Citroen Araç Vergileri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Citroen Araç Vergileri

Citroen Araç Vergileri

Citroen, binek araçlar, ticari araçlar, konsept araçlar ve DS Ürün Gamı şeklinde farklı konseptlerde araçlar üretmiş, dünyanın dört bir yanında birçok farklı ülkede fabrikalar kurmuştur. Bu da hem Citroen’in hem de dünyanın ne kadar geliştiğini göstermektedir. Bu yazımızda milyonlarca Citroen araç kullanıcısı tarafından merak edilen Citroen Araç Vergileri konusundan bahsedeceğiz.

Fakat burada bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken nokta hangi marka araç kullanıyor olursanız olun ödemeniz gereken bandrol yani motorlu taşıtlar vergisi tutarının bu kriterlere göre değişiklik göstermeyecek olmasıdır. Motorlu taşıtlar vergisinin hangi kriterlere göre ne kadar ödendiğini merak ediyorsanız yazımızın devamında aradığınız cevapları kolaylıkla bulabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Citroen araç vergileri ve diğer araçlara ait vergiler ödenirken aşağıda yer alan tablolardan faydalanılmaktadır. Her yılın sonunda bir sonraki yıl için belirlenmekte olan motorlu taşıtlar vergisi kriter ve tutarları Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanmakta ve Resmi Gazete aracılığı ile yayınlanmaktadır.

Citroen araç vergileri hesaplama konusunda dikkat etmeniz gereken şey ne tür bir araç kullandığınız, bu aracın motor silindir hacminin santimetreküp cinsinden değeri, aracın yaşı, taşıtın cinsi, oturma yeri sayısı ve azami toplam ağırlık gibi etkenlerdir. Şimdi bu durumu tablo ve çeşitli örnekler aracılığı ile birlikte ifade edelim.

Örneğin otomobil, arazi taşıtı, kaptıkaçtı ya da buna benzer bir araca sahip olan kişinin 1.300 santimetreküp ya da daha az motor silindir hacmine sahip olan bir aracının olduğunu ve bu aracın yaşının 2 olduğunu varsayalım. Bu durumda oldukça kolay bir şekilde tabloya bakarak ödemeniz gereken tutarın 646 TL olduğunu görebilirsiniz.

Bir başka örneği ise motosikletler ile verelim. Motosiklet sahiplerinin de ödemesi gereken motorlu taşıtlar vergisi hesaplanırken yine aynı şekilde motor silindir hacmine santimetreküp cinsinden bakılır. örneğin 100 ile 250 santimetreküp arasında bir motor silindir hacmine sahip olan motosikletin yaşının 2 olduğunu var sayarsak bu aracın 2017 yılında ödemesi gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarının da 122 TL olduğunu görmüş oluruz.

Şimdi örneklerimize bir diğer tablo ile devam edelim. Örneğin Citroen markalı bir minibüsünüz varsa bu aracın yalnızca yaşına bakarak ne kadar vergi ödeyeceğinizi hesaplamanız mümkündür. 3 yaşında bir minibüse sahipseniz ödemeniz gereken tutar 776 TL olacaktır.

Motorlu karavan ya da panel van sahibi olan kişilerin ise yine aracın sahip olduğu motorun silindir hacmine ve aracın yaşına bakmaları gerekmektedir.

Konu otobüs ve buna benzer olduğu takdirde ise bu tür araçların sahip olduğu oturma yeri sayısı ile yaşına bakılır. Örneğine bir otobüste 20 kişilik yer varsa ve bu otobüs 2 yaşındaysa o yıl ödemesi gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarı 1.958 TL olarak belirlenmiştir.

Son olarak ise kamyonet, çekici, kamyon ya da buna benzer bir araca sahip olduğunuzu varsayalım. Bu tür bir araca sahip olan kişilerin bakması gereken şey azami toplam ağırlıktır. Örneğin 1.500 kilogram bir kamyonetiniz varsa ve bu aracın yaşı 3 ise ödemeniz gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarı da 697 TL olacaktır.

Siz de buna benzer şekilde hesaplamalar yaparak Citroen araç vergileri tutarlarını oldukça kolay bir şekilde hesap edebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi

Eski adıyla Bandrol vergisi olarak bilinen motorlu taşıtlar vergisi olan ve Citroen araç vergilerini ödemek isteyen kişilerin bu ödemeleri Ocak ve Temmuz ayı içerisinde yılda iki defa yapması gerekir. Bu ödemeler aşağıda yer alan bankalar ve bu bankalara ait seçili kredi kartları ile Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapılabilmektedir.

Akbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, HSBC, Türkiye Ekonomi Bankası, Yapı Kredi Bankası, Finansbank, Ziraat Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Denizbank ve Aktifbank üzerinden bu bankalara ait kredi kartları ile Citroen araç vergileri ödemesinde bulunabilirsiniz.

Dilerseniz doğrudan Vergi Dairesi Müdürlüklerine giderek de motorlu taşıtlar vergisi ödemesinde bulunabilirsiniz. Bununla birlikte bahsi geçen bankaların internet bankacılığı yöntemlerini kullanmanız da mümkündür. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından akıllı telefonlar için üretilmiş olan mobil uygulama üzerinden de motorlu taşıtlar vergisi ödemesini yapmanız mümkündür.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz