Bandrol Hesaplama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Bandrol Hesaplama

Bandrol Hesaplama

Bandrol hesaplama işlemi aslında Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplama işleminin bir diğer ifadesidir. Fakat halk arasında daha çok bandrol hesaplama işlemi olarak adlandırıldığından eskiden beri dilimize bu ifade olarak yerleşmiştir. Temelde aslında bandrol hesaplama işlemi derken Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplama işleminin yapılması gerektiğini anlamamız gereklidir. Bildiğiniz gibi Motorlu Taşıtlar Vergisi  tüm motorlu araçları ödemek zorunda olduğu bir araç vergisidir. Bir yılda bir kez alınan bu vergi 2 taksit şeklinde alınmaktadır. Her yılın Ocak Ve Temmuz aylarında alınan bu vergiler, ödenmediği veya geciktirildiği takdirde bazı cezalara tabii olmaktadır. Her türlü Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplama, sorgulama veya bilgi alma işlemlerini Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesi üzerinden yürütebiliyoruz. Bu amaçla bu yazımızda sizlere bandrol hesaplama işleminin nasıl yapılacağını adım adım anlatacağız.

Bandrol Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi yeni yılda yapılan zamlar ile beraberinde artış gösterdi . Bu yüzden her yıl bandrol sorgulama işlemlerini yeniden yapmanız gerekmektedir. Bandrol sorgulama işlemleri yaparken araç vergisi hesaplama için ; aracın cinsi, motor hacmi ve aracın yaşı baz alınır. Bu özellikler göz ününde bulundurularak araçların ödeyeceği vergi miktarı değişkenlik gösteriyor. Bu amaçla araç vergilerinin her yıl hesaplanması gereklidir. Bandrol sorgulama işlemine başlamak için aşağıdaki linke tıklayarak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online internet sitesine giriş yapacaksınız. Daha sonra aşağıdaki ekran ile karşılaşırsınız.

Bandrol Sorgulama

Bandrol hesaplama işlemini yapmaya başlarken ‘ motorlu taşıtlar vergisi’ seçeneğine tıklayarak siteye giriş yapın.  Ekrana yukarıdaki sorgulama sayfası gelir. Bu sorgulama sayfasında gördüğünüz boşluklu yerler bilgileri sırayla giriniz. Bandrol sorgulama işlemine başlarken ilk olarak  aracınızın model yılı olarak 2016 yılı olarak seçiniz.  Ardından sırasıyla araç tipi, aracın yaşı ve motor silindir hacmi bilgilerinin girilmesi gereklidir. Daha sonra ‘hesapla’ butonu basarak işlem tamamlanır. Araç vergi hesaplama işlemi ile 2016 yılı araç verginizin hem yıllık toplam tutarı, hem de yılın ilk 6 ayı ve ikinci altı ayı için ödeyeceğiniz dönemsel tutarı net olarak hesaplayabilirsiniz.

Bandrol hesaplama işlemi sonunda belirlediğiniz miktarı isterseniz Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online internet sitesinden kredi kartı seçeneği ile ödeyebilirsiniz. Ödeme işlemi için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın anlaşmalı olduğu bankalarının kredi kartının bulunması gerekmektedir. Eğer kredi kartınız yok ise araç ruhsatınızı yanınıza alarak vergi dairesine gittiğinizde nakit bir şekilde ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bandrol hesaplama işlemlerinin her yıl yapılması gereklidir. Aracınızın yılı ve yaşına bağlı değişen vergiler ve her yıl değişen zam oranlarından dolayı vergilerde fiyat farklılıkları oluşuyor. Ek olarak araç bilgilerinin sorgulama sayfasına doğru bir formda girmelisiniz.  Çünkü yanlış girdiğiniz her bilgi sonunda vergi farklı bir hesaplama ile karşınıza gelecektir. Bunun sonucunda ise vergiyi öderken farklı vergi rakamlarına ile karşılaşabilirsiniz.  Bu yüzden  araç ruhsatındaki bilgilerden yararlanarak bandrol hesaplama işlemlerini yapmanız önerilir.

 

Bandrol Hesaplama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığının Online İnternet Sitesine Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz