Araç Vize İşlemleri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Vize İşlemleri

Araç Vize İşlemleri

Hepimiz ayağımızı yerden kesecek bir araç sahibi olmayı isteriz. Hele de büyük şehirlerde yaşayan kişilerin ulaşımda kaybettikleri vakit ve toplu taşıma araçlarındaki rahatsızlıkları göz önüne alınca bu istek daha da artmaktadır. Bu yüzden her bütçeye uygun olarak araç satılan 2. el oto pazarları sıklıkla ziyarete edilmektedir. 2. el oto pazarlarında her bütçeye uyacak şekilde araçlar bulunmaktadır. Bu amaçla bir araç sahibi olmak daha da kolaylaşmaktadır. Tabi bu yerlerde dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Bunların başında da araçların vizelerinin tamam olup olmadığıdır. Araç vizesi trafikte aktif bir şekilde yer almak isteyen her aracın yaptırması zorunlu olduğu teknik kontrol işlemidir. Halk arasında bilinen adı ile araç muayenesi işlemidir. Araç vizesi bir aracın yetkili kurumlar dahilinde her türlü teknik analiz, bakım ve onarım işlemlerinin yapılıp, aracın trafiğe çıkmaya uygundur belgesinin alması ile tamamlanır. Şimdiki yazımızda da sizlere araç vize işlemleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Araç vize ya da araç muayene işlemleri Türkiye de bu işlemlerin yapılması için yetkilendirilmiş tek kurum olan Tüvtürk araç muayene istasyonlarında yapılmaktadır. Eğer aracınızın araç vize işlemlerini başka bir kurum veya kuruluşta yaptırmış iseniz bu durumda aracınızın vizesi kabul görmeyecektir. Araç vizesinin tek kabul edildiği yer Tüvtürk muayene istasyonlarıdır. Araç vizesi bir yasal zorunluluktur. Araç vizesini yaptırmayan araç sahipleri hakkında cezai işlem uygulanır. Ayrıca araç vizesi yapılmamış olan ya da araç vize borcu var olan araçların alım satımı da yasaktır. 2. el araç pazarlarında araç vizesi yapılmamış ya da araç vize borcu olan araçların bazı durumlarda satımı yapılmaktadır. Bu problem yüzünden kişilerin mağdur olmaması için araç vize sorgulama uygulamaları bulunmaktadır. Bu sayede almak istediğiniz aracın araç vize sorgulamasını yaparak araca ait bir vize borcunun bulunup bulunmadığını kolayca öğrenebilirsiniz.

Araç Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Araç vize işlemleri için TÜVTÜRK online internet sitesinden ücretsiz randevunuzu almalısınız. Dilerseniz online randevuları internet sitesinden veya 0 850 222 88 88 numaralı çağrı merkezlerinden ücretsiz olarak alınabilirsiniz. Size verilen randevu günü ve saatinde TÜVTÜRK muayene istasyonlarında hazır bulunmalısınız. Muayeneye giderken ise bazı şartların da yerine getirilmiş olması gerekir. Aksi halde araç vize işlemleri yani araç muayene işlemi yapılmaz.

Bu şartlardan ilki; kişinin üzerine kayıtlı olan herhangi bir vergi veya trafik cezası bulunmamalıdır. Çünkü online randevu alındığında sizin ile ilgili bir borç kontrolü yapılmaktadır. Eğer sürücünün trafik para cezası, motorlu taşıt vergisi ve köprü, otoyol borçlarından herhangi biri ödenmemiş ise araç vize işlemleri yani muayenesi yapılamamaktadır. Bu amaçla araç vizesi yaptırmadan önce mutlaka borçların ödendiğinden emin olunuz. İkinci şart ise; araç ruhsatı, kimlik ve Zorunlu Trafik Sigortası belgelerinin hazır bulunması gerekmektedir. Ayrıca şayet aracınız LPG’li ise bu durumda  LPG/CNG’li ise Gaz Sızdırmazlık Raporuna da yanınızda getirmelisiniz. 3. şart olarak; araç vize işlemini yaptırmak amacı ile getirdiğiniz araç size ait değil ise, bu durumda aracın size vekalet verilerek gönderildiğini belirten belgeleri yanınızda bulundurmalısınız. 4. şart; daha önceki muayenelerde aracınızda bir tadilat yapılmışsa, Tadilat Muayenesine başvuru yapılmalı ve yukarıda belirtilen belgelere ilave olarak Gaz Sızdırmazlık Raporu ve  Montaj Tespit Raporu (LPG/CNG takılarak tadilat projeleri ile istasyona başvuran müşteriler için gerekir), yetkili mühendisce çizilmiş olan onaylı tadilat projesi ve hesapları ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı odalardan alınması gereken EK-1 belgesi istenir. Son olarak da muayene öncesinde ‘gaz emisyon ölçüm’ işlemini yaptırmanız gerekmektedir. Bu sayede aracınızın araç vize işlemlerine hazır olması sağlanır. Ayrıca unutmamak gerekir ki; Tüvtürk muayene istasyonlarında araç vize işlemlerinin tamama nakit yapılmaktadır. Bu yüzden muayene ücretini önceden hesaplayarak yeterli miktar nakit para ile araç vize işlemini yapmaya gitmeniz tavsiye edilir.

Araç Vize İşlemleri İlgili İşlem Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz