Chevrolet Araç Vergileri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Chevrolet Araç Vergileri

Chevrolet Araç Vergileri

2015 yılından sonra Batı ve Doğu Avrupa’dan çekilme kararı alan Chevrolet, 2005 yılında Türkiye’den 1.5 milyar dolar kazanç elde etmeyi başarmıştır. Chevrolet’in tarihte attığı en büyük başarılardan biri Ford’un T Modelini en çok satan otomobil listesinde yer aldığı 1. sıradan indirmek olmuştur. Zira o yıllarda Ford daha önce hiç görülmemiş bir başarıya imza atarak otomobil dünyasını baştan aşağıya değiştirmesiyle bilinmekteydi. Biz de bugün sizlere en başarılı araçlardan biri olan Chevrolet’in araç vergileri hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında Chevrolet Araç Vergileri hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Bu noktada bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken nokta ise esasında Chevrolet araç vergilerinin de diğer markalara ait araç vergilerinin de aynı kriterlere tabi olarak alınıyor olmasıdır. Yani hangi araç markasını kullanıyor olursanız olun ödemeniz gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarı aracınızın Chevrolet ya da bir başka markaya ait olması ile değil sahip olduğu bu kriterlere göre belirlenecektir. Şimdi sizlere motorlu taşıtlar vergisinin hangi kriterlere göre nasıl hesaplandığını anlatacağız.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Chevrolet araç vergileri ya da diğer markalara ait olan araçların motorlu taşıtlar vergisi hesaplanırken aşağıda yer alan tablolardan yararlanılmaktadır. Her yılın sonunda bir sonraki sene hangi aracın hangi özelliklerine göre ne kadar vergi ödeyeceği belirlenmektedir. Bu tablolar Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanmakta ve Resmi Gazete ile birlikte kamuoyuna sunulmaktadır.

Chevrolet araç vergilerini hesaplamak için sahip olunan aracın sahip olduğu yaş, motor silindir hacmi, oturma sayısı ve azami toplam ağırlığı gibi kriterlerinin bilinmesi gerekmektedir. Bu hususta her tür araç için ortak paydada aracın yaşı var iken diğer kriterler aracın çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Şimdi bunları birkaç kısa örnek ile sizlere açıklayalım.

Örneğin 1.500 santimetreküp motor silindir hacmine sahip olan bir arazi taşıtına sahip olduğunuzu ve bu aracın 5 yaşında olduğunu varsayalım. Bu durumda ödemeniz gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarı 776 TL olarak kolay bir şekilde belirlenecektir.

Bir başka örnekte ise 500 santimetreküp motor silindir hacmine sahip olan bir motosiklete sahip olduğunuzu ve bu motosikletin 5 yaşında olduğunu varsayalım. Bu noktada ödemeniz gereken tutarın 191 TL olduğunu sizler de kolaylıkla tablo aracılığı ile görebilirsiniz.

Şimdi diğer araç modellerine ait motorlu taşı vergisi hesaplama hususunda örnekler vermeye geçelim.

Örneğin 8 yaşında bir minibüse sahipseniz bu durumda 2017 yılında ödemeniz gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarı 513 TL olacaktır.

2.000 santimetreküp motor silindir hacmine sahip olan bir motorlu karavana sahipseniz ve bu aracın yaşı 10 ise ödemeniz gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarı 1.035 TL olacaktır.

30 kişilik oturma yerine sahip olan ve henüz 10 yaşında olan bir otobüse sahipseniz bu durumda ödemeniz gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarı 1.958 TL olacaktır.

Azami toplam ağırlığı 9.000 kilogram olan bir kamyona sahipseniz ve bu kamyonun yaşı henüz 5 ise bu durumda ödemeniz gereken motorlu taşıtlar vergisi tutarı 2.348 TL olacaktır.

Siz de dilerseniz buna benzer işlemler yaparak Chevrolet araç vergileri hususunda ne kadar vergi ödemeniz gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi

Eski adı ile Bandrol vergisi olan ve günümüzde motorlu taşıtlar vergisi olarak bilinen bu vergiyi ödemek isteyen Chevrolet araç sahiplerinin bu ödemeleri her yılın Ocak ve Temmuz aylarında yılda iki defaya mahsus olmak üzere yapması gerekmektedir. Bu ödemeleri Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi üzerinden yapmak isteyen kişilerin aşağıda yer alan bankalara ait kredi ya da banka kartları ile yapması mümkündür.

Aktifbank, Denizbank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, HSBC, İş Bankası, Halkbank, Garanti Bankası ve Akbank üzerinden bu bankalara ait olan kredi ya da banka kartlarından birini kullanarak Chevrolet araç vergileri ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

Dilediğiniz taktirde Vergi Dairesi Müdürlüklerine gidebilir ve motorlu taşıt vergisini ödeyebilirsiniz. Ayrıca yukarıda bahsi geçen bankaların internet bankacılığı uygulamaları sayesinde de ödeme yapabilmeniz mümkündür. Bir başka yöntem olarak Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından akıllı telefonlar için üretilen mobil uygulamalar sayesinde Chevrolet araç vergileri ödemelerini kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz