Ceza Öğrenme | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ceza Öğrenme

Ceza Öğrenme

Dikkatli bir sürücü olmak trafik kurallarını iyi bilmeyi gerektirir. Bu yüzden cezaya sebep olacak tüm ihlallerin de farkında olmalıdır. Bildiğiniz gibi trafik ihlalleri sonucunda sürücülere trafik cezaları verilir. Bu trafik cezaları ise ceza tebliğ edildikten sonra kısa bir süre içinde ödenmesi gerekmektedir.  Tabi bazı durumlarda sürücülere indirimler uygulanır. Alınan trafik cezasında %25 indirimden yararlanmak amacıyla, ceza tebliğ edildikten 15 gün içinde cezasının ödenmesi gerekmektedir. Bu sayede 1/4 oranında indirim alabilirsiniz.

Trafik cezaları her geçen yıl artış göstermektedir. 2016 yılında trafik cezaları, Maliye Bakanlığı’nca belirlenen yeniden değerleme oranına göre  % 5,58 oranında zamlandı. Bu duruma göre 2016 yılı trafik da değişti. Bu yenilenen cezalara göre;

Alkollü bir durumda iken araç kullanımı tespit edildiğinde verilecek olan trafik cezası; 1. defasında 844 TL, erken ödeme 633 TL

2. Defada 1058 TL, erken ödeme seçeneği ile 793,5 TL

3 ve 3 ten fazlasında 1698 TL (en az 6 ay) peşin 1273,5 TL

Ceza puanı: 20 olarak belirlendi.

Ehliyetsiz iken araç kullananlara verilen ceza ise ; 1698 TL, erken ödeme 1273,5 TL

Kırmızı ışıkta geçme trafik cezası; Ceza Tutarı Ne Kadar:199 TL, erken ödeme 149,25 TL

Ceza Puanı: 20

 

İşte bunlar ve daha fazlası için değişen tüm trafik cezalarını kolayca öğrenebilirsiniz.

Ayrıca aldığınız trafik cezalarınızı da öğrenebiliyorsunuz. Bazen farkında olmadan da trafikteki kural ihlallerinden birini yapmış olabilirsiniz. İşte bu durumda bazı sorgulama sitelerinden faydalanarak ceza sorgulama işlemleri yaparak, ceza öğrenme işlemini yürütebilirsiniz.

Bu yazımızda da sizlere ; Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online sitelerinden ceza öğrenme işlemlerini nasıl yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Ceza Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Aldığınız trafik yada vergi cezalarını hem Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hem de Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online internet sitelerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. İlk olarak Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinden işlemin nasıl yapılacağını anlatalım. Aşağıda bağlantı linkine tıklayın ve siteye giriş yapın. Daha sonra bu ekran karşınıza gelecektir.

Ceza Öğrenme 1

Bu ekranda bulunan isim ve soy isim; TC kimlik numarası ve doğum yılı doğru bir şekilde girilir. Ardından ‘ doğrula’ butonuna basılır. Daha sonra açılacak pencerede 4 farklı ceza sorgulama seçeneği bulunmaktadır.

ceza öğrenme 2

Buradaki 4 farklı seçenekten hangisi ile ilgili sorgulama yaparak ceza öğrenme işlemini devam ettirmek istiyorsanız, o butona tıklayarak cezanızın tutarını ve ayrıntılarını öğrenebilirsiniz.

Diğer bir sorgulama seçeneği ise Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesidir. Buradan ceza öğrenme işlemi yapmak için Aşağıda bağlantı linkine tıklayın ve siteye giriş yapın. Daha sonra bu ekran karşınıza gelecektir.

Ceza Öğrenme 3

Öncelikle aracın plakasını giriniz. Şayet plaka ‘özel plaka ‘ ise ‘evet’ şıkkını seçin. Ardından TC kimlik numarası yada Vergi kimlik numarasından birini sisteme girin. Son olarak da aracın tescil tarihini gün ay yıl olarak yazınız. Tamam seçeneğine tıklayarak; cezanızı öğrenebilirsiniz.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Online İnternet Sitesinden Ceza Öğrenme İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

 

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Online İnternet Sitesinden Ceza Öğrenme İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz