Araç Vize Randevu | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Vize Randevu

Araç Vize Randevu

Ülkemiz kapsamında yer alan kanunlar dahilinde kişilerin araçları ile trafiğe çıkabilmeleri için bazı zorunluluklar yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi araçların vizesinin yapılmasıdır. Araç vize muayene işlemlerini ülkemizde araç muayenesinden tek sorumlu olan kuruluş yani TÜVTÜRK yapmaktadır. Araç vize muayeneleri binek otomobil ve araçlar için ilk üç yaşın sonrasında devamlı olarak yapılmakta ve iki yılda bir düzenlenmektedir. Öncelikle araç vizesinin randevusu alınmadan önce yapılması ve dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken ilk konulardan bir tanesi araç vize muayenesi için gerekli belgelerin hazır olmasıdır. Bu belgeler T. C. kimlik numarasının olduğu kimlik belgesi, aracın ruhsatı, trafik sigortası, egzoz gazı ölçüm belgesi gibi belgelerin bulunması gerekmektedir.

Bu bilgilerin yanı sıra yine araç vize randevu işleminde önce yine yapılması ve dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise araç vize muayene için gerekli donanım ve araçların hazır olmasıdır. Örneğin araç içinde bulunması gereken yangın söndürme tüpü, üçgen biçiminde olan reflektör, ilk yardım çantası, yine araç içinde bulunması gereken stepne gibi araçların ve donanımların hazırlanması gerekmektedir. Yine dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi ise araç muayene ücretinin ödenmesidir. Bu noktada bir ayrıntı dikkat çekmektedir. Eğer kişilerin daha önceden araç muayene gecikme cezaları varsa bunların da ödenmesi gerekmektedir. Bu bilgilerin yanı sıra yine araç vize randevu işleminde önce yine yapılması ve dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise TÜVTÜRK kuruluşunun sağlamış olduğu Araç Muayene İstasyonlarına ulaşım kolaylığına göre randevu alınması gerekmektedir. Bu noktada TÜVTÜRK kuruluşu kişilere kolaylık sağlamakta ve adres bilgilerine göre kişiler kendilerine en yakın muayene istasyonlarında araç vize işlemlerini gerçekleştirebilirler.

TÜVTÜRK kuruluşunun sağlamış olduğu araç vize muayene işlemi için pek çok il ve ilçede bu işlem yapılmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerin yanı sıra hem bu şehirlerin ilçelerinde hem de daha küçük şehirlerde de araç muayene istasyonları kurulmaktadır. Araç vize randevu işlemi için de TÜVTÜRK kuruluşunun resmi sitesinden online bir biçimde randevu alınabilmektedir. Araç vize randevu işlemini gerçekleştirmek bireyleri uzun saatler boyunca araç muayene kuyruğunda beklemekten de kurtaracak bir işlem olarak karşımıza çıkmakta. Gerekli işlemlerin yapılması, donanımların hazırlanması ve ara. vize randevu işleminin gerçekleştirilmesi sonucunda ise kişiler araçlarını yetkili araç muayene istasyonlarına götürebilirler.

Tüm bunların yanı sıra araç vize muayene işlemi sırasında yapılması gereken önemli noktalar da bulunmaktadır. Öncelikle kişilerin belgeleri ve donanımlarını kontrol etmeleri gerekmektedir. Randevu işlemi gerçekleştiğinden dolayı bu kişiler randevu saatleri doğrultusunda araç muayene işlemlerini gerçekleştirebilirler. Son işlem olarak ise araç muayene yetkilisi tarafından çağrılan kişilerin raporlarını teslim almaları gerekmektedir. Araç vize işlemi sonrasında kusursuz olarak rapor alan kimselerin aracında herhangi bir eksik yok demektir.

Araç Vize Muayene Ücreti

Kişilerin araçları ile trafikte sorunsuz bir şekilde ilerleyebilmesi için araç vize muayenelerinin yaptırmaları gerektiğini, bunun için de araç vize randevu işlemini gerçekleştirmeleri gerektiğini, bu işlemi ise TÜVTÜRK kuruluşunun resmi internet sitesi üzerinden uygulayabildiklerini anlattıktan sonra bireylerin yine merak ettikleri bir konu olan araç vize muayene ücreti konusundan da bahsetmekte yarar vardır. Araç vize muayene ücretleri ülkemizde resmi bir kurum ve kuruluş olarak görev yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kara yolu Düzenleme Genel Müdürlüğü aracılığı ile yılın Aralık ayında belirlenmektedir. 2017 yılı kapsamında belirlenmiş olan araç vize muayene ücretleri ise şu şekildedir:

  • Otobüs, kamyon, çekici ve tanker gibi daha büyük ve ticari amaçlı araçlar için vize muayene ücreti 267,86 TL olarak belirlenmiştir.
  • Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork gibi daha binek araçlar için ise vize muayene ücreti  198,24 TL olarak yer almaktadır.
  • Ayrıca traktör, motosiklet ve motorlu bisiklet gibi araçlar için ise vize muayene ücreti  101,48 TL olarak karşımıza çıkmaktadır.

Burada yine dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır. Araç vize muayene ücretleri kredi kartı ile ödenmemektedir. Ödemeler yalnızca nakit olarak yapılmaktadır. Ayrıca 2017 yılı için güncellenmiş olan ücretlere KDV de dahildir. Bunun yanı sıra ücretsiz biçimde araç vize muayene yaptıracak olan kişiler ise şu şekilde belirlenmiştir:

  • Sabit muayene istasyonlarında eğer bir aracın muayenesi onaylanmamış ise bu araçların muayene tekrarlarının yapılması gerekir. Muayene tekrarı araç hangi istasyonda muayene edildiyse o istasyonda yapılmaktadır. Ayrıca aynı ile olmak üzere diğer istasyonlarda da muayene tekrarı yapılabilir.
  • Muayenesi onaylanmayan araç eğer gezici muayene istasyonunda ise yine aynı şekilde aracın muayene tekrarının yapılması gerekir. Bu muayene tekrarı ya aynı gezici muayene istasyonunda ya da aynı ilde yer almak üzere muayene istasyonlarında yapılmalıdır.
  • Araç muayeneleri onaylanmayan traktörler için ise durum biraz daha farklıdır. Eğer araç gezici traktör muayene istasyonunda onaylanmamış ise yine aynı şekilde aracın muayene tekrarının yapılması gerekir. Bu tekrar aynı ilde bulunmak koşulu ile araç muayene istasyonlarında yapılabilmektedir. Bahsedilen bu ücretsiz araç muayeneleri TÜVTÜRK tarafından belirlenmiştir. Başka hiçbir kurum ya da kuruluş tarafından değiştirilememektedir.

Araç Vize Muayene İçin Gerekli Evraklar

Kişilerin araç vize muayenesi yaptırmak için gerekli olan evraklardan bahsetmek gerekirse;

  • Ruhsat,
  • Trafik sigortası,
  • Vekalet durumunda vekaletname,
  • Kimlik gibi belgelerin bulunması gerekmektedir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz