Borç Sorgulama Plaka | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Borç Sorgulama Plaka

Borç Sorgulama Plaka

Günümüzde araç ihtiyacında büyük bir artış meydana gelmiştir. Araç kullanımı ile de beraber her geçtiğimiz gün trafikte yaşanan sorunlar fazlalaşmaya başladı. Herkesin yoğun hayatları esnasında oluşan kargaşa ile yollar kalabalıklaşmış ve de sonucunda kazalara meydana çıkarmaktadır. Kimi zaman kişinin dikkatsizliği yer alır. Trafik cezalarının unutulması durumunda mevcut borca faiz de eklenerek yüksek sayılara ulaşmaktadır. Yapılan bazı istismar yüzünden alıcılar yanlış bilgiler verilerek alınan araçlardan şikayetçi olduğu halde haklarını geri alamamaktadırlar. Bu tür şikayetler de devleti yeni bir düzenleme yapmasına itti. Yapılan bu düzenlemelerde artık kişiler plaka üzerinden sorgulamalar sayesinde almak istedikleri aracın muayene durumu, aracın kaçak veya çalıntı olup olmadığı bilgisine, vergi borcu, kaza durumu bilgilerinin neredeyse tamamına kolay bir şekilde ulaşabilirler. Bu tür bilgilere ulaşabilmek özellikle 2. el araç alım satımında büyük güvenlik önlemi olarak sayılabilir. Bu tür bilgilere ise bazı internet sitelerinden sorgulamalar yaparak araç ile ilgili bilgilere ulaşabileceksiniz. Bu siteler başlıca Vergi Dairesi, Emniyet Genel Müdürlüğü, E-devlet online siteleridir. Bu kurumlara gidip veya arayarak da bilgi alabileceğiniz gibi , borç sorgulama plaka işlemleri ile de saniyeler içerisinde araçla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu yazıda sizlere sadece araç plakasını kullanarak borç sorgulama işlemlerini nasıl yapılacağını aktaracağız.

 Borç Sorgulama Plaka İşlemi Yapılır?

Borç sorgulama plaka işlemi, E-devlet resmi internet sitesi üzerinden kolayca yapılmaktadır. E-devlet online sitesi Emniyet Genel Müdürlüğü’nün veri tabanı ile ortak işlem yürütmektedir. Bu veri tabanı sayesinde borç sorgulama plaka işlemlerini sadece birkaç bilgiyi girerek yapabilirsiniz. Borç sorgulama plaka işlemini yapmak için aşağıda verilen linke tıklayarak siteye girin.Daha sonra aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

borç sorgulama plaka 1

Bağlantı linkine tıklayarak  “E- Hizmetler” kısmına giriş yapmalısınız. Ekrana gelen sayfada Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama kısmına tıklayın. Buradan ”kimliği şimdi doğrula” kısmından girişinizi yapmalısınız.

borç sorgulama plaka 2

Buradan tc kimlik numarasını ve e devlet şifrenizi sisteme girmelisiniz. Daha sonra ‘ sisteme giriş yap’ seçeneğine tıklayınız.

Ardından Emniyet Genel Müdürlüğü’nün veri tabanına yönlendirileceksiniz.Tamda bu noktada istenilen bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra borç sorgulama plaka işlemi ile bir yıl içerisinde aracın trafik borcu olup olmadığını öğrenebilirsiniz.  Eğer bu aracın trafik borcu yoksa ekranda, aracın plakasında kayıtlı olan herhangi bir cezanın olmadığı mesajı yazar. Ayrıca bu sayfadan ;

  • Araç sahibinin T.C Kimlik Numarası
  • Cezanın yazıldığı il
  • Aracın plakası
  • Cezanın yazıldığı saat
  • Cezanın yazıldığı tam tarih
  • Cezanın yazıldığı ilçe
  • Toplam yazılan ceza miktarı gibi bilgilere de ulaşacaksınız.

Ek olarak sorgulama yaptığınız sayfada bulunan “detay” sekmesinden plakaya yazılan ceza ile ilgili ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Detay sayfasında ceza tutanağı seri no ve ceza ile ilgili maddelere ulaşabilirsiniz. Borç plaka sorgulama işlemleri sayesinden trafik şube veya maliye gibi kurumlara gitmeye gerek kalmadan herhangi bir borcunuzun olup olmadığını sorgulayarak kolayca öğrenebilir hatta kredi kartınız ile ödeyebilirsiniz.

Borç Sorgulama Plaka İşlemini Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz