Bandrol Borç Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Bandrol Borç Sorgulama

Bandrol Borç Sorgulama

Araç bandrolü kullanmakta olduğumuz motorlu araçların yılda iki defa alınmakta olan araç vergisidir. Bandrol ödemesi aracımıza tescilli olarak yılda 2 kere Ocak ve Temmuz aylarında  ödenmektedir. Ayrıca Bandrol ödemiş olduğumuz verginin alınması sonunda vergi dairesi vezne görevlisinin bize vermiş olduğu belgenin adıdır.

Bandrol sorgulama işlemi ile binek aracınızın motorlu taşıtlar vergisinin ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Bildiğiniz gibi araç vergileri araçların yaşına, motor hacmine ve taşıma kapasitesine göre değişlik göstermektedir. Bu durumda araç sahiplerinin her yıl güncellenen listeye göre motorlu taşıtlar vergisinin ne kadar olduğununu hesaplaması gerekmektedir. Araç vergilerinin zorunlu vergiler olduğunu söylemiştik. Eğer motorlu taşıtlar vergisini ödemez iseniz, yahut geciktirir iseniz bu durumda cezaya tabii tutulursunuz. Ödemediğiniz ve biriken motorlu taşıtlar vergisi borçları ise borcu ödemediğini takdirde Gelir İdaresi Başkanlığı’nın talimatı ile haciz işlemlerine de maruz kalabilirsiniz. Bu nedenle araç bandrol borcu sorgulama işlemleri yaparak aracınızın 6 aylık vergi borcunu öğrenebilirsiniz.

Bandrol borcu sorgulama işlemlerini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi sitesinden yapabilirsiniz. Bu sorgulama ile her yıl zamlarla yeninden değişen ve aracın motor hacmine ve yaşına göre belirlenmiş olan araç vergisini yeniden hesaplayarak , adınıza var olan ya da olmayan borcunuzu da öğrenebilirsiniz. Bu amaçla şimdiki yazımızda sizlere bandrol borcu sorgulama işlemini nasıl yapacağınız anlatacağız. Adım adım yazılanları takip ederek sizde işlemleri yürütebilirsiniz.

Bandrol Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Motorlu Taşıtlar vergisi her aracın tipi, yaşı, silindir hacmi gibi özelliklere göre değişkenlik göstermektedir. Aracınızın vergi miktarını bilmiyor iseniz Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden bulunan Motorlu Taşıtlar vergisi hesaplama sistemininden faydalanarak öğrenebilirsiniz. Bu amaçla bandrol borç sorgulama işlemi yapmak için sizin için hazırlamış olduğumuz bağlantı linkine tıklayarak  sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz . Ardından karşınıza bu aşağıda bulunan ekran gelecektir.

Bandrol Borç Sorgulama 1

Yukarıda verilen ekrandan görüldüğü gibi araç bandrol borcu sorgulama işlemine başlamak için, ‘motorlu taşıtlar vergisi hesaplama ‘ bağlantısına tıklamanız gereklidir. Ardından hemencecik aşağıdaki ekrana yönlendirileceksiniz.

Bandrol borcu sorgulama 2

Motorlu taşıtlar vergisi hesaplama sisteminin kullanımı için insanların 2016 yılını model yılı olarak belirlemeleri gerekir. Hemen sonrasında tek tek sıra ile araç tipi, aracın yaşı ve motor silindir hacmi gibi bilgilerin girilmesi gerekir. Ekranda bulunan hesapla tuşuna tıklayarak da hesaplama işleminizi sonlandırabilirsiniz. İşte bu şekilde işlem tamamlanmış olur. 2016 yılı için belirlenen araç verginizin hem yıllık olarak toplam tutarını öğrenebilir aynı zamanda bunu sistemden kısa yoldan öğrenebilirsiniz. Net olarak ne kadar mevla ödeyeceğinizi de hesaplayabilirsiniz.

Daha sonra eğer bir vergi borcunuz var ise bunu da yine aynı siteden aşağıda verilen bağlantı linkine tıklayarak sorgulayabilirsiniz.

bandrol borç sorgulama 3

Bu ekran borç bilgilendirme sayfası olup, ekranda oklarla belirttiğimiz boşluklu yerleri doldurarak, tamam butonuna basınız. Bu sayede bandrol borcu sorgulama işlemini tamamlamış olacaksınız. Ve size ait borcu ve borç miktarını görebilirsiniz.

 

Bandrol Borcu Hesaplama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığının Online İnternet Sitesine Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Bandrol Borcu Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz