D2 Belgesi Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

D2 Belgesi Sorgulama

D2 Belgesi Sorgulama

Yolcu taşımacılığı ya da eşya taşımacılığında kullanılmak amacı ile araçların bazı izin ve belgelere sahip olması gerekmektedir. Bu belgeler farklı özelliklere sahip olmakla beraber çok çeşitte bulunmaktadır. İşte bu belge türünden biri olan biri D2 belgesi taşımacılık faaliyetlerinde kullanılmaktadır. D2 belgesi yolcu taşımacılığı yapabilmek için gerekli olan bir belgedir. Personel taşımacılığı, öğrenci, öğretmen , yolcu kısacası tüm insan taşımacılığı kategorisinde D2 ehliyeti almak gerekmektedir. Eğer aracını yolcu taşıyıp sefer düzenlemek amacıyla kullanacak ise bu kişilerin D2 belgesini edinmesi gerekmektedir. D2 yetki belgesi terim anlamı olarak da şu şekilde açıklanmaktadır. Belirli bir zaman tarifesine uymaksızın yolcu durumuna göre arazi sefer düzenleyerek taşıma yapacaklara,
Grup yolcuların hareket noktalarından alıp aynı hareket noktasına götürmek koşulu ile ya da getirmek koşulu içim mekik sefer düzenleyerek taşıma yapacaklara,
Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği tarafından belirlenen bu Kanuna göre hazırlanan ve de yayımlanan Seyahat Acenteleri Yönetmeliği hükümlerine göre inşa edilmiş Seyahat Acenteliği Belgesine sahip olanlara verilir.

D2 yetki belgesinin fiyatı 29.063 TL. Her araç için 90 TL. taşıt kartı ücretinden oluşmaktadır. Belge almak isteyenlerin ticaret odasına kayıtlı olması ve sermayenin en az 30.000 TL olması istenmektedir. Ayrıca D2 yetki belgesi asgari kapasite şartı 75 koltuk kapasite şartıdır. Bu şart sağlandıktan sonra eklenecek araç sayısında her hangi bir sınır yoktur. D2 yetki belgesine eklenecek araçların ticari olarak tescil edilmiş olması gereklidir. 75 koltuk kapasitesi şartı 10 yaşından küçük araçlarla sağlanmalı ve faaliyet süresince bu şart korunmalıdır. 75 koltuk kapasite şartının sağlanması halinde ilave edilmesi istenilen araçlar için yaş şartı aranmaz. Ancak 10 yaşından büyük araçlar kapasite hesabına dahil edilmemektedir.

D2 belgesine sahip olmak istiyor isek yukarıdaki işlemleri takip edebiliriz. Şayet D2 belgemiz var ise ; internetten yapılan sorgulama işlemleri ile D2 belgesi sorgulama işlemi yapabilirsiniz.  D2 belgesi sorgulama işlemlerini E Devlet online sitesinden kolayca yapabilirsiniz. Bu yazımızda da sizlere E devlet sitesinden nasıl D2 belgesi sorgulama işlemini yapacağınızı anlatacağız.

D2 Belgesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Birçok farklı siteden sorgulama yapabildiğimizi biliyorsunuz. D2 belgesi sorgulama işlemini ise E devlet sitesinin sunduğu sorgulama sayfasından gerçekleştireceğiz. E devletten D2 belgesi sorgulama işlemini yapmak için ilk olarak aşağıda paylaşacağımız linke tıklamanız gerekmektedir. Ardından sizi sorgulamanın yapılması için gerekli sayfaya yönlendirecektir. Bu sayfaya gitmezden önce kullanıcı adı ve şifre ile sisteme giriş yapılır.

d2-belgesi-sorgulama-1

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi kimliği şimdi doğrula butonuna basılarak gerekli işlemler tamamlandıktan sonra aşağıda gördüğünüz sayfaya yönlendirileceksiniz.

d2-belgesi-sorgulama-2

Bu sayfada D2 belgesi sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ilk olarak aracın ”plaka”sı girilmesi gerekmektedir. Daha sonra ” sorgula” butonuna basılmalıdır. Bu sayede işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız. Bu sorgulama sayesinde D2 yetki belgeniz ait tüm bilgileri edinebilirsiniz.

D2 Belgesi Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz