Araç Vergileri Ne Zaman Ödenir? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Vergileri Ne Zaman Ödenir?

Araç Vergileri Ne Zaman Ödenir?

Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafik şube veya bürolarına araçlar kayıt ve tescil edilmektedir. Trafik şube veya bürolarına araçlar kayıt ve tescil edilmişolan motorlu kara taşırları ile Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kayıt ve tescil edilmiş olan uçak ve helikopterlerin, liman veya belediye siciline kayıt ve tescil edilmiş olan motorlu deniz taşıtlarının yıllık zam oranlarıyla güncellenmiş olan tutarlarıyla ödemek zorunda oldukları vergiye Motorlu Taşıtlar Vergisi denilmektedir. Biz de bu yazımızda araç vergileri ne zaman ödenir sorusuna cevap vereceğiz.

Hangi Taşıtlar Vergi Kapsamındadır?

Araç vergileri ne zaman ödenir sorusuna geçmeden önce vergiye tabii tutulan araçları inceleyelim. Çeşitli araç tipleri Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne tabii tutulmaktadır. Bunlardan bazıları şöyledir:

 • Motorlu taşıtlar; yani karada ya da havada insan, hayvan ya da eşya taşıyan araçlardır ve MTV’ye tabi tutulmaktadır.
 • Motosikletler; iki ya da üç tekerlekli olan motorlu taşıtlar olan motosikletler de Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne tabi tutulmaktadır.
 • Otomobiller; günümüzde çok yaygın olarak kullanılan motorlu taşıt olan otomobiller Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne tabi tutulmaktadır.
 • Otobüsler de taşımacılık için üretilmiş olan motorlu taşıtlardır ve günümüzde kullanılması sıklıkla tercih edilir ve aynı zamanda Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne tabi tutulmaktadır.
 • Minibüsler de otobüsler ile aynı görevi görmektedir sadece bir küçük boyudur. Yine otobüsler gibi Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne tabi tutulmaktadır.
 • Kamyonlar, yük taşımak maksadı ile üretilmiş olan motorlu araçlardır ve Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne tabi tutulmaktadır.
 • Kamyonetler de kamyonlarda aynı görevle üretilmiştir ve Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne tabi tutulmaktadır.
 • Kaptıkaçtı: şekil itibariyle otomobilden farklı olan ama amaçları bakımından aynı olan motorlu taşıtlardır ve Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne tabi tutulmaktadır.
 • Panel Vanlar da yük ve insan taşımak için kullanılmaktadır ve Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne tabi tutulmaktadır.
 • Arazi Taşıtları da karayollarında kullanılan ve yolcuya da yük taşımak amacıyla kullanılan motorlu taşıtlardır. Yani arazi taşıtları da Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne tabi tutulmaktadır.
 • Çekici; Römork ve yan römorkları çekmek amacıyla üretilmiş olan motorlu taşıtlardır ve Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne tabi tutulmaktadır.
 • Motorlu Karavan (kamp taşıtı) da Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne tabi tutulmaktadır.

2017 Motorlu Taşıtlar Vergisi Fiyatları

Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne her sene farklı oranlarda zam oranları uygulanmaktadır ve senede iki kez olan Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri güncellenmektedir. 2017 yılında da Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne zam gelmiştir. Motorlu Taşıtlar Vergisi zammı 2017 senesinde yüzde 3.83’tür. 2017 senesinde olan en düşün Motorlu Taşıtlar Vergisi 68 lira, en yüksek Motorlu Taşıtlar Vergisi ise 23 bin 586 Lira’dır. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin tutarı birçok şeye göre değişiklik göstermektedir. Bu oranlar araçların yaşlarında göre ve motor hacmine göre belirlenen değişikliklere göre Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğ uyarınca belirtilmiştir. Ocak ayının Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri için son gün 31 Ocak 2017 Salı günüydü. Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğ uyarınca belirlenen kategoriler şöyledir:

1-3 yaş arası 1,600 cm3 – 1,800 cm3 arası motor hacmine sahip olan taşıtlardan 1,827 lira; 1,800 cm3 – 2,000 cm3 arası motor hacmine sahip araçlardan ise 2,878 lira Motorlu Taşıtlar Vergisi alınacak. Bu yıldaki % 3.83’lük zamma göre en düşük hesaplanan 68 liralık Motorlu Taşıtlar Vergisi, 1,300 cm3 ve aşağısı motor hacmine sahip 16 ve yukarı yaştaki araçlardan alınacak Bunun yanı sıra yanı sıra en yüksek olarak belirlenen Motorlu Taşıtlar Vergisi olan 23.586 Lira’lık Motorlu Taşıtlar Vergisi, 1-3 yaş arasındaki 4,000 cm3 ve yukarısı motor hacmine sahip araçlardan alınacak. Resmi Gazete’de açıklanan resmi rakamlara göre şöyle belirlenmiştir:

 • 1-3 yaş arası 1,301 cm3 – 1,600 cm3 arası motor hacmine sahip olan taşıtlardan 1035 lira; 1,601 cm3 – 1,800 cm3 arası motor hacmine sahip olan taşıtlardansa 1827 lira vergi alınacak.
 • 4-6 yaş arası 1,601 cm3 – 1,800 cm3 arası motor hacmine sahip olan taşıtlardan bin 428 lira; 1,801 cm3 – 2,000 cm3 arası motor hacmine sahip olan taşıtlardansa 2217 lira vergi alınacak.
 • 7-11 yaş arası 1,601 cm3 – 1,800 cm3 arası motor hacmine sahip olan taşıtlardan 841 lira; 1,801 cm3 – 2,000 cm3 arası motor hacmine sahip olan taşıtlardansa 1303 lira vergi alınacak.

Resmi açıklamada yer alan bu tebliğe göre Motorlu Taşıtlar Vergi tutarlarının yeni şekli aşağı yukarı bu şekildedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Şimdi gelelim araç vergileri ne zaman ödenir sorusuna. Motorlu Taşıtlar Vergisi, sürücülerin kullandıkları aracın yaşına, motor hacmine göre hesaplanmaktadır. Her yıl olan yüzdelik zam sonrası yılın Ocak ve Temmuz aylarında iki kez Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödenmektedir. 2017 yılının zam oranı 3.83 olarak açıklandıktan sonra 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle 2017 Ocak Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri başlamıştır ve 31 Ocak 2017 Salı günü 2017 Ocak ayı Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri son bulmuştur. Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarını hesaplamak isteyen sürücüler Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi’nin ziyaret edebilirler.

Motorlu Taşıtlar Vergisini Sorgulamak ya da Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz