Ceza Borç Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Ceza Borç Sorgulama

Ceza Borç Sorgulama

Artan trafik kazalarının maalesef önüne geçilemiyor. Her yıl birçok farklı uygulama ile trafik kazaları ve trafik ihlallerinin önlenmesi amaçlanıyor. Yollardaki trafik ışıkları , kavşak geçiş yasaklamaları veya radarlar da bu trafik problemlerini önlemek amacıyla yapılan şeylerdir. Ne yazık ki her geçen gün radara veya mobese kameralarına yakalanan trafik ihlalleri artmaya devam ediyor. Bu yüzden trafik cezaları da caydırıcılığı artırmak amacıyla her yıl artış göstermektedir. Bu durum böyle olunca araçlar ve araç sahipleri de trafik cezalarından nasibini almaktadırlar. Fakat yeni geliştirilen sistemler sayesinden sürücüler cezalarını kolayca öğrenmektir. Araç sahipleri aldıkları trafik cezalarını veya trafik ceza borçlarının artık internet üzerinden yapılan sorgulamalar ile öğrenip ödeyebiliyorlar. Bu yazımızda da sizlere ceza borç sorgulama işleminin farklı sistemler üzerinden nasıl yapılacağını anlatacağız.

Ceza Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ceza borç sorgulama işlemleri birçok farklı portal üzerinden yapılabilmektedir. Bu portallardan ilki E-Devlet online internet sitesidir. Bu siteden ceza borç sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Ceza borç sorgulama işlemini yapmak için aşağıdaki linke tıklayarak siteye giriş yapın. Ardından bu ekranı göreceksiniz.

ceza borç sorgulama 2

Bu resimde görüldüğü üzere, araç plaka numarası ve vergi no- Tc kimlik no’dan biri girilir. Daha sonra da sorgula butonuna basılır ve ceza borç sorgulama işlemi tamamlanır. Aracınıza ait ceza dökümü ve borç miktarına ulaşabilirsiniz.

İkinci bir portal ise Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online internet sitesidir. Bu siteden de ceza borç sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Ceza borç sorgulama işlemi için en çok kullanılan uygulamalardan biridir. Bu siteden ceza borç sorgulama işlemi yapmak için aşağıdaki bağlantı linkine tıklayarak siteye giriş yapın.

ceza borç sorgulama 3

Bu resimde de görüldüğü gibi boşluklu yerleri sırasıyla doldurunuz. İsim ve soy isim; tc kimlik numarası ve doğum yılı doğru bir şekilde girilir. Ardından ‘ doğrula’ butonuna basılır. Daha sonra açılacak pencerede 4 farklı ceza sorgulama seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneklerden hangisi ile işleme devam etmek isterseniz, o seçeneği seçerek işleminizi yapabilirsiniz. Ceza borç sorgulama işlemi için ilk iki seçenekten birini seçerek ceza borç sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Son sorgulama şekli de Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online internet sitesidir. Bu siteden de ceza borç sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Ceza borç sorgulama işlemini bu siteden yapmak için aşağıdaki linke basarak siteye giriş yapın. Hemen ekrana aşağıdaki resim gelecektir.

ceza borç sorgulama 5

Bu kısımda aracınızın plakasını girmelisiniz. Eğer plakanız ‘özel plaka ‘ ise ‘evet’ butonuna tıklamanız gereklidir. Daha sonra da TC kimlik numarası yada Vergi kimlik numarasından birini sisteme girmelisiniz. En son olarak da aracınızın tescil tarihini gün ay yıl olarak sisteme giriş yapın. Tamam seçeneğine tıklayarak; ceza borç sorgulama işlemini tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet Online İnternet Sitesinden Ceza Borç Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

 

EGM Online İnternet Sitesinden Ceza Borç Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

GİB Online İnternet Sitesinden Ceza Borç Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz