 15 yaşında olduğunu varsayalım. Bu durumda ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarının da 513 TL olduğunu görürüz.

Sıradaki örneklerimizi aşağıda yer alan ikinci tabloyu kullanarak vereceğiz. Minibüslerde yalnızca aracın yaşına bakıldığı için sahip olduğunuz minibüsün yaşına bakarak ödemeniz gereken motorlu taşıtlar vergi tutarını görebilirsiniz. 1 ve 6 yaşları arasında bir minibüse sahipseniz 776 TL, 7 ve 15 yaşları arasında bir minibüse sahipseniz 513 TL ve 16 yaş ve üstü bir minibüse sahipseniz 252 TL motorlu taşıtlar vergisi ödemeniz gerekir.

Motorlu karavan ya da panelvan sahibi olan kişilerin bakması gereken kriterlerden biri olan motorlu silindir hacminin bu örneğimizde 2.000 santimetreküp motor silindir hacmine sahip olduğunu varsayalım. Bu aracın yaşı 1 ve 6 yaş arasında ise 1.565 TL, 7 ve 15 yaşları arasında ise 1.035 TL ve 16 ya da daha üstü bir yaşta ise 646 TL motorlu taşıt vergisi ödemesi gerekir.

Otobüs ya da buna benzeyen bir araca sahip olan kişilerin oturma yeri sayısına ve aracın yaşına bakması gerekir. Örneğin 46 ya da daha fazla kişilik yer sayısına sahip olan bir otobüsün 10 yaşında olduğunu varsayarsak bu otobüsün ödemesi gereken motorlu taşıtlar vergisinin 2.613 TL olduğunu görürüz.

Son olarak da çekici, kamyon ve kamyonet türevi araçlar için motorlu taşıtlar vergisi hesaplamasına bakalım. Bu araçlarda bakılacak olan ilk kriter azami toplam ağırlıktır. 15.000 kilograma kadar yük taşıyabilen bir kamyonetin yaşı da 15 olduğu takdirde ödemesi gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarı 2.348 TL olacaktır.

 

Yukarıda yer alan tablolar sayesinde Dacia araç vergilerini kolaylıkla hesap etmeniz mümkündür.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi

Bandrol vergisi olarak da bilinen ve MTV kısaltmasına sahip olan Motorlu Taşıtlar Vergisini ödemek isteyen kişilerin bu ödemeleri yıl içinde iki defa, Ocak ve Temmuz aylarında yapması gerekmektedir. Bu ödemeleri yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi’ni kullanmanız mümkün olup bu sırada kullanabileceğiniz bankaların arasında Aktifbank, Denizbank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, HSBC Bankası, Türkiye İş Bankası, QNB Finansbank, Garanti Bankası ve Akbank yer almaktadır. Bu bankalara ait kredi ve banka kartlarını kullanarak Dacia araç vergileri ödemelerinde bulunabilirsiniz.

Ayrıca isterseniz Vergi Dairesi Müdürlüklerine gidebilir ve Dacia araç vergileri ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz. Aynı şekilde yukarıda isimlerini vermiş olduğumuz bankaların İnternet Bankacılık yöntemlerini ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından akıllı cep telefonları için üretilmiş olan mobil uygulamaları kullanarak da motorlu taşıtlar vergisi ödemelerini kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz