Barkod Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Barkod Sorgulama

Barkod Sorgulama

Barkod Nedir?

Her türlü ticaret malına konulabilen, o malla ilgili stok, fiyat gibi bilgileri içeren, değişen genişlikte çubuklar biçiminde, elektronik tarayıcıyla okunabilen simgeye barkod denir.

Milli Mal Numaralandırma Merkezi olarak bilinen ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde kurulan GS1 Türkiye, ürünlerin ulusal ve uluslararası alanda takip edilebilmesi için kurulmuştur. GS1 Türkiye resmi portalı aracılığıyla da satışlarda kullanılan tüm barkotların geçerliliği sorgulanabilmektedir.

Kurumsal olarak barkod sorgulama işlemi E-devlet ve PTT’nin Resmi Sitelerinden de gerçekleştirmek mümkündür.  PTT üzerinden yapılacak işlemlerde özellikle posta ve kargo işlemlerinde müşteriye verilen barkodlar aracılığıyla posta takibi yapmak mümkün hale gelmiştir. PTT şubesinden size verilen barkod numarası ile PTT resmi sitesinden barkod sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

PTT kargo güvencesi ile gönderilen ürünlerin takibi yapmak için PTT şubesinden size bilgilerinizin bulunduğu bir kağıt ile birlikte bir barkod numarası verilmeyecektir. PTT kargo takip işlemi yapmak için kargonun barkod numarasını bilmeniz yeterlidir. PTT üzerinden yapacağınız kargo takip işlemleri aynı zamanda barkod sorgulama işlemleri ile aynı anlama gelmektedir. Bu işlemler sayesinden PTT şubesinden göndermiş olduğunuz postanızın nerede olduğunu, hangi PTT şubelerinden geçtiğini, ağırlık bilgilerini, kimin gönderdiği ve nereden geldiği, ödeme bilgilerini, mevcut kargo ücretini  online bir şekilde PTT resmi sitesinden öğrenebilirsiniz. PTT ile kargo ettiğiniz tüm varlıkları hem Yurt içinde hem de Yurt dışında nerede olduğunu barkod sorgulama işlemi yaparak öğrenebilirsiniz.

E-devlet kapısı üzerinden oluşturulan tüm barkodlu belgeler e-devlet resmi sitesi üzerinden Belge Doğrulama işlemi ile doğrulanabilmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için gerekli bilgiler yalnızca TC kimlik numarası ve Barkod numarası olarak belirtilmiştir. Ayrıca Android, Apple IOS, Windows Phone işletimleri fark etmeksizin herhangi bir ücret ödemeden e-Devlet Barkodlu Belge Doğrulama mobil uygulamasını kullanarak, belgenin üzerindeki karekod’u okutarak, belgeleri daha hızlı ve kolay bir şekilde doğrulayabilir ve sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. PTT ve E-devlet üzerinden sorgulama işlemleri aşağıdaki başlıkta ayrıntılı şekilde anlatılmıştır.

Barkod Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT’nin Resmi sitesinden posta ya da kargolarınızın barkod sorgulma işlemini oluşturulan özel sayfa ile gerçekleştirebilirsiniz. Tüm Kargolar, Tebligatlar, Telgraflar, yurtiçi ya da yurtdışına gönderilen mektuplar, koliler, Acele Posta Gönderileri (APS) ve Uluslararası hızlı posta sistemi (TURPEX) barkod sistemi ile takip edilebilir. Tüm bu postalar alıcı olarak belirtilen kişiye gidene kadar geçtiği her şubede PTT sistemine kayıt altına alınmaktadır. Barkod Sorgulama işleminize başlamak için yazının sonunda verdiğimiz linki tıklamanız yeterli olacaktır karşınıza gelecek olan ekrandan istenilen bilgileri doğru ce eksiksiz bir şekilde giriş yaptıktan sonra barkod sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Barkot Sorgulama

Linke tıkladıktan sonra karşınıza gelecek olan ekranda girmeniz gereken iki kısım bulunmaktadır bunlardan ilki PTT’den size verilen barkod numarası dur diğeri de güvenlik kodu olarak verilen ekranınızda belirtilen harfler ve sayılardan oluşan dizindir. Bu bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde gerekli alanlara giriş yaptıktan sonra Sorgula butonuna tıklayarak işleminizi tamamlamış olacaksınız. İşlem tamamlandıktan sonra açılan sayfada  gönderilen kargonun akıbeti ve bilgilerinin bulunduğu bir sayfa açılacaktır. Böylece gönderdiğiniz postanın PTT Sisteminde bulunan yurt içi ve yurt dışındaki tüm hareketlerini kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

PTT’den Barkod Sorgulama İşlemi Yapmak İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

Aynı işlemi E-devlet üzerinden de gerçekleştirmeniz mümkündür. Öncelikle E-devlet sistemine mevcut e-devlet şifrenizle giriş yapmanız gerekmektedir. Hali hazırda mevcut bir şifreniz bulunmuyorsa cüzi bir ücretle PTT şubelerinden temin edebilirsiniz. Öncelikle aşağıda vereceğimiz linki tıklayarak barkod sorgulama işleminize başlayabilirsiniz. Karşınıza PTT Kayıtlı Gönderi Takibi başlıklı sayfa açılacaktır. Aynı şekilde e-devlet sistemindeki hizmeti kullanarak, kayıtlı yurtiçi ve yurtdışı gönderilerin durumunu takip etmek mümkündür. Tüm Kargolar, Tebligatlar, Telgraflar, yurtiçi ya da yurtdışına gönderilen mektuplar, koliler, Acele Posta Gönderileri (APS) ve Uluslararası hızlı posta sistemi (TURPEX) barkod sistemi ile takip edilebilir ve her gittiği PTT şubesinde ulaştığı anda kayıt altına alınır.

Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi girmeniz gereken iki bilgi bulunmaktadır. Barkod numarası ve Güvenlik Resminde verilen sayı ve numaraları büyük küçük uyumuna dikkat ederek verilen alana doğru eve eksiksiz giriş yapmanız önemlidir. Bilgileri teyit ettikten sonra Sorgula butonuna bastıktan hemen sonra barkod sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olacak ve gönderdiğiniz post ya da kargoların takibini kolayca yapabileceksiniz. Barkod Sorgulama işlemini e-devlet kapısı üzerinden gerçekleştirmek için aşağıdaki linki tıklayarak işleminize başlayabilirsiniz.

E-devlet Üzerinden PTT Barkod Sorgulama İşlemi Yapmak için Lütfen TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz