Borç sorgulama Trafik | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Borç Sorgulama Trafik

Borç Sorgulama Trafik

Günümüzde araç sahipleri aldıkları trafik cezalarını tebliğ edilmesi için beklemek zorunda kalmamaktadırlar. Bu cezaları eve gelen posta ile değil de, yalnızca cep telefonlarından yada bilgisayar başından sorgulama işlemleri yaparak çok kısa sürede öğrenebilmektedirler. Bu sorgulama işlemleri başta Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online internet sitesinden dileyen herkes tarafından borç sorgulama trafik işlemleri ile araca ait bir trafik borcunun varlığını kontrol edebilirsiniz. İnternet üzerinden sağlanan bu hizmet ayrıca E-devlet adresi üzerinden yapılmaktadır. Diğer bir borç sorgulama trafik işlemini yapacağınız yer ise Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesidir. Bu sitelerden borç sorgulama trafik işlemlerinizi kolayca ve ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

Borç Sorgulama Trafik İşlemi Nasıl Yapılır?

Borç sorgulama trafik işlemlerini yapmak önem arz etmektedir. Bunun nedeni ise; trafik cezaları kesildikten sonra 15 gün içinde ödenmesi gereklidir. Ödenmeyen trafik cezalarına her geçen gün faiz eklenir. Bu yüzden borç sorgulama trafik işlemleri ile vakit kaybetmeden sorgulamalarınızı yaparak, ceza veya borç dökümüne ulaşabilirsiniz.

Borç sorgulama trafik sorgulama işlemlerini yapmak için ilk olarak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online internet sitesinden yapabilirsiniz. Borç sorgulama trafik işlemi için öncelikle aşağıda verilmiş olan linke basmanız gerekmektedir. Daha sonra karşınıza  sorgulama ekranı çıkacaktır.

 

Buradan ‘motorlu taşıtlar sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme’ seçeneğini seçmelisiniz. Daha sonra aşağıdaki ekrana yönlendirileceksiniz.

Borç Sorgulama Trafik 2

Bu kısımda aracınızın plakasını girmelisiniz. Eğer plakanız ‘özel plaka ‘ ise ‘evet’ butonuna tıklamanız gereklidir. Daha sonra da TC kimlik numarası yada Vergi kimlik numarasından birini sisteme girmelisiniz. En son olarak da aracınızın tescil tarihini gün ay yıl olarak sisteme giriş yapın. Tamam seçeneğine tıklayarak;  borç sorgulama trafik işlemini tamamlamış olacaksınız.

Borç sorgulama trafik işlemi için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online internet sitesinden de yapabilirsiniz. Borç sorgulama trafik işlemi için en çok tercih edilen sistemdir.. Bu site üzerinden borç sorgulama trafik işlemi yapmak için aşağıdaki bağlantı linkine tıklayarak siteye giriş yapın.

Borç Sorgulama Trafik 3

Bu resimde bulunan boşluklu yerleri sırayla doldurun. İsim ve soy isim; tc kimlik numarası ve doğum yılını girin . En son olarak da ‘ doğrula’ butonuna basın. Ardından karşınıza gelecek ekranda 4 farklı ceza sorgulama seçeneği bulunmaktadır.

 

Bu seçeneklerden ‘araç plakasına yazılan ceza sorgulama’ seçeneğine tıklayınız. Bu sayede o seçeneği seçerek işleminizi yapabilirsiniz. Borç sorgulama trafik işlemine aşağıdaki ekrandan devam edeceksiniz.

 

Son açılan ekrandan borç sorgulama trafik işlemini yapmak istediğiniz aracın plakasını girmelisiniz. Daha sonra tescil belge seri ve numarasını da girmelisiniz. Son olarak da sorgula butonuna basarak , borç sorgulama trafik işlemini tamamlamış olacaksınız. Trafik cezaları ve borç dökümü ekrana gelecektir.

Emniyet Genel Müdürlüğünün Online İnternet Sitesinden Borç Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

 

Gelir İdaresi Başkanlığının Online İnternet Sitesinden Borç Sorgulama Trafik İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz