Bandrol Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Bandrol Sorgulama

Bandrol Sorgulama

Motorlu taşıtlar vergisi; bilginiz gibi tüm araçların trafiğe çıkmaları için ödemekle yükümlü oldukları trafik vergisidir. Bu vergiler yılda bir defa alınmaktadır. Sürücülerin işini de kolaylaştırmak adına bir yıl için ödenen bu vergi iki taksit şeklinde alınmaktadır. Bu taksitler ise her yılın Ocak ve Temmuz aylarında sürücülerden istenmektedir. Bu vergilerin ödemekle yükümlü olunduğu için ; vergiler ödenmediği takdirde araç sürücülerine vergi cezaları verilmektedir. Bu vergiler ve vergi cezaları ödenmediği takdirde, sürücülerin ehliyetlerine el koyulmakta olup hatta trafiğe çıkmaları da yasaklanmaktadır. İşte ülkemizde yıllardan beri ödenen Motorlu taşıtlar vergisinin halk arasından adı ise ‘araç bandrolü’ dür. Yıllardan beri bu vergiye araç bandrolü denilmeye devam edilmektedir. Bu yüzden araç bandrolü ya da bandrol sorgulama denince akla  Motorlu taşıtlar vergisi gelmelidir. Bu yazımızda sizlere bandrol sorgulama işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Bandrol Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Motorlu taşıtlar vergisi her yıl yapılan zamlarla ücreti artmaktadır . Bu yüzden sürekli olarak bandrol sorgulama işlemlerini yapmanız önerilir. Bandrol sorgulama işlemleri yaparken baz alınan şeyler ; aracın cinsi, motor hacmi ve aracın yaşıdır. Bu özelliklere bakılarak araçların ödeyeceği vergi miktarı değişiyor. Bu amaçla her yıl araç vergilerini yeniden hesaplayarak eni vergi miktarını öğrenebilirsiniz. Bandrol sorgulama işlemini yapmaya başlamak için aşağıda verilen linke tıklayarak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online internet sitesine giriş yapacaksınız. Daha sonra aşağıdaki ekran ile karşılaşırsınız.

Bandrol Sorgulama

Bandrol sorgulama işlemini yapmak için ‘ motorlu taşıtlar vergisi’ seçeneğine tıklayınız. Karşınıza yukarıdaki ekran gelecektir. Bu ekranda gördüğünüz oklarla belirtilmiş boşluklu yerlere sırasıyla bilgileri girmeniz gerekmektedir. Bandrol sorgulama işlemini için ilk olarak  aracınızın model yılı olarak 2016 yılı olarak seçiniz.  Ardından sırasıyla araç tipi, aracın yaşı ve motor silindir hacmi bilgilerinin girilmesi gereklidir. Daha sonra ‘hesapla’ butonu basarak işlem tamamlanır. Araç vergi hesaplama işlemi ile 2016 yılı araç verginizin hem yıllık toplam tutarı, hem de yılın ilk 6 ayı ve ikinci altı ayı için ödeyeceğiniz dönemsel tutarı net olarak hesaplayabilirsiniz.

Bandrol sorgulama sonunda ödeyeceğiniz miktarı dilerseniz Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online internet sitesinden kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın anlaşmalı olduğu bir bankanın kredi kartına sahip olmanız gerekmektedir. Dilerseniz de araç ruhsatıyla beraber vergi dairesine giderek; gişelerde ki görevli personeller ile işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bandrol sorgulama işlemini yapmak önemlidir. Her yıl değişen vergiler ve gelen zam miktarları yüzünden vergilerde farklılıklar oluşabilir. Ayrıca araç bilgilerinin de doğru olarak sisteme girilmesi de önem taşır.  Akabinde yanlış girilen bilgiler sonucunda oluşan hesaplama farklı sonuçlara ulaşmanıza sebep olabilir. Bu yüzden ödeme sırasında farklı vergi rakamlarına ulaşabilirsiniz. Bu amaçla en doğru bilgilerin bulunduğu araç ruhsatından yararlanarak bandrol sorgulama işlemlerini yapmalısınız.

Bandrol Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığının Online İnternet Sitesine Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz