Askerlik Para Cezası Yapılandırma | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Askerlik Para Cezası Yapılandırma

Askerlik Para Cezası Yapılandırma

Anayasanın 72. maddesinde belirtildiği üzere, vatan hizmeti her Türk vatandaşın hem hakkı hem de ödevidir. Bu hizmetin askerlik için olan bölümü Silahlı Kuvvetler çatısı altında yapılmaktadır. Askerlik Kanununda yer alan ilk maddeye göre T. C.’nde tebaası olan her erkek İşbu Kanun gereğince askerlik yapmak ile yükümlüdür. Yoklamada bulunmamış olan ve bu konu ile ilgili olarak herhangi bir mazeret göstermemiş olan kişiler yoklama kaçağı sayılacaktır. Bununla birlikte yoklamaya katıldıktan sonra askerlik görevini yapmak üzere gönderilen yerlere gitmeyen ya da gidip de askerlik yapacakları kıtalara gitmeyen ve toplanılan yer ve yollardan savaşanlara bakaya adı verilmektedir. Günümüzde yoklama kaçağı ya da bakaya kalan kişilere kişinin özrü yoksa ya da barış hali bulunmuyorsa Askeri Ceza Kanunu kapsamında idari para cezası verilir. Bugün sizlere Asker kaçaklarına verilen para cezası ve Askerlik Para Cezası Yapılandırma işlemlerinden bahsedeceğiz.

Asker Kaçaklarına Para Cezası

2013 yılından sonra askerlik 15 aydan 12 aya düşürülmüş ve asker kaçağı olan kişiler ağır para cezası getirilmiştir. Bununla birlikte askerlik zamanı geçmiş olmasına rağmen zamanında teslim olmamış olan kişiler, şubeye kendileri teslim olursa hafif idari para cezası öderken yakalanmış olan asker kaçaklarına ağır idari para cezası verilmektedir. Asker kaçaklarına verilen idari para cezası 296 TL’den başlayarak 46.335 TL’ye kadar ceza sürelerine ve bireyin teslim olması ya da yakalanmasına göre değişiklik gösteriyor. Bu ücretler her yıl değişen ekonomik şartlar ile birlikte yenileniyor. Askerliğinizi yaptıktan sonra dahi bu ücreti ödemeniz gerekiyor. Zira Vergi Daireleri, bu borçların takibini yaparak idari para cezası almış olan kişilere tebligat gönderiyor. Bu tebligata rağmen ödeme yapmayan kişilerden ise e haciz uygulaması kapsamında bu kişilere ait olan banka hesaplarından idari para cezasının tahsili yapılıyor ve bu kişilerin banka hesabı bloke ediliyor.

Fakat bu tür yüksek ücretlerin kimi kişiler tarafından ödemesi zor olabiliyor. Bu nedenle de birçok para cezası konusunda getirilmiş olan yapılandırma seçeneği askerlik hususunda da gündeme geldi. Böylelikle hangi vergi olursa olsun yeniden yapılandırma kapsamına dahil olarak hem taksitler ile hem de daha düşük bir tutar ödenebiliyor. Ayrıca Vergi Dairesine geçmişten gelmiş olan bir ceza var ise bu da kaldırılıyor. Bununla birlikte gecikme faizi ve buna bağlı olarak yapılan gecikme zammı da tahsil edilmiyor. Bunun yerine yurt içi Üretici Fiyat Endeksi oranı baz alınarak tutarın ilavesi gerçekleşiyor.

Motorlu taşıtlar vergisi, trafik para cezası, nüfus para cezası, seçim para cezası, öğrenim kredisi borcu, emlak vergisi borcu, prim borçları ve buna benzer birçok vergi borcu ile birlikte Askerlik Para Cezası Yapılandırma işlemleri de artık gerçekleştirilebiliyor.

Bununla birlikte Vergi Dairesine borcu olan kişilerin borç tutarları 50 TL’nin altında ise bu borç doğrudan siliniyor.

Borçlar Hangi Dönemi Kapsıyor ve Nasıl Ödeniyor?

Yapılandırma kanunu kapsamında tüm borçlar 30 Haziran 2016 ve bu tarihten önceki dönemleri kapsıyor. Yani Temmuz ayı ve devamında gerçekleşen borçlar bu yasaya dahil olmuyor. Askerlik Para Cezası Yapılandırma ödemelerini gerçekleştirmek isteyen kişiler bu ödemeleri taksitli ya da peşin olarak yapabiliyor. Askerlik Para Cezası Yapılandırmasından faydalanmak isteyen kişiler borçları ile ilgili olarak kurumlara başvuruda bulunabiliyor. Borçlarınızı 6, 9, 12 ya da 18 taksitler ile 2 ayda bir ödeme imkanına erişiyorsunuz. Borçlarını peşin bir şekilde ödemek isteyen kişilere ise iki kez geç ödeme imkânı tanınıyor. Bu yapılmadığı takdirde ise borç eski tutarına geri dönüş yapıyor. Bu yapılandırmalar için son başvuru tarihi 31 Ekim 2016 olsa da önümüzdeki tarihlerde de buna benzer yapılandırmaların çıkmaması içi hiçbir sebep yok. Zira 31 Mart 2017 tarihinde de bu konu ile ilgili bir düzenlemenin geldiği biliniyor. Fakat yeni bir kanuna dek bu tarihten sonra yapılacak olan yapılandırma başvurularının kabul edilmesi mümkün değil. Vatandaşlar sahip oldukları borcun aslını ödedikleri takdirde gecikme zammını ödemekten kurtuluyor. Bir aylık süreyi aşan vergi incelemelerinde inceleme ortadan kaldırılarak kişilere kolaylık getirildi. Ayrıca borçlarını tam ve zamanında ödeyen kişilere de belirli oranlarda indirim yapılması üzerinde durulmuştur. Askerlik ile ilgili olan idari para cezalarının Vergi Dairelerine ödenmesi gerekiyor.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz