Araç Vergisi Sorgulama Plaka ile | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Vergisi Sorgulama Plaka İle

Araç Vergisi Sorgulama Plaka İle

Motorlu taşıtlar vergisi her motorlu aracın ödemesi gereken yıllık vergilerdir. Motorlu taşıtlar vergisi araç sahiplerinden yılda bir defa iki taksit olarak alınmaktadır. Aracınızın cinsi, motor hacmi ve yaş bilgilerine bakılarak motorlu taşıtlar vergisi ücreti belirlenmektedir. Her yılın Ocak ve Temmuz aylarında ödenen vergiler; ödenmediği takdirde araç sürücüleri belirlenmiş cezalar almaktadırlar. Aracınızın motorlu taşıtlar vergisini ödemediğiniz takdirde ;  gecikmenin yaşandığı her ay için %1.4 oranında gecikme faizi ile karşılaşırsınız. Eskiden araç vergileri vergi dairelerini gidilip ödenirken ilerleyen teknoloji beraberinde artık internet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Araç sahipleri Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesi vasıtasıyla araçlarının MTV ödemesi işlemlerini kredi kartı ile yapabilirsiniz. Bu ödemeleri ise Gelir İdaresi Başkanlığının anlaşmalı olduğu bankalardan yapabilirsiniz. İşte motorlu araç vergisi borcunu ödemeden önce ödeme zamanını öğrenmek , size ait eski vergi borcu bilgilerine erişmek, yada gecikmiş vergi borçlarınızın akıbeti ve gecikme faizleri ile ilgili tüm bilgileri almak amacıyla araç vergisi sorgulama işlemlerini yapmanız gereklidir. Bu yüzden şimdiki yazımızda sizlere araç vergisi sorgulama plaka ile nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız.

Araç Vergisi Sorgulama İşlemi Plaka İle Nasıl Yapılır?

Araç vergisi sorgulama işlemleri bilindiği gibi Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Araç vergilerinin miktarı, sorgulama ve tüm borç ödeme işlemlerini de bu site üzerinden yapabiliyoruz. Bu amaçla araç vergisi sorgulama plaka ile yapmak için anlatacağımız adımları takip etmeniz gereklidir. Tabi ilk olarak, aşağıda verilen linke tıklayarak siteye giriş yapınız. Ardından yazımızda paylaştığımız resim sizin karşınıza ekran görüntüsü olarak gelecektir.

Araç Vergisi Sorgulama Plaka İle

Araç vergisi sorgulama plaka ile işlemini yapmak için ; Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online ödeme bölümüne giriş yapmalısınız. Daha sonra aracınızın plakasını , TC. Kimlik No. ve aracınızın tescil tarihinin bilgilerini okla belirtilmiş alanlara doğru bir şekilde doldurmalısınız. Son olarak da ‘ tamam’ butonuna basılır. Karşınıza yeni bir ekran gelecektir. Bu ekrandan  ödemeniz gereken toplam araç vergisi tutarını görebilirsiniz. Ayrıca , Aracınızla İlgili Kimlik Bilgileri , Motorlu Taşıtlar Vergisi Borç Bilgileri, Trafik Para Cezası , Borç Bilgileri ,Tüm Tahsilat Bilgilerine de ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz araç vergisi sorgulama işleminden sonra araç verginizi bu siteden ödeyebilirsiniz. GİB internet sitesi üzerinden yapmak istediğiniz araç vergisi ödemelerinizi saat 02:00 – 22:00 arasında yapmak zorundasınız. Bu  ödemeler kredi kartı ile yapılabilmektedir. Araç vergi sorgulama plaka ile işlemleriniz den sonra GİB ile anlaşmalı olan bankalardan kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın anlaşmalı olduğu bankaların sıralı listesine aşağıda verdiğimiz link üzerinden ulaşabilirsiniz. MTV ödeme sayfasında ayrıca geçmiş yıllarda yapmış olduğunuz tüm ödemelerin dökümlerine de ulaşabilirsiniz.

 

Araç Vergisi Sorgulama Plaka İle Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Araç Vergisi Ödeyebileceğiniz Bankaların Listesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığının Online İnternet Sitesine Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz