ARAÇ VİZE ÜCRETİ | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

ARAÇ VİZE ÜCRETİ

ARAÇ VİZE ÜCRETİ

Araç vizesi trafiğe çıkmak için yapılması zorunlu olan bir işlemdir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34. maddesi uyarınca araç muayenesi, motorlu ve motorsuz araçların trafikte bulunabilmesi için teknik bakımdan yeterli bir düzeyde olup olmamasının tespit edilmesi amacıyla yetkilendirilmiş yerlerce yapılan kontrollerdir. Bu kontrollerin amacı bir aracın kendisi bakımından olsun trafikte seyir halinde olmasından dolayı karşıdakiler için olsun güvenliğe uygunluğunun tespitinin yapılmasıdır. Bu kontroller belirlenen yerlerdeki araç muayene istasyonlarında yapılmaktadır ve araçlardaki kusurlardan kaynaklı trafikte oluşması muhtemel kazalarda azalma olması amaçlanmaktadır. Bu nedenle trafikte daha güvenli bir ortamın oluşmasına katkı sağlanmaktadır. Sadece bununla da kalmayıp bu muayenelerin rutin olarak yapılıyor olması araçların ömrünün uzamasında ve böylelikle değerinin düşmemesine katkı sağlamaktadır. İşte yapılmış olan bu muayenelerden olumlu bir sonuç çıktığında verilmiş olan belge araç vizesi olarak da adlandırabilir. Kısaca araç muayenesi aynı zamanda araç vize işlemleridir ve bu işlem için belirli bir oranda para ödenmektedir. Bizlerde bu yazımızda sizlere araç türüne göre belirlenmiş olan araç vize ücreti hakkında bilgiler vereceğiz.

Araç Vize Ücreti Ne Kadardır?

Güncel olarak belirlenmiş olan araç vize ücreti aşağıda belirttiğimiz şekildedir.

  • Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tankerler için belirlenen araç vize ücreti 245,44 TL’dir.
  • Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römorklardan alınacak olan araç vize ücreti 181,72 TL’dir.
  • Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisikletler içinde 93,22 TL talep edilmektedir.

Yapılacak olan bu fiyatlara KDV dahil olup ödemelerin nakit olarak yapılması istenmektedir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. maddesine göre muayene süresinde gecikme olan araçlar için alınacak ücretler değişiklik göstermektedir. Geciktiği her ay için %5 oranında daha fazla para ödenmesi gerekecektir. Muayeneden olumsuz sonuç alan bir araç eksikleri giderip bir ay içerisinde yeniden geldiğinde muayene ücreti talep edilmemektedir. Bu nedenle can güvenliği bakımından araç muayenelerinde gecikme yaşanmamasına ve muayenesiz araçla trafiğe çıkmamaya önem verilmelidir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz