Binek Araç Vergileri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Binek Araç Vergileri

Binek Araç Vergileri

Araç sahiplerinin her yıl ödediği vergiye Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) denir. Bu vergiler yılda iki defa iki taksit şeklinde ödenmek zorundadır. Kara yollarında kullanılan araçların haricinde hava araçları ve motorlu deniz araçları için de MTV  söz konusudur.  MTV, Kara yolları Trafik Kanunu’na göre trafik şubelerine kayıtlı halde olan motorlu taşıtlar için ifade edilen bir tabirdir. Motorlu araçlarda trafik sicil kaydı başladığı tarihten itibaren ödenmesi mecbur kılınan bu vergi, motorlu taşıtın sicil kaydı silinene kadar ödenmekle yükümlü tutulmuştur. Motorlu Taşıtlar Vergisinin ilk kısmı Ocak , ikinci kısmı ise Temmuz ayında ödeniyor. Buna ek olarak bazı durumlarda araç vergisi ödenmemektedir. Bu durum yılın ilk altı ay içerisinde araç sicil kaydı silinenler için ; ikinci 6 ayın vergisi ise ikinci ay geldiğinde araç sicil kaydı silinen araçlar ise bir sonraki yıldan itibaren motorlu taşıtlar vergisini ödemek zorunda kalmazlar. MTV nin  hesaplanması için aracın, otomobil, motosiklet, minibüs, otobüs, kamyon, tır ve benzeri gibi tür özellikleri dikkate alınmaktadır. Örneğin Otomobil ve motosikletler için ise aracın yaşı ve silindir hacmi baz alınarak bir vergi hesaplama yapılıyor iken, otobüslerde ise aracın yaşı ve oturma kapasitesi baz alınır. Kamyonlarda da aracın yaşı ve azami toplam ağırlığı esas alınarak bir hesaplama yapılmaktadır. Motorlu Taşıtlar Vergisinin ödemek amacıyla  taşıtın bağlı olduğu şehir veya ilçedeki vergi dairelerine ödeme yapılmaktadır. Vergi dairelerinin yanında Gelir İdaresi Başkanlığı ile anlaşmalı olan bankalar aracılığıyla ödemeler yapılmaktadır. İnternet bankacılığı aracılığıyla işlem yapan kişiler için dikkat etmesi gereken bir husus vardır. Bankalar ve bu bankaların internet şubeleri üzerinden yapılan ödemeleri kabul ediyor; ancak bankaların verdiği e-dekontlar vergi makbuzu yerine sayılmadığı için araç sahiplerinin banka şubesinden tahsilat makbuzu almaları gerekmektedir. Bu vergilerin geciktirilmesi halinde ise ; sürücülere ceza verilmektedir. Yılın ilk vergi taksiti ödenmez ise, ikinci taksitte önceki borçlar tahsil edilir. Ancak araç sahibi o zamana kadar herhangi bir vergi ödemesi yapılmamış ise, ilk olarak araç sahibi bir tebligat ile uyarılıyor, ardından hala ödeme işlemi yapılmamış ise Maliye Bakanlığının yeni uygulaması ile, araç sahibinin tüm hesaplarına haciz konulur ve ödenmemiş tüm vergiler tahsil edilir.

Binek araç vergileri ; otomotiv sektörünün önemli bir maliyeti olan hem üretici açıcından  hem de tüketici açısından önemli sorunlar içermektedir.  Başlıca Araç vergileri  ise  Yıllık olarak alınan Mtv yani motorlu taşıtlar vergisi,  Binek araç alımlarında ödenen vergiler ise KDV  ve ÖTV yani Özel tüketim vergileridir. Ülkemizde otomotiv sektörüne uzun yıllardır uygulanan vergi sistemi motor hacmine göre olduğu için piyasa yapısı ve üretime yönelik yatırımlar bu yönde olmuştur. Bu bağlamda ülkemizde üretilen otomobillerin büyük bölümü vergisel avantaj nedeniyle 1600 cc ve altındaki araçlara yönelik olmuştur.

Binek Araç Vergileri 2016

Binek Araç Vergileri 1

Binek Araçlarda KDV:  Binek araçların ilk alışlarında KDV oranı %18, Kullanılmış binek araçların tesliminde KDV oranı %1,  İki Yıl Sonraki Sıfır arabaların satışında ise %1

Binek Araçlarda ÖTV:  Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyenler % 45

Binek Araçlarda Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçen fakat 2000 cm3’ü geçmeyenler  %90

Binek Araçlarda Motor silindir hacmi 2000 cm3’ü geçenler  % 145

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerini belirlenen tarih dahilinde yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde tarihi geçirmeniz durumunda vergiye faiz işlemeye başlayacaktır. Ödeyeceğiniz vergi tutarına her ay için aylık %2.5 gecikme zammı eklenmektedir. Bu zamdan muaf olmak için ödeme tarihlerini takipte olmalısınız. Şayet şimdiye kadar hiç ödeme yapmamışsanız, Maliye Bakanlığı tarafından size bir uyarı da bulunulur. Bu uyarı sonrasında ödeme yapmaz iseniz; banka hesaplarınıza haciz konulabilir. Bu hacze uğrayan hesaptan ise verginin miktarı alınır. Bunun yanında eğer bankada hesabınız yok ise verginin tahsili için vergi dairesi tarafından aracınıza haciz konulabilir. Vergiyi ödeyene kadar da aracınızı alamazsınız.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz