Ceza Sorgula | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ceza Sorgula

Ceza Sorgula

Trafik cezaları sürücü veya yayaların trafikte tehlike oluşturacak davranışlar sergilemelerinden dolayı verilmiş olan cezalardır. Trafikte seyir halinden iken yahut değil iken bir trafik kural ihlali yaptığımızda, bu ihlal ceza ile sonuçlanır. Ve bu cezalar ihlalin kapsamına göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin yüksek trafik cezaları aşırı hızlı halde iken kural ihlali yapan araç sürücülerine ve alkollü araç sürücülerine verilmektedir. Bu cezaların yüksek olmasındaki amaç ise sürücülerin bu tür suçları işlemesinden caydırmaktır. Trafik kuralları ihlal edildiğinde araç veya araç sahibine verilen trafik cezaları adreslerinize tebliğ edilir. Adresinize tebliğ edilecek olan trafik cezasını getiren trafik polisine cezanın neden kesildiğini sorgulama hakkınız bulunmaktadır. Trafik memuru da size elinde bulunan kanıt ile hangi kural ihlalinden ceza almış iseniz bunu belirtecektir. Bu yüzden trafik polisinin sizden isteyeceği belgeleri vermek zorundasınız.  Diğer şekilde bu belgelerin verilmeyişi trafik polisini size karşı zor kullanmasına neden olabilir. Ayrıca polise gösterdiğiniz dirençten dolayı ‘polise mukavemet’ suçu kapsamında gözaltına alınabilirsiniz.

Bildiğini gibi trafik cezaları araç plakasına kesilmektedir. Ve bu kesilen trafik cezalar ise en geç 15 gün içinde sürücüye veya yayaya tebliğ edilmektedir. Cezanın tebliğinden itibaren trafik cezasını 15 gün içinde öder iseniz  cezayı %25 indirimli olarak ödeme avantajından yararlanabilirsiniz. Fakat son ödeme tarihine kadar cezanızı ödemez iseniz o zaman trafik cezasına günlük olarak faiz işlenmektedir. Bu durum aynı zamanda sürücü ceza puanının artmasına neden olmaktadır.

Aracınıza kesilen trafik cezalarını artık posta yoluyla almazdan önce çeşitli sitelerden sorgulamalar yaparak öğrenebilirsiniz. Bu siteler sırasıyla Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın resmi sayfası, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online sitesi , E-Devlet resmi sitesinden sorgulama yapabilirsiniz. Bu sorgulama işlemleri sayesinden aracınıza ceza kesildiği andan itibaren öğrenerek aracınızın cezasının son ödeme tarihini de kaçırmamış olursunuz. Bu yazımızda sizlere  ceza sorgula işlemini nasıl yapacağınızı bazı siteler üzerinden anlatacağız.

Ceza Sorgula İşlemi Nasıl Yapılır?

Ceza sorgulama işlemleri birçok farklı siteden yapılmaktadır. Bizler ise sizlere iki farklı site üzerinden sorgulama yapmanız için bilgi vereceğiz.

İlk sorgulama yapacağınız alan Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın resmi sayfasıdır. Aşağıda sorgulama sayfasına direk erişebileceğiniz bir bağlantı linki bulunmaktadır. Bu linke tıklayarak sayfaya giriş yapın. Direkt olarak aşağıdaki sayfayı göreceksiniz.

Ceza Sorgula 1

Öncelikle aracın plakasını giriniz. Eğer ‘özel plaka ‘  var ise ‘evet’ şıkkını seçin. Ardından TC kimlik numarası yada Vergi kimlik numarasından birini sisteme girin. Son olarak da aracın tescil tarihini gün ay yıl olarak yazınız. Tamam seçeneğine tıklayarak; cezanızı öğrenebilirsiniz.

İkinci sorgulama yapmak için kullanacağınız alan ise Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online sitesidir. Aşağıdaki linke tıklayın ve siteye giriş yapın. Ardından bu ekranı göreceksiniz.

ceza sorgulama 2

Yukarıda gördüğünüz resimde bulunan boşluklu yerlere isim ve soy isim; tc kimlik numarası ve doğum yılı doğru bir şekilde girilir. Ardından ‘ doğrula’ butonuna basılır. Daha sonra açılacak pencerede 4 farklı ceza sorgu seçeneği bulunmaktadır. Bu sorgulama seçeneklerinden dilediğinizi seçerek sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

 

EGM Online İnternet Sitesinden Ceza Sorgu İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

GİB Online İnternet Sitesinden Ceza Öğrenme İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

 

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz