Ceza Ödeme | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ceza Ödeme

Ceza Ödeme

Trafik cezaları, artan kural ihlalleri ile daha sık kesilmeye başlandı. Eskiden sadece trafik polisleri tarafından belirlenerek verilen cezalar, artık daha farklılaşmaya başladı. Trafik ihlalleri trafik polislerinin gözünden kaçsa bile , yeni geliştirilen sistemler ile sürücü veya yayalar cezada kaçamıyorlar. Bu sistemlerin başında radarlar gelmektedir. Radarlar sayesinde trafikte hız limitini aşan araçlar tespit ediliyor. Daha sonra bu araçların plakalarına hız limitini aşma derecesine göre ceza kesiliyor. Diğer bir geliştirilmiş sistem ise mobese kameralarıdır. Bu kameralar neredeyse her köşe başında kurulmuş olur, tüm yol, kavşak, köprü ve benzeri yerleri izlemek ve oluşabilecek kural ihlallerini tespit etmek amacıyla kurulmuştur. Yine trafik polisinde kaçmaya çalışan kural ihlali yapmış sürücüler, maalesef mobese kameralarından kaçamazlar. Bu araçların da plakalarına kural ihlali kapsamına göre ceza verilir.

Alınan trafik cezaları bildiğini gibi adreslere posta yoluyla tebliğ edilmektedir. Ve bu cezalar verildikten sonra yine 15 gün içinde tebliğ edilirler. Cezayı alan sürücüler veya yayalar ise ceza verildikten sonra yine 15 gün içinde cezayı ödemek zorundadırlar. Eğer ceza 15 gün içinde ödenmez ise o zaman cezaya faiz uygulanmaktadır. Eğer 15 gün içinde ödenirse bu zaman zarfında % 25 ceza indirimi alarak cezayı daha az şekilde öder.

Ceza ödeme işlemleri aslında vergi daireleri ve trafik müdürlüğünün belirlediği kurum ve kuruluşlarda ödenmektedir. Fakat günlük iş yoğunluğu ve vakit sıkıntısı göz önünde bulundurulunca buralara giderek cezayı ödemek bazen zor olabiliyor. Diğer yazılarımızda sizlere bahsettiğimiz ceza sorgulama işlemlerini ceza ödeme işlemleri gibi yapabiliyorsunuz. Yani geliştirilmiş platformlardan ceza ödeme işlemlerini çok hızlı ve pratik bir şekilde yapabiliyorsunuz. Ceza ödeme işlemi için en çok tercih edilen online internet platformu ise Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesidir. Bu siteye giriş yaparak ceza sorgulama işlemlerinin ardından ceza ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Şimdiki yazımızda da sizlere ceza ödeme işlemin nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Ceza Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online internet sitesinden ceza ödeme işlemine başlamak için ilk olarak aşağıda verilen bağlantı linkine tıklayın. Ardından karşınıza aşağıda verilen ekran görüntüsü gelecektir.

Ceza Ödeme 1

Bu ekranda görüldüğü gibi 4 farklı sorgulama seçeneği bulunmaktadır. Bizlerin ise ceza ödeme işlemi yapmak için ‘motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme’ seçeneğine tıklayıp sorgulama sayfasına giriş yapmalıyız. Daha sonra aşağıdaki ekran görüntüsüne yönlendiriliriz.

ceza ödeme 2

Ceza ödeme işlemi için ilk olarak aracınızın plakasını giriniz. Eğer ‘özel plaka ‘  var ise ‘evet’ şıkkını seçin. Ardından TC kimlik numarası yada Vergi kimlik numarasından birini sisteme girin. Son olarak da aracın tescil tarihini gün ay yıl olarak yazınız. Tamam seçeneğine tıklayarak; cezanızın miktarını öğrenebilirsiniz.

Daha sonra karşınıza aşağıda verilen ekran gelecektir.

ceza ödeme 3

İşte bu ekranda sizlerin de görebileceği gibi ceza miktarı ekrana gelecektir. Ardından en aşağıda oklarla belirttiğimiz ‘kredi kartı ile ödeme’ seçeneğine tıklayarak; ceza ödeme işlemine başlayabilirsiniz. Fakat önemli bir husus vardır. Onu şöyle belirtmek gerekir ise, cezanızı ancak kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Ve bu kredi kartı ise Gelir İdaresi Başkanlığının anlaşmalı olduğu bankaların kredi kartı ile yapabilirsiniz. Sizler için yazının sonunda hem  Gelir İdaresi Başkanlığının anlaşmalı olduğu bankaların listesini hem de  Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesinden ceza ödeme işlemini kolayca yapabilmeniz için bağlantı linkleri paylaştık. Bu linklere tıklayarak işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Anlaşmalı Olduğu Bankaların Listesini Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

 

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Online İnternet Sitesinden Ceza Ödeme İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz