Araçlarda C Segmenti? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araçlarda C Segmenti Nedir?

Araçlarda C Segmenti Nedir?

Otomobillerin aralarında kolay karşılaştırılması için farklı sınıflara ayrılmışlardır. Otomobil endüstrisi ise otomobilleri A-B-C-D-E-F gibi araç segmentlerine  ayırmıştır. Bu ayrımın amacı ise otomobillerin boyut, kullanım amacı, çekiş tipi ve iç hacim, fiyat ve performans gibi özelliklerine göre sınıflandırılmasıdır. ABD, Türkiye gibi ülkelerde araç segmentleri var iken Avrupa ülkelerinde araç segmentleri konusunda belirli bir kural-yönetmelik bulunmamaktadır. Otomobillerin sınıfları ise bilinen marka ve modellerin kıyaslanması yoluyla tanımlanmaktadır. Örneğin bir araç üreticisi firmanın ürettiği araçların hacim ve ebat farklılıkları olması nedeni ile araçlar farklı sınıflarda yer almaktadır. Araç üreticileri, her biri farklı bir müşteri kitlesi tarafından talep edilen modeller ürettiğinden her segment için alternatif ürünler görebiliriz.

Genellikle A-B-C-D-E-F sınıfı segment otomobilleri direkt “Binek otomobiller” diye adlandırılır. Üst segment, orta segment yada alt segment olarak da araçlar sınıflandırılabilir. Araç segmentlerinin kısaca açıklaması aşağıdaki gibidir.

A: Mini arabalar
B: Küçük arabalar
C: Orta arabalar
D: Büyük arabalar
E: Yönetici arabalar
F: lüks araba
S: Spor coupé otomobil modelleri
M: Çok amaçlı arabalar
J: (off-road araçlar dahil) Spor arabalar

Türkiye’de ise günlük araç kullanımda B sınıfı araçların sıklıkla kullanıldığını görebiliyoruz. Bunun nedeni ise maddi olarak bu aralıkta bulunan araçları alacak gelir seviyesinde oluşumuz , ayrıca B sınıfı bir aracın ihtiyaçları yüksek oranda karşılaya bilmesidir.

Araç segmentlerinden kısaca bahsetmek gerekirse; A segmenti araçlar: Basic, Mini, Mini car, Şehir arabası, Economy car, city car olarak da isimlendirilen araçlardır. Diğer araçlara göre oldukça küçük araçlardır.

B segmenti araçlar: Small olarak isimlendirilen araçlardır.

C Segmentli araçları ise aşağıdaki yazıda ayrıca inceleyerek sizlerle paylaşacağız. Kısaca araçlarda c segmenti nedir sorusunun cevabını aşağıda vereceğiz.

Araçlarda C Segmenti Nedir ?

Small family car, küçük aile arabası olarak da isimlendirilen araçlardır. Alt orta sınıf  araçlar gruplarındandır. Ülkemizde B segmentiyle birlikte en çok satılan otomobillerdir. Bu segment de yer almaktadır. C Segmenti araçlar küçük aileler için ideal araçlardır. Ülkemizde B sınıfı araçlar kadar tercih edilen segmentlerdendir. Araçlarının ferah olmasını isteyen kişilerin daha çok tercih edebileceği araçlardır. Bu segmentle ilgili hatalı bir düşünce hakimdir. Bir çok insan C sınıfı araçların sadece sedan olabileceğini düşünür. Bu iddayı çürüten araçlara örnek olarak Toyota Auris BMW 1 verilebilir.

C segmentli araçlara örnek olarak şu araçlar verilebilir; Audi A3, BMW 1 Serisi, Citroen C4, Fiat Stilo, Ford Focus, Honda Civic, Hyundai Accent Era, Opel Astra, Peugeot 307, Renault Megane Sedan ve Megane HB, Toyota Corolla, VW Golf ve Jetta ,Mitsubishi Lancer -Renault Fluence – Renault Megane – Hyundai i30 – Toyota Corolla –  Opel Astra — Audi A3 – Fiat Bravo – Volkswagen Golf – Kia Cee’d – Peugeot 308 – Mazda 3 – Hyundai Elantra – Kia Cerato – Skoda Octavia – Dacia Logan – Toyota Auris – Proton Gen2

 

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz