Araç Vize Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Vize Sorgulama

Araç Vize Sorgulama

Başarılı bir sürücü olmak için sağlam ve sorunsuz bir araç kullanıyor olmanızın da büyük bir payı vardır. Sağlam ve kusursuz bir araca sahip olmak için de aracınızın periyodik muayenesini yaptırmanız gerekmektedir. Siz aracınızın bakımını mevsimsel şartlarda ve yıllara göre yapmalısınız.
Trafik muayene gecikme cezası ve bunun gibi cezai işlemlere tabi tutulmamak için araç muayenesini ya da diğer adıyla araç vizesini yaptırmanız gerekmektedir.

Araç vize süreleri şu şekildedir;

  • Resmi veya hususi binek otomobillerin trafiğe çıktığı ilk 3 yılın ardından iki yılda bir yapılmak üzere tekrarlanır.
  • Minibüs, kamyon, tır, otobüs, taksi minibüs, gibi ticari araçlar ise ilk yılın sonrasında her yıl olmak kaydı ile yaptırılması gerekmektedir.
  • Motosikletlerin ise vize işlemleri  ilk 3 yılın sonunda otomobiller gibi iki yılda bir olarak yapılması gerekir.
  • Traktörler de trafiğe çıktığı ilk üç yılın sorasında üç yılda bir olarak muayene yapılması gerekir.

Araç vizesi, gerçekte araç muayenesidir. Bu tanımlama halk arasında yayılmış bir tabirdir. Aslında araç vizesi araç trafiğe çıkma vizesidir. Çünkü trafik kuralları gereğince, muayenesi olmayan aracın trafiğe çıkması yasaktır. Halk arasındaki deyişle “trafiğe çıkma vizesi yoktur.” denir. Araç vize sorguladıktan sonra aracınızın muayene tarihlerini öğrenmiş olursunuz, böylelikle aracınızın muayenesini araç muayene istasyonlarında ceza almadan yapabilirsiniz. Araç muayenesini ya da araç vizesinin sorgulamasını internet üzerinde gerçekleştirebilirsiniz. Araç vize sorgulamayı iki şekilde yapabilirsiniz;

  • Tüvtürk sitesinden sorgulayarak
  • E-Devlet sitesinden sorgulayarak

Tüvtürk Araç Vize Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Tüvtürk resmi internet sitesi üzerinden, araç vize sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemleri için aşağıda verdiğimiz linki kullanabilirsiniz. Verdiğimiz linke tıkladığınızda karşınızda bir ekran belirecektir. “Plaka No” yazan kısmın altındaki kısma sorgulatmak istediğiniz plakayı, “Muayene Numarası” yazan kısmın altında da ilgili aracın muayene numarasını yazıp, son olarak da resimdeki güvenlik kodunu kutucuğa yazmanız ve “Sorgula” butonuna tıklamanız gerekiyor. Bu işlemlerden sonra karşınıza sorgulamak istediğiniz araç ile ilgili muayene detaylarına ulaşabilirsiniz. Unutmamanız gereken bir husus muayene numarası her araç için farklı ve özeldir. Araç muayene numaranız aracın plakasına has olmalıdır.

Araç Vize Sorgulama

Tüvtürk Araç Vize Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Araç Vize Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden araç vize sorgulamasını yapmak için her E-Devlet işleminde istendiği gibi bunda da bir E-Devlet şifresi istenmektedir. E-Devlet şifreniz varsa işlemi yapmaya devam edebilirsiniz. Ancak bir E-Devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT kurumuna giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Bu başvuru sonucunda 2 TL ödeyerek şifrenizi alabilirsiniz. Şİfrenizi aldıktan sonra yapacağınız ilk işlem yazı bitimindeki linke tıklamaktır. Bu link açıldığında kimlik doğrulaması yapacağınız sayfa karşınıza gelecektir.

145

Bu sayfadan sonra T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girerek diğer ekrandaki işlemlerinizi de tamamlayabilirsiniz. Böylelikle araç muayene sorgulamanızı tamamlamış olacaksınız.

hgsborcu

Araç Vize Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz