Araç Vize | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Vize

Araç Vize

Araç vizesi araçların trafiğe çıkmak için yaptırılması zorunlu bir işlemdir. Trafik kanunun tarafından bu esaslar belirlenmiş olup ; araç vizesi, motorlu ve motorsuz araçların trafikte bulunabilmesi için teknik bakımdan yeterli bir düzeyde olup olmamasının tespit edilmesi amacıyla yetkilendirilmiş yerlerce yapılan kontrollerdir. Aslında çoğumuz araç vizesini araç muayenesi olarak anlamaktayız. Fakat belirli kesimlerde araç muayenesi yerine araç vize tanımı kullanılmaktadır. Araç muayenesi için ayrıca ; araba vizesi,vize tescili, vize kaydı, araba muayenesi, araç vizesi gibi tanımlamalar da kullanılmaktadır. Yani temelde tüm bu terimler alsında aracın muayenesi ile bağlantılı. Araç muayenesini tamamladıktan sonra gerekli tüm işlemler yapılmaktadır. Araç muayenesi  araçların ömürlerini uzatmada en etkili yöntemdir. Araçların düzenli muayeneleri ile yapılan bakım ve onarımlar araçların uzun yıllar kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Bu durum göz önünde bulundurulduğu için devlet tarafından da araç muayeneleri de zorunlu kılınmıştır. Her aracın aylık muayenesi yaptırması zorunludur. Aylık araç muayenelerini yaptırmayan araç sahiplerine yüksek cezalar verilmektedir. Bu verilen cezalar ödenmediği takdirde de bazı faizler de uygulanmaktadır. Örneğin son muayene tarihiniz geçtiğinde aracınızın yeni muayenesi için istasyona giderken, geçmiş olan süre miktarı hesaplanır ve her ay için %5 oranında gecikme faizi uygulanmaktadır. Geciken her borç miktarı bir ay sonraki aya tamamlanır. Devlet tarafından araç muayenelerinin tek elden yapılması ve kontrol edilmesi amacıyla Tüvtürk muayene istasyonları yetkilendirilmiştir. Bu amaçla araç sahiplerinin düzenli periyotlarla araç muayene istasyonlarına gidip araç muayenesini yaptırması önemlidir. Araç muayenesi hem araç için hem de sürücü ve diğer yayaların can ve mal güvenliği için önemlidir.

Araç Vizesi Ne Demektir?

Araç vizesi araçların trafikte yer almaları için yapılması gereken önemli bir işlemdir. Ayrıca araç muayene işlemlerini tamamladıktan sonra araç vize tescil işlemlerini yaptırması için elinde araç muayenesini eksiksiz bir şekilde tamamlanmış rapor bulunmalıdır. Eğer muayene raporunda sorun varsa yada eksik kısımlar olursa araç vize başvurusu kabul edilmemektedir. Bundan dolayı ikinci bir defa araç vize başvurusu yapıldığında iki kere vize tescilli araç muayenesi ücreti ödemeniz gerekir.

Tüvtürk ‘ün araç vize işlemleri için belirlediği 2016 yılı ücretleri de aşağıdaki gibidir;

2016 Yılı Fiyat Listesi
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 258,42 TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 191,16 TL
Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 97,94 TL

Araçların muayene ücretleri 2016 yılı için yukarıdaki listede belirtilmiştir. Aracınızı trafiğe çıkarmak için öncelikle araç muayene işlemlerini tamamlamış olmanız gerekmektedir. Araç muayene işlemlerin tamamı bir nevi araç vize işlemlerinin de kapsamındadır. Daha sonra muayene sonucunda bir rapor alacaksınız. Bu rapor ile araç vize tescil işlemlerini yaparak aracınızı gönül rahatlığı ile trafiğe çıkarabilirsiniz.

Araç Vize İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz