Ceza Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ceza Sorgulama

Ceza Sorgulama

İstatistiklere bakıldığında en çok trafik cezası verilen ülkelerin başında gelmekteyiz. Trafikte hareket ederken sürücü ve yayaların canını tehlikeye düşürecek bütün davranışlar trafik kanununun esaslarına göre cezaya tabii tutulur. Aslında bu cezaların verilmesindeki temel neden sürücü ve yayaların trafikte çok dikkatli olmaları bilincini kazandırmak aynı zamanda da, yaşanabilecek ölümcül kazaların ve ölüme sebebiyet verecek suçların da önüne geçmek amacıyla veriliyor.  Tabi bu durumda alınmış olan trafik cezasının miktarı da trafik kanunu kapsamında değerlendirilip ceza miktarı buna bağlı olarak değişmektedir. Türkiye’de her yıl yinelenen zam oranları ile birlikte trafik cezaları da yeniden belirlenmektedir. En çok trafik cezası kesilen istatistiklerin başında aşırı hız kaynaklı kazalar ve alkollü araç kullanımı sonucu alınan cezalar gelmektedir. İki trafikte yasak olan bu davranışlar ağır miktarlarda trafik cezaları ile cezalandırılırlar. Bunun nedeni ise; bu suçları işlemekten kaçınmayan sürücüleri suçu işlemekten alı koymaktır. Tabi bunlardan farklı diğer kapsamlarda işlenen suçlar da cezalara tabii tutulur. Trafikte her daim yaşanan kural ihlallerini tespit etmek amacıyla ;radarlar yada trafik mobese kameraları kullanılmaktadır. Bu cihazların sayesinde trafikteki kural ihlalleri, trafik birimlerince fark edilmese bile bu tür sistemler sayesinde trafik ihlalleri tespit edilir. Bu cezalar sürücülerin plakalarına kesilir. Daha sonra cezalar sürücülerin adreslerine posta ile tebliğ edilir. Bu amaçla ev veya iş adresiniz yahut iletişim bilgileriniz güncel olmalıdır. Diğer şekilde ceza tebliğ için gönderildiği zaman adresinizde bulunmuyor  iseniz ceza teslim alınmaz. Ayrıca tüm trafik cezalarının 7 günlük ceza ödeme süresi vardır . Eğer alınan trafik cezası 7 gün içinde ödenmez ise yani bu süreyi aşar iseniz bu durumda faizli bir şekilde cezayı ödemek zorunda kalırsınız.

Bu tür mağduriyetleri gidermek adına geliştirilen sorgulama sistemleri sayesinden cezanın tebliğini beklemeden internet bulunan her yerden, ister telefon ister bilgisayardan ceza sorgulama  işlemi yaparak, öğrenebilirsiniz. Ceza sorgulama işlemleri birçok farklı portaldan yapılıyor. Bu portallar başlıca Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online internet sitesi ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online internet sitesidir. Ceza sorgulama işlemleri, E-devlet online sitesinden de yapılmaktadır. Bu yazıda sizlere ceza sorgulama işleminin Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online internet sitesinden nasıl yapabileceğiniz anlatacağız.

Ceza Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ceza sorgulama işlemleri hem Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online internet sitesi üzerinden yapılıyor. Ceza sorgulama işlemine başlarken ilk olarak Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online internet sitesinden aşağıda verilmiş olan linke basmanız gerekmektedir. Daha sonra karşınıza resimde gördüğünüz ekran çıkacaktır.

Ceza Borcu Sorgulama 1

Bu resimde oklarla gösterilmiş boşlukların doldurulması gereklidir. Bu yüzden sırayla İsim ve soy isim; TC kimlik numarası ve doğum yılı doğru bir şekilde girilir. Ardından ‘ doğrula’ butonuna basılır. Daha sonra sorgulama seçenekleri gelecektir.

ceza sorgulama 1

Yukarıdaki fotoda da görüldüğü üzere 4 farklı ceza sorgulama seçeneğinden birini seçmelisiniz. 4 seçenek de hangi alanda bir ceza sorgulama işlemi yapmak isterseniz onun için size bir sorgulama sayfası açacaktır. Eğer yakın zamanda aldığınız biri trafik cezası içi sorgulama yapmak isterseniz;  ‘araç plakasına yazılan ceza sorgulama ‘  seçeneğini seçerek ceza sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Online İnternet Sitesinden Ceza Borcu Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

 

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz