Araç Zimmet Sözleşmesi | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Zimmet Sözleşmesi

Araç Zimmet Sözleşmesi

Holding, şirket, devlet kurumları, bazı fabrikalar vs. bağlı çalışan kişi veya kişilere kendi bünyesinde bulunan araçlar tahsis etmektedir. Bu araçları iş yaşamında kullanması için kişilere zimmetler. Bu zimmetlenen araçlar ise kişilerin iş dışından özel amaçlar doğrultusunda kullanılmaması için bir önlem niteliğindedir. Bu yüzden kişiler ve bağlı bulunduğu yer arasından bir araç zimmet sözleşmesi yapılır. Ayrıca şirket aracı kullanan kişilerin araca bir zarar gelmesi durumda hangi hallerde zimmetli kişinin sorumlu olacağını hangi hallerde de şirketin sorumlu olacağını belirleyen esaslar bulunur. Bazı durumlarda da çalışanların şahsi araçları şirket bünyesinde kullanılacağı için bu durum için de özel olarak araç zimmet sözleşmeleri yapılır. Araç zimmet sözleşmeleri iki tarafında doldurduğu bir sözleşme olmakla beraber noter onayında imzalanır. Araç zimmetli kişinin araç yönetiminde iken kaza yapması, yada işten kendi isteği veya isteği dışında çıkması durumu, yahut bir çalıntı veya kasten zarar verme durumlarına karşın hem zimmetli kişiyi hem de işvereni koruyan bir sözleşmedir.

Araç Zimmet Sözleşmesi Nedir?

Araç zimmet sözleşmesi yazılı bir taslak halinde bulunmaktadır. Bu taslakta aracı zimmetleyeceğiniz kişinin aracı nasıl kullanması gerektiği ile ilgili bilgiler yer alır. Bu sözleşmedeki birkaç maddeyi belirtmek gerekirse; eğer çalışan kişi şirket aracı kullanacak ise Araç Kullanım Talimatını okuyup imzalaması gereklidir. Bu araçlar yönetimin sözleşmeden belirtmiş olduğu şartlar ve amaçlar dışında kullanmamalıdır.  Kişinin şirket aracını şirket personeli dışından 3. kişilere vermesi yasaktır. Aracın bakımından sorumludur. Hem araç için hem de araç dışının kullanımda dikkatli olmalıdır. Araçların periyodik bakımlarını yaptırması gereklidir. Araç kullanıcısı kilometre işlemlerinden idari işler birimine  haber vermesi gereklidir. Araç kullanıcısı, bakım yaptırdıktan sonra ilgili bakım formunu doldurup, yapılan bakımı kayıt altına almak zorundadır. Ayrıca sürücünün; sürücü belgesi, araç ruhsatı, zorunlu psiko-teknik belgesi ve ekipman ile araç dosyasını araç kullanıyorken yanında bulundurmak zorundadır. Eğer bu belgelerden herhangi birini bulundurmadığı takdirde alacağı cezalar sürücünün kendisine aittir. Bu maddeler araç zimmet sözleşmesinden bulunan belli başlı maddelerdir. Bu maddeler ve daha fazlasına erişmek için yazının sonundaki bağlantıya tıklayıp belgeyi indirmelisiniz. Bu belgeyi iyice okuyarak eğer maddeler sizin için de uygun ise sözleşmeyi imzalayıp bağlı bulunduğunuz yere vermeniz gerekmektedir.

Araç Kullanma Talimat ve Taahhütnamesi Nedir?

Araç kullanma talimat ve taahhütnamesi; personel ve şirket arasında yapılmaktadır. Bu belge aslında araç teslim ve kullanım taahhütnamesi olarak geçmektedir. Bu belgeden aracı teslim alacak kişi ve araca ait bilgiler bulunur. Bu belgede personelin adı, soyadı, görevi, ehliyet numarası , Araç plaka veya seri numarası, aracın cinsi ve araç şasi numarası bilgileri bulunur. Daha sonra taahhütnamedeki 10 maddeyi kabul ettiğine dair personel imzalar ve şirkete verir. Bu taahhütnameye yazının sonundan ulaşabilirsiniz.

Bazı durumlarda ise kişiler veya bağlı bulunduğu şirket arasında araç zimmet sözleşmesinde değişiklikler yapılmak istenmektedir. Bu durumda sürücü ve şirket arasında bir ”Ek hizmet sözleşmesi” yapılmaktadır. Bu sözleşmeden değiştirilmek istenen maddeler belirtilir ve yeniden düzenlenir. Akabinde bu sözleşme imzalanarak noter onayına sunulur.

Personele aracı zimmet edilmesi sonucunda da bir form doldurulur. Bu form ”zimmet tutanağı” olarak adlandırılır. Bu formda aracın hasarlı veya hasarsız olarak teslimi ayrıca araca ait tüm bilgilerin yer alacağı bir tutanak olacaktır. Bu tutanağa aşağıdaki bağlantıdan bulabilirsiniz.

Son olarak ”Araç Tespit ve Teslim – Tesellüm Tutanağı” yapılmaktadır. Bu tutanakta aracın sahip olduğu teknik ekipman ve teknik özelliklerin yazıldığı bir form şekildedir. Bu tutanağa aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Araç Tespit ve Teslim – Tesellüm Tutanağına Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Personel Zimmet Tutanağına Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Araç Zimmet Sözleşmesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Ek Hizmet Sözleşmesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Araç Kullanma Talimat ve Taahhütnamesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz