Borç Sorgulama Araç | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Borç Sorgulama Araç

Borç Sorgulama Araç

Ülkemizde henüz daha yeni yeni uygulanmaya başlanan ‘araç sorgulamaları’  sistemi araçlar , sürücü ve trafik ile ilgili tüm konularda insanlara yardımcı olmaktadır. Araçlar yoldayken yapmış oldukları bazı trafikteki kural ihlalleri sonucunda almış oldukları cezalar normal durumlarda kişilerin belirttikleri adreslere posta yolu ile tebliğ edilir. Bazı zamanlarda cezanın tebliğinde aksiliklerle karşılaşılmaktadır. Cezanın gecikmesi durumunda da yasal olarak bir faiz konabilir. Bir de gecikme cezasıyla beraber daha yüksek borç ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu borç sorgulama araç sistemleri ile bu tür durumların önünde geçebilirsiniz. Ayrıca ikinci el araç satın alımlarından önce borç sorgulama araç işlemleri ile bazı sorgulama yapılan sitelerinden rahatlıkla araca ait bir cezanın varlığını kontrol edebilir. Emniyet Genel Müdürlüğü başta olmak üzere , Gelir İdaresi Başkanlığı ve E-devlet sitelerinden de borç sorgulama araç işlemlerini yürütebilirsiniz. Ayrıca bu sorgulamalar sayesinde dolandırıcılık, kaçakçılık, trafik borçları, araç hırsızlığı gibi önemli konularda yaşanan mağduriyetler daha aza indirgenmektedir. Şimdiki yazımızda sizlere borç sorgulama araç işlemini nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız.

Borç Sorgulama Araç İşlemi Nasıl Yapılır?

Borç sorgulama araç işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Borç sorgulama araç işlemini yapmaya başlamadan önce aşağıda verilen linke tıklamalısınız. Bu sayede borç sorgulama araç işlemini yapacağınız sayfaya direkt yönlendirilirsiniz. Ardından karşınıza aşağıdaki ekran görüntüsü gelecektir.

Borç sorgulama araç 1

Bu ekranda bulunan 4 farklı sorgulama seçeneği bulunmaktadır. Bizlerin borç sorgulama araç işlemi içn Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme seçeneğine tıklamalıyız. Daha sonra aşağıdaki ekrana yönlendirileceksiniz.

borç sorgulama 2

Bu ekranda oklarla belirtilen boşluklu yerlere aracınızın Plaka No bilgilerini girmelisiniz.  Ardından TC kimlik No  veya vergi kimlik no bilgisinden birinin girilmesi gereklidir. Aracınızın Araç Tescil Tarihi gün – ay- yıl olarak belirtilen bölüme doldurmanız gereklidir. Daha sonra ‘tamam’ butonuna basmalısınız. Ardından sizi direkt olarak aşağıdaki ekrana yönlendireceklerdir.

borç sorgulama araç 3

Ekrana gelen görselde size ait bilgiler görülür.  Bu ekranda “CEZA BİLGİLERİ”  butonuna tıklanır. Buradan size ait borç bilgisi ekrana gelecektir. Aynı zamanda resimde de görebileceğiniz gibi daha farklı birçok konuda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesinden yaptığınız borç sorgulama araç işlemi sonucunda öğrendiğiniz araç borcunuzu bu siteden kolayca ödeyebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesinden borç ödeme işlemi yapmak için sayfanın sağ üst köşesinde bulunan ceza ödeme seçeneğine tıklayınız. Ardından borcun ne kadar olduğunu göreceksiniz. Daha sonra direktiflerle borcu ödeyebilirsiniz. Trafik veya vergi cezası borçlarını sadece kredi kartı ile ödeyebiliyorsunuz. Kredi kartı ile borç ödeyebilmek için de Gelir İdaresi Başkanlığının anlaşmalı olduğu bankalardan alacağınız kredi kartları ile online olarak ödemelerinizi gerçekleştirirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığının Online İnternet Sitesinden Borç Sorgulama Araç İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

 

Gelir İdaresi Başkanlığının Anlaşmalı Olduğu Bankaların Listesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

 

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz