BMW Araç Vergileri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

BMW Araç Vergileri

BMW Araç Vergileri

Lüks otomobil değince bir alman markası olan BMW araçları ülkemizde rağbet gören araçların başında gelmektedir.  Gerek motor gücü gerek araç tasarımı ve yakıt avantajı insanları cezbetmektedir.  Fakat BMW araç vergileri motor gücüne göre hesaplandığından ülkemiz  tüketicisi  açısından biraz pahalıya gelmektedir. BMW (Bayerische Motoren Werke AG) ‘nin kısaltılmış halidir. Almanya’nın en ünlü otomobil ve motosiklet üreticisidir. Almanya menşei olmasına rağmen resmi kurumsal dil İngilizcedir. Şirketin sloganı ‘The Ultimate Driving Machine’ yani ‘En Gelişmiş Sürüş Makinası’ olarak bilinmektedir. Bu sloganla ile hayatına başlayan şirket Alman teknolojisini ve AR-GE deki başarısı ile piyasada öncü durumundadır. BMW 1913 yılında Karl Friedrich Rapp önderliğinde Münih de kurulmuştur. BMW şirketi ilk seri otomobil üretimini 1929’da 3/15 PS isimli otomobil ile başlamıştır. BMW üretim hayatına başladığında ilk önce uçak motoru üretimi yaptığı için araçtaki bazı yerler mavi bazı yerler ise beyazdır. Bunların her biri uçak pervanesini temsil etmektedir.

Ülkemiz  taşıt vergisinin en yüksek olduğu ülkeler arasında ilk sıralardadır. Sıfır araçların fiyatları, fabrika çıkış fiyatınında üzerine eklenmesi ile araç vergileri hayli yükselmektedir. Motorlu Araç vergileri, 2002 yılından 2014 yılınan dek  ortalama %86.3 oranında artış göstermiştir. Örneğin; 100.000 TL’lik sıfır km bir araç fiyatı yükselen vergi ve diğer masraflar ile birlikte 289.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Otomobil vergileri Türkiye’de %18 KDV + ÖTV olarak belirlenmiştir. KDV sabit kalıyor iken , ÖTV’nin yüzdesi ise  araç tipi ve motor hacmine göre değişiklik göstermektedir. Genellemeye maruz kalırsak; sıfır kilometre alınan BMW araçları yüksek MTV vergilendirmeye tabidirler. Türkiye’de ise son zamanlarda küçük 1.6 litre ve altında motor hacmi olan BMW gibi lüks araçlara ilgi artmaktadır. 1.6 litrelik dizel ya da benzinli motorları olan BMW nin en çok satan modelleri ise ÖTV artışı ile daha da yükselmektedir.

BMW Araç Vergileri Nelerdir?

Öncelikle BMW araç vergileri dediğimizde daha öncede bahsettiğimiz motorlu taşıt vergileri  aracın model yılına ve motor gücüne göre hesaplanmaktadır.  Bununla ilgili bilgiler aşağıda verilmiştir. Bu bilgilere göre;

Bir BMW aracı aldığımızda  MTV den hariç  %18 KDV  ve  motor gücüne bağlı ;  Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyenler % 45 ,Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçen fakat 2000 cm3’ü geçmeyenler  %90, Motor silindir hacmi 2000 cm3’ü geçenler  % 145  Özel Tüketim Vergisi Yani ÖTV ödemeniz gerekmektedir.  Buda aracın yarı fiyatından fazlasının vergi olarak devlete ödenmesi demektir. Bu bilgilere göre aşağıda bir liste verilmiştir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz