Çekilen Araç Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Çekilen Araç Sorgulama

Çekilen Araç Sorgulama

Araç sahibi olmak birçok anlamda bizim işimizi kolaylaştırsa da bu durum bize birçok sorumluluk da yükler. Öyle ki aracımızı kullanırken dikkat etmemiz gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallara trafik kuralları ismi verilip, hız sınırı, trafik lambaları, trafik levhaları ile belirtilir. Her sürücünün trafik kurallarına uyması zorunludur. Bu kuralların denetimini Emniyet Genel Müdürlüğü yapmaktadır. Denetim sonucunda suçlu bulunan bireyler araçlarına ve sürücü belgelerine olmak üzere cezai işlemlere maruz kalırlar.

Uymamız gereken kurallardan birisi de aracımızı park etmenin yasak olduğu alanlara park etmemek olsa da birçoğumuz park yasağını gösteren trafik levhasına dikkat etmiyoruz. İşimiz uzun sürede olsa kısa sürede olsa sonuçta trafik kurallarını ihlal etmiş sayılıyoruz. Kısa süreli bir işiniz için aracınızı yanlış park ettiyseniz ve döndüğünüzde aracınız yerinde yoksa sizin de tahmin edeceğiniz üzere aracınız çekilmiş demektir. Sürücülerin en büyük problemi de çekilen aracın nereye götürüldüğü ve hangi otoparka bırakıldığıdır. Neyse ki bu soruna da bir çözüm bulunmuş ve vatandaşların işi kolaylaştırılmıştır. Çekilen araç sorgulama hizmetiyle artık aracınızın hangi otoparka çekildiğini kolaylıkla öğrenebileceksiniz. Bu yazımızda çekilen araç sorgulama işleminin online olarak nasıl yapıldığını sizlerle paylaşacağız. Çekilen araç sorgulama işlemi Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait resmi internet sitesinden yapılabildiği gibi aynı zamanda kuruma ait mobil internet site hizmetleri yardımıyla da yapılabilmektedir.

Çekilen Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik kurallarının denetimi ve ceza işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Aracınızın çekilme durumu da trafik ihlalidir. Bu yüzden aracınızın çekilmesini de aynı kurum gerçekleştirir. Kurumun resmi internet sitesi üzerinde sürücülerin yararlanabilmesi için trafik sorgulamaları bölümü oluşturulmuştur. Bu bölümde sürücüler ehliyete yazılan ceza, plakaya yazılan ceza, tüzel kişilere yazılan ceza ve son solarak çekilen araç sorgulama işlemlerini yapabiliyorlar. Bu hizmetten yararlanmak için yapmanız gereken yazımızın sonunda yer alan linke tıklamaktır. Bu link sizi kimlik doğrulama sayfasına götürecektir. Kimlik doğrulaması için gereken bilgiler adınız, soyadınız, TC kimlik numaranız ve doğum yılınızdır. Bu bilgileri görselde ok işareti ile gösterilen kısımlara doğru şekilde yazdıktan sonra kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

egm

Kimlik doğrulama işleminin sonucunda ekranınıza yüklenecek sayfa sorgulama listesini içerir. Bu liste aşağıdaki resim gibi olup çerçeve içerisine almış olduğumuz çekilen araç sorgulama seçeneğine tıklayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

çekilenaraç

Çekilen Araç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Mobil İnternet Site Üzerinden Çekilen Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kurum, vatandaşların çekilen araçları hakkında sorgulama yapabilmeleri için ayrıca mobil destekli sadece aracın çekilme durumunun sorgulandığı bir sistem de devreye sokmuştur. Bu başlık altında sadece çekilen araç sorgulamasının mobil site üzerinden nasıl yapıldığını anlatacağız. Öncelikle yapmanız gereken yazımızın sonunda yer alan bağlantı linkini tıklamaktır. Bu işlem sonucunda ekranınıza yansıyacak olan sayfa aşağıdaki gibi olacaktır. Bu sayfada kişisel bilgilerinizi kullanarak otopark sorgulaması yapabiliyorsunuz. Kişisel bilgilerinizi ok işareti ile gösterilen alanlara eksiksiz şekilde yazdıktan sonra sorgula butonu yardımıyla işleminizi sonlandırabilirsiniz.

egm

Mobil Site Üzerinden Araç Otopark Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz