Audi Araç Vergileri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Audi Araç Vergileri

Audi Araç Vergileri

Audi Araç Vergileri

Audi AG, aslında Volksvagen grubunun bir markası olup Alman menşeili bir otomobil şirketidir. 25 Nisan 1910 senesinde Almanya’nın Ingolstad kentinde, otomotiv alanında kurulmuş bir anonim şirkettir. Şirketin ilk önemli isimleri arasında Ruperd Stadler Yönetim Kurulu Başkanı, Marc Lichte, Tasarım Başkanı Ulrich Hackenberg, Teknik Geliştirme Başkanı vardır.

Audi, yan kuruluş olarak birkaç isme sahiptir. Bunlar: Audi Hungaria Motor Kft. Ducati, Italdesign Guigiaro, Lamborghini, Quattro GmbH. Audi’nin şu anki yapısına ve gününe gelmesine, elbette kuruluş tarihinden sonra, 1932 yılında Audi Union’un kuruluşunu sağlayan tarih de katkı sunmuştur. 1932 yılında Audi, Horch, DKW ve Wanderer şirketleriyle birleşerek Audi Union’u kurmuştur. Audi’nin güncel olarak da kullandığı dört halkalı logosunda da bu dört isim temsiz edilmektedir. Ayrıca Audi 1970 senesinde, dünyanın en önemli motosiklet üreticisi olan NSU ile birleşmiştir. Audi her yeni üretimi ve adımıyla otomotivsektörü içinde sürekli bir ilki gerçekleştiren marka değeri taşımaktadır. Dünyada ilk kez üretilen 4 çekerli binek aracı olan Quattro, 1980 yılında üretilen bir modeldir. Audi bu modelle rallilere katılarak, rallilere böyle bir modelle katılıp yeni bir sayfa açan ilk marka da oldu. Audi’nin geliştirdiği her sistem otomotiv sektöründe hep son teknoloji kabul edilerek otomobil şirketleri tarafından hep örnek üretim olarak kabul edilmiştir. Biz de bu yazımızda Audi Araç Vergilerini anlatacağız.

Audi Markası Modelleri

Audi, güncel model ailesinde kendini şu modeller ile öne sürmüştür:

Audi A3, Audi A4, Audi A5, Audi S5, Audi RS5, Audi A6, Audi RS6, Audi A7, Audi RS7, Audi A8, Audi A8L, Audi S8, Audi Q3, Audi Q5, Audi Q7, Audi TT, Audi TTS, Audi R8 V10

Audi’nin üretimi artık durmuş olan modelleri ise şunlardır: Audi 80, Audi 100, Audi A2, Audi V8

Audi’nin bilinen en klasik modeli: Audi Quattro

Audi’nin önemli konseptleri: Audi A1 Metroproject Quattro, Audi Cross Coupe, Audi Q5 Concept, Audi Q7 V12, Audi R8 V12, Audi Romemayer, Audi E-Tron

Audi Araç Vergileri Ne Kadardır?

Bilindiği üzere motorlu taşıt vergisine tabi tutulan tüm motorlu taşıtlar senede iki taksit olmak üzere motorlu taşıt vergisi ödemektedir. Audi kullanıcıları da Motorlu Taşıt Vergisi’ni her sene 31 Ocak’a kadar ve yine her sene 1 Temmuz’a kadar ödemek zorundadırlar. 2017 senesinin yüzde 3.83’lük zam oranına göre ve aracın yaşına ve motor hacmine göre belirlenen, ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi resmi web sitesinden hesaplanan tutarları araç kullanıcıları ödemek zorundadır. Audi araç vergilerinde de diğer Motorlu Taşıt Vergisi ödemelerinde olduğu gibi geç yatırma olan durumlarda Motorlu Taşıt Vergileri borçlarına aylık olmak üzere gecikme cezası faizi uygulanacaktır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir?

Audi araç vergilerinden sonra MTV’ye gelelim. Araç sahiplerinin yılda iki defa ödemesi gereken, kara taşıtlarının yanı sıra uçak, helikopter gibi hava taşıtlarının ve motorlu deniz taşıtlarının da tabi tutulduğu, devlete ödenen bir vergidir. Aracın sicil kaydı ya da tescilinin yapılmasından, sicil kaydının ya da tescilinin silinmesine kadar ödemesi zorunludur. Motorlu Taşıtlar Vergisi yılda iki kez ödenmektedir. Her sene ilk taksit Ocak ayında ve ikinci taksit ise Temmuz ayında ödenmektedir. Eğer aracın ilk altı ay içinde kaydı siliniyorsa ikinci altı ayın vergisini, ikinci ayda siliniyorsa bir sonraki yılın ilk altı ayı bu vergiyi ödemezler.

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin hesaplanmasında bazı ölçütler göz önünde bulundurulur. Aracın hangi taşıt tipi olduğuna bakılır. Mesela bu, otobüs, minibüs, kamyonet, kamyon, otomobil, motosiklet, tır ve benzeri taşıtlardan olabilir. Motosiklet ya da otomobilse o zaman Motorlu Taşıt Vergisi hesaplaması yapılırken aracın yaşı ve silindir hacmine göre bir vergi hesaplaması yapılır. Otobüslerde aracın yaşı, oturma kapasitesi, kamyonlarda ise aracın yaşı ve azami toplam ağırlığı dikkate alınmaktadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nereye Ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi senede iki kere hesaplanan tutar kadar ödenmektedir. Ödenme durumu için iki yol vardır; sürücü, aracının bağlı bulunduğu il veya ilçedeki vergi dairelerine gidip ödemesini yapabilir. Devletle bu konuda anlaşmalı bankalara da vergi dairesine ödeme yapar gibi Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi yapılabilmektedir. Bir diğer ödeme yolu ise internet üzerinden ödemedir. İnternet bankacılığı metoduyla ödeme yapan kullanıcıların dikkat etmesi gereken bir şey vardır: İnternet bankalarından alınan dekontlar vergi makbuzu yerine geçmediği için kişilerin ayrıca gidip banka şubesinden tahsilat makbuzu almaları gerekmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin Geciktirilmesi

Kullanıcı, yılda iki kez Motorlu Taşıt Vergisi’ni ödemekle yükümlüdür. Eğer sürücü, ödemesini geciktirirse o zaman araç sahibine ceza uygulanır. Yılın ilk taksidi olan Ocak taksidi ödenmediğinde, bir sonraki taksitte bu borç da tahsil edilir ama eğer araç sürücüsü hiçbir taksidini ödememişse o zaman sürücü bir mektup yoluyla uyarılır. Eğer yine hiçbir ödeme yapılmadıysa o zaman Maliye Bakanlığı tarafından araç sürücüsünün banka hesabına haciz konarak ödenmemiş tüm vergi borçları tahsil edilir.

Motorlu Taşıt Vergisi Tutarınızı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz