Ceza Borcu Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ceza Borcu Sorgulama

Ceza Borcu Sorgulama

Trafikte seyir halinde iken sürücü ve yayaların can ve malını tehlikeye atacak tüm hareketlerimiz cezalandırılır. Bu cezalar trafikte iken daha dikkatli olmamız için bizi teşvik eden, suç işlemekten caydırma amaçlı verilen cezalardır. Alınan trafik cezasının kapsamına da göre trafik cezasının miktarı da değişiklik göstermektedir. Ülkemizde her yıl belirlenen trafik cezası verilerine göre her yıl en çok trafik cezası verilen konu aşırı hız kaynaklı kazalar ve alkollü araç kullanımıdır. Bu iki trafik suçu ağır bir biçimde cezalandırılır. Amaç bu suça meyilli insanların suçu işlemekten caydırmaktır. Farklı diğer suçlardan da alınan trafik cezaları bazen yüksek olabiliyor. Yollarda bulunan radarlar yada trafik mobese kameraları sayesinde trafikte yapılan kural ihlalleri, trafik memurları tarafından görülmese de bu yöntemler ile trafik ihlalleri saptanır. Araç sürücülerinin plakalarına trafik cezası yansıtılır. Bu cezalar kesildikten sonra araç sürücülerinin evlerine posta yoluyla tebliğ edilir. Bu yüzden emniyetteki adresiniz yada iletişim bilgilerinizin güncel olması önem taşır. Aksi takdirde cezanın tebliği sırasında evde olmaz iseniz cezayı teslim alamazsınız. Fakat 7 günlük ceza ödeme aralığına da tabii tutulursunuz. Aldığınız trafik cezasını 7 gün içinde ödemeniz gereklidir. Eğer bu süreyi aşar iseniz bu durumda faizli bir şekilde cezayı ödemek zorunda kalırsınız.

Yeni geliştirilen sistemler vasıtasıyla trafik cezası borçlarınızın sorgulamasını internet üzerinden yapabiliyorsunuz. Bu sistemler sayesinde trafik cezalarının size tebliğ edilmesini beklemeden internet üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Peki trafik ceza borcu sorgulama nasıl yapılıyor?

Ceza Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik cezası borcu sorgulama işlemleri hem Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hem de GİB online internet sitesinden yapılmaktadır. Ve bu iki siteden de ceza borcunuzu kredi kartı ile ödeme işlemi yapabilirsiniz. Ceza borcunuzu kredi kartı ile ödemek için ise hem  Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hem de Gelir İdaresi Başkanlığı’nın anlaşmalı bulunduğu bankaların kredi kartlarına sahip olmanız gerekmektedir. İlk olarak; Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online internet sitesinden ceza borcu sorgulama işlemi yapmak için  öncelikle aşağıda verilmiş olan linke tıkladığınız zaman aşağıdaki gibi bir bölüm karşısınızda yer alacaktır.

Ceza Borcu Sorgulama 1

Bu resimde sırasıyla gerekli bilgileri giriniz. İsim, soy isim; TC kimlik numarası ve doğum yılını da düzgün bir şekilde giriniz. Ardından ‘ doğrula’ butonuna basılır. Daha sonra sorgulama seçenekleri gelecektir. Burada bulunan 4 farklı ceza sorgulama seçeneğinden birini seçiniz.  Ceza borcu sorgulama işlemi için ‘araç plakası ceza sorgulama ‘  seçeneğini seçerek ceza borcu sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Diğer bir ceza borcu sorgulama işlemini yapabileceğiniz yer ise Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online internet sitesinden yapabilirsiniz. Ceza borcu sorgulama için linke tıklamalısınız. Karşınıza ise aşağıda verilen kutucuk çıkacaktır.

ceza borcu sorgulama 3

Bu bölümden ceza borcu sorgulama işlemi yapmak için ”Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme” bölümüne tıklamanız gerekmektedir.

ceza borcu sorgulama 4

İlk olarak araç plakası girilir. Özel plaka sahibi iseniz ‘evet’ butonuna basmanız gereklidir. Kimlik numarası yada Vergi kimlik numarasından herhangi biri işinizi görür. Bunu o alana yazmalısınız. Aracınızın tescil tarihini gün ay yıl şeklinde yapın. Tamam butonunu seçerek; ceza borcu sorgulama işlemini tamamlamış olacaksınız.

EGM Online İnternet Sitesinden Ceza Borcu Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

 

GİB Online İnternet Sitesinden Ceza Borcu Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

 

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz