Ceza Sorgulama Gib | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ceza Sorgulama Gib

Ceza Sorgulama Gib

Ceza sorgulama işlemlerini yapmak artık çok kolay. Bir 10 yıl öncesine gitmek gerekirse o yıllarda aldığımız vergi cezaları, trafik cezalarının kesildiğini araçlarımıza bırakılan ceza makbuzları sayesinden haberdar olurduk. Ya da evlere gönderilen posta ile. Haliyle cezanın bizim adresimize tebliğini beklerken bazı sıkıntılardan dolayı cezalardan geç haberdar oluyorduk. Bu nedenle cezanın ödenmesi gereken süre zarfında ödeyemediğinden dolayı bizler son ödeme tarihini kaçırıyorduk. Bunun sonucunda ise aldığımız cezaya faiz ekleniyordu ve ceza daha çok katlanarak artıyordu. Tüm bu durumları göz önünde bulundurarak geliştirilen sorgulama sistemleri sayesinden araçlarınız veya trafik cezalarınızı çok pratik bir şekilde sorgulayıp, bilgi alabilirsiniz. Hem de bu sorgulamaları hem cep telefonlarınızdan hem de internet kullanarak yapabilirsiniz. Bu amaçla bazı internet siteleri ceza sorgulamalarına imkan veren sistemleri ile hizmet vermektedir. Bu sitelerin en başında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online sitesi gelmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online sitesinden tüm ceza sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Ayrıca E-Devlet online internet sitesinden de ceza sorgulama işlemini yapabiliyorsunuz. Tabi bu yazımızın da ana konusu olan ceza sorgulama işlemini aynı zamanda Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesinden yapabiliyorsunuz. Bu yazımızda da sizlere Gelir İdaresi Başkanlığının sitesinden ceza sorgulama gib işleminin nasıl yapılacağını adım adım anlatacağız.

Ceza Sorgulama Gib İşlemi Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online internet sitesinden ceza sorgulama gib işlemlerini kolaylıkla yapabiliyoruz. Daha önceki yazılarımızda değindiğimiz ceza sorgulama işlemlerine şimdi de Gib üzerinden nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız. İlk olarak aşağıda verdiğimiz linke tıklayarak siteye giriş yapıverin. Akabinde ekrana aşağıdaki görüntü gelir.

Ceza Sorgulama Gib 1

İşte bu bölüm ekrana geldiğinde ‘ceza sorgulama gib’ işlemi için ”Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Ardından aşağıdaki ekrana yönlendirileceksiniz.

Ceza Sorgulama Gib 2

Bu resimden yola çıkarak, oklarla belirtilen yerlere araç ile ilgili bilgileri doldurunuz. İlk olarak  aracın plakasının girilmesi gereklidir. Sonra araç özel plaka ise, evet seçeneği değil ise hayır seçeneğine basmalısınız. Sonra sürücünün T.C kimlik numarası veya vergi kimlik numarası girmek gerekmektedir. En sonda da aracın tescil tarihi bilgileri gün-ay-yıl olarak girilir. Son olarak ‘ tamam’ butonuna basılır ve karşınıza aşağıdaki ekran görüntüsü gelecektir.

ceza sorgulama gib 3

 

Bu ekranda okla gösterilen ‘ceza bilgileri’ butonuna tıklayınca ekrana var olan cezanız ve bu cezanın ayrıntıları gelecektir. Bu ekrandan cezanızın miktarını öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda son ödeme tarihini de öğrenip buna göre parayı yatırabilirsiniz. Ayrıca bu ekranın en sağ köşesinde bulunan ‘beyanlı trafik cezası ödeme’ seçeneğine tıklayarak bu site üzerinden ödeme yapabilirsiniz.  Ödeme işleminizi nakit para ile yapamazken, Gib’in anlaşmalı olduğu bankalardan edineceğiniz kredi kartları ile ödeme işleminizi yapabilirsiniz.

 Ceza Sorgulama Gib İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığı Online İnternet Sitesine Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz