D Segmenti Araçlar | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

D Segmenti Araçlar

D Segmenti Araçlar

Otomobillerin fiyat, performans, boyut, hacim gibi kriterlerle değerlendirilerek sınıflara ayrılmasına otomobil segmenti denir. Konfor Performans, Fiyat, Genişlik, Donanım, Yol tutuş, Tasarım , Yakıt tüketimi ,İç mekan güzelliği gibi konuları da baz alarak sınıflandırma yapılır. Araçlar ise A-B-C-D-E-F gibi araç segmentlerine ayrılmıştır. Bu segmetlerdeki araçlar ”Binek otomobiller” tabiri ile adlandırılır. Üst segment, orta segment yada alt segment araçlar olarak da sınıflandırılabilir. Şimdi kısaca bu araçları bir tanıyalım.

A sınıfı arabalar ; en küçük şehir otomobilleri olarak bilinen, yakıt tüketimi bakımından ekonomik, fazla park alanı kaplamayan ve nispeten uygun fiyatlı modellerdir. Küçük araçlardır.

B segmenti araçlar A segmentinden biraz daha büyük olsa da küçük otomobil sınıfında yer almaktadır. Small olarak da adlandırılırlar. Aynı segmentte bulunduğu halde sedan veya hatchback olan veya birbirine tıpatıp benzemeyecek pek çok model bulunabilmektedir.

C segmeti araçlar ise; küçük aile otomobilleri olarak nitelendirilmektedir. Alt orta sınıf olarak da tanımlanırlar.

D segmenti araçlar ise ; büyük aile otomobili olarak bilinmektedir. Üst orta sınıf araçlardır. Şimdi yazının devamında D segmenti araçlar daha iyi inceleyelim.

D Segmenti Araçlar Nelerdir?

D segmenti araçlar, large family car grubunda bulunan büyük aile arabası olarak bilinirler.  Üst orta sınıf araçlardır. Hatta lüks sayılan araç sınıfıdır. Hem aracın iç hacmi açısından hem de motor hacmi konusunda daha iyi bir sınıftır. Vergi açısından olarak da diğer özelliklerinin daha iyi olmasından da anlaşılacağı gibi A, B, C sınıflarına yüksektir.  Ayrıca 1,6 motor gücünün altında bulunan motor hacimlerinde olan araçları bu segmentte bulmak imkansızdır. D segmentli araçlara aşağıdaki araç modellerini örnek olarak verebiliriz.

Örnekler: Mercedes C-Serisi – BMW 3  Audi A4, Citroen C5, Renault Laguna – Ford Mondeo Ford Mondeo, Jaguar X-Type,  Opel Insignia – Volkswagen Passat – Opel Vectra – Alfa Romeo 156   Nissan Primera – Skoda Superb – Toyota Avensis – Honda Accord- Seat Exeo – Mazda 6 – Alfa Romeo 159 – Serisidir.

Ayrıca SUV dediğimiz açılımı ”Sport Utility Vehicle”  Türkçesi ise ”Spor Kullanıma Uygun Araç” anlamına gelen araçların bazıları da D segmenti araçların kapsamına girmektedir. SUV Arazi aracı olarak bilinir. Ama aslında illlerde ki firmaların büyük harcamalar sonucunda sunmuş araçların bulunduğu sınıfıdır. Özellikle Jeep, Renault, VW gibi markaların şehir içinde kullanıma sundukları otomobiller söylenebilir. Yakıt ekonomisi yapılmasının beklenmediği araçlar zaman içerisinde yakıt ekonomisine katkı sağlar. Bu nedenle 4 çekerden 2 çekere düşürülerek insanlara sunulmaya hazır hale gelmiştir. SUV sınıfındaki araçlara örnek olarak bunlar verilebilir.

SPremium SUV – Lüks SUVLarge SUV – Büyük SUV
Small SUV – Halk diliyle Cip – Küçük SUV
Medium SUV – Orta SUV
Large SUV – Büyük SUV

Bir dipnot olarak verilmek gerekirse ; ülkemizde otomobil segmentleri, otomobillerin boyut, hacim, fiyat, performans gibi kriterleri göz önünde tutularak belirlenirken ; Avrupa da başka kriterler de göz önüne alınarak segmentler belirlenmektedir.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz