Araç Yetki Belgesi Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Yetki Belgesi Sorgulama

Araç Yetki Belgesi Sorgulama

Bir çok kez duyduğunuz bir tabir olan ‘araç yetki belgesi’ ile ilgili olan bir yazımızı sizinle paylaşacağız. Araç yetki belgesi; 2004 yılında Ulaştırma Bakanlığı tarafından çıkarılan bir yasa sonucunda taşımacılık işi ile uğraşan her şirket veya firmanın sahip olması gereken belge türüdür. Araç yetki belgesi Kara yolu Taşıma Kanunu’nun 4925 sayılı 5. maddesinde taşımacılık yapmak isteyen her şirketin yetki belgesi alma zorunludur ibaresi bulunmaktadır. Bu yetki belgesi bulunmadan taşımacılık yapmak yasaktır. Ayrıca yetki belgesi bulunmadan  taşımacılık yapan kişiler tespit edildikleri andan itibaren cezai işleme tabii tutulurlar. Bu yüzden taşımacılık alanında faaliyet göstermek için araç yetki belgesi bulundurmak gerekmektedir. Araç yetki belgeleri Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilmektedir. Ayrıca bu yetki belgelerinin süresi beş yıl olmasından dolayı 5 yılda bir yetki belgesini yeniletmek gerekmektedir. Biz de bu yazımızda Araç Yetki Belgesi sorgulama konusunu ele alacağız.

Araç yetki belgeleri taşımacılık türlerine göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden Ulaştırma Bakanlığının Yönetmeliğine göre 37 adet farklı türde yetki belgesi bulunmaktadır. Bu belgelerin bazıları A1,A2,B1,B2,B3,C1,C2, C3, D1, D2, D3, F1, F2, G1, G2, G3, G4, H1, H2, K1 belgesi, K2 belgesi, K3, L1, L2, M1, M2, M3, N1, N2, P1, P2, R1, R2, T1, T2, T3 dir. Her belge için Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlemiş olan şartlar vardır. Bu şartların yerine getirilmesi ile araç yetki belgesi almak isteyen firma, şirket veya tüzel kişilerin araç yetki belgelerinin alınması sağlanır. En çok merak edilen birkaç araç yetki belgesini açıklamak gerekir ise; araç yetki belgesi alacak olan araçların ruhsatında yer alan”araç cinsi” ve araç ile yapılacak işin niteliği baz alınarak belge türü belirlenir. Bu yüzden belgeler;

  • Yük-eşya taşımacılığı için araçlar
  • Yolcu taşımacılığı için araçlar diye ikiye ayrılır.

Yük-eşya taşımacılığı için için gerekli belgeler K belgeleridir. Bu belgeler de taşıma özelliklerine göre kendi arasında K1, K2, K3 olmak üzere 3 e ayrılır. K1 yetki belgesini; ticari amaç için ülke içinde taşımacılık yapan kişilerin, K2 yetki belgesini; yalnızca kendi işi ile alakalı taşımacılık yapan ve kendi ürünlerini taşıyan bu taşımacılık yapılırken ticari amaç gütmeyen kişilerin alması gereken belge türüdür. Son olarak K3 yetki belgesi de; ticari bir amaç güderek ev ve büro eşyalarının taşımacılığını yapan kişilerin alması gereklidir. Yolcu taşımacılığı için gereken belgeler ise; D belgeleridir. D belgeleri de kendi içinde yolcu taşıma türü ve kapasitesine göre ayrılır.

Araç yetki belgesi sahibi olmanın yanında bu belgeler ile ilgili bilgi edinmek ya da işlem yapmak için sorgulama yapabilirsiniz. E devlet üzerinden yapılan araç yetki belgesi sorgulama işlemleri ile dilediğiniz bilgiye anında ulaşabilirsiniz. Bu amaçla aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Araç Yetki Belgesi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç yetki belgesi sorgulama işlemi çok kolay ve ücretsiz bir işlemdir. E devlet üzerinden yapılan bu işlem için bir e devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Araç yetki belgesi sorgulama işlemine başlamak için aşağıda sizler için paylaştığımız bağlantıya tıklayıp sisteme giriş yapın. Ardından aşağıdaki bu ekran karşınıza gelecektir.

Araç Yetki Belgesi sorgulama için bu ekrandan ”Kimliğimi Şimdi Doğrula” yazan butona tıklayınız ve karşınıza gelen ekrana T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Daha sonra aşağıdaki sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz.

Bu ekrandan görüldüğü gibi Araç Yetki Belgesi sorgulama için aracın plakasını sisteme girmelisiniz. Daha sonra ”sorgula” butonuna basarak işlemi tamamlayacaksınız. Bu sayede araç yetki belgesi sorgulama işlemini yapmış ve ekrandan araç yetki belgeniz ile ilgili bilgileri almış olursunuz.

Araç Yetki Belgesi Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz