ARAÇ VERGİSİ | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

ARAÇ VERGİSİ

ARAÇ VERGİSİ

Araç vergisi trafiğe çıkan her türlü araç için devlete yılda en az 2 kere aracın çeşidine göre belli miktarda para ödenmesidir.

Hangi Araçlar Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemez?

Ülkemizde bazı araçların MTV ödemesi gerekmemektedir. Bu araçların özel sebepleri vardır. Bu araçlar şunlardır;

Genel bütçeye dahil, belediyelere ait taşıtlar, Kızılay’a tescil ettirilmiş araçlar, karşılıklı olmak şartıyla yabancı konsolosluklara ait memurlara ait taşıtlar, % 90 ve daha fazla özürü olan vatandaşlara ait taşıtlar ve hurdaya çıkmış araçlardır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Neye Göre Hesaplanır?

Araç vergisi öncelikle, aracın cinsine göre kanunda belirtilen tarifelere göre belirlenmektedir. Ödeme yapmak için vergi dairesine gittiğinizde aracın yaşı ve silindir hacmi belirlenerek bu tarifelerde belirtilen oranlarda belirlenmiş olan vergi tutarı sistemde karşınıza çıkmaktadır.

Araç Vergisi Hesaplama İşlemi Nasıl Olur?

Taşıt vergisi hesaplama işlemini internetten birçok işlemimizi yaptığımız gibi anlatacağımız şekilde kolaylıkla yapabilirsiniz. Öncelikle yazının sonunda vermiş olduğumuz linke tıklayınız. Önünüze açılan sayfada sizden aracınızın tipi, yaşı ve silindir hacmi istenecektir. Bu alanları aracınıza ait doğru bir şekilde seçeneklerden seçiniz. Daha sonra tamam butonuna tıklayınız. Tamam butonuna tıkladıktan sonra sayfanın alt tarafında aracınıza ait vergi ücreti karşınıza çıkacaktır.

Araç Vergisi Hesaplama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz