Araç Vergileri 2016 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Vergileri 2016

Araç Vergileri 2016

MTV yani Motorlu Taşıtla Vergisi; Kara yolları Trafik Kanunu’na göre trafik şubelerinde kaydı olan motorlu araçların kullanılması maksadıyla devlete ödenmekle yükümlü vergi şekline denir. Motorlu Taşıtlar Vergisi her yılın Ocak ve Temmuz aylarında 2 taksit şeklinde ödenmektedir. Fakat isteyenler bir defada 2 taksiti de ödeme imkânına sahiptirler. Motorlu Taşıtla Vergisi; ikamet ettiğini şehrin vergi dairesine veya vergi dairesi ile anlaşmalı bulunan bankalara ödeniyor. Araç vergileri bazı faktörler göz önünde bulundurularak belirleniyor. Belirlenen bu vergiler ise her yıl güncelleniyor. Araç vergileri;

  1. Otomobil ve motosikletler için taşıtın yaşı ve motor hacmi esas alınarak
  2. Otobüslerde taşıtın yaşına ve oturma kapasitesi
  3. Kamyonlarda ise aracın yaşı ve azami toplam ağırlığı

gibi kriterler göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.

Tüm motorlu taşıtlarının; Otomobil, Kamyonet, Otobüs, Minibüs, Tır,  Motosiklet gibi kara taşıtları, Uçak, Helikopter, Motorlu deniz taşıtları bu belirlenen araç vergilerini ödemek zorundadırlar.

MTV yani Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin geç ödenmesi durumunda, araç sahiplerine birtakım cezalar verilmektedir. Ocak ayındaki ilk taksit ödenmediği durumunda, ikinci taksiti öderken ilk önce eski borçlar alınır. Şayet araç sahibi daha önce hiç araç vergisi ödemesi yapmamış ise, öncelikle araç sahibine mektup aracılığıyla uyarı gönderilir. Daha sonra araç vergisi ödenmez ise Maliye Bakanlığı tarafından araç sahibinin banka hesaplarına haciz konulur ve bütün ödenmeyen vergiler bu hesaptan alınır.  Araç vergileri 2016 yılı itibariyle ne kadar olduğunu öğrenmek için aşağıdaki yazımıza bakınız.

Araç Vergileri 2016 Yılında Ne Kadar Oldu?

Motorlu Taşıtlar Vergisi her yeni yılın başında gelen zamlar ile artış göstermektedir. 2016 yılı itibarıyla araç vergisi yüzde 5.58 artırılarak ücrete yansıtılacak. Bildiğini gibi araç vergileri motor hacmine göre değişkenlik göstermektedir. Motor hacmine göre belirlenen yeni güncellenmiş araç vergileri 2016 aşağıdaki gibidir.

1-3 yaş aralığındaki arabalarda MTV ücretleri aşağıdaki gibidir.

  • 1,300–1,600 santimetre küp (cm3) aralığında motor hacmi olan binek araçları için  997 lira MTV ücreti ödenecektir.
  • 1,600–1,800 cm3 aralığında motor hacmi olan binek araçlar için 1,760 lira,
  • 1,800–2,000 cm3 aralığında motor hacmi olan binek araçlar için ise 2,772 lira MTV ücreti ödenecektir.
  • 4,001 cm3 ve daha fazlası motor hacmi olan binek araçlar için 22,716 lira ile en yüksek MTV ücretini ödemekle yükümlü iken, 1300 cm3 ve daha az  motor hacmi olan 16 yaş ve üzerindeki model binek araç sahibi olanlar ise 66 lira ile en az MTV ücretini ödeyeceklerdir.
  • Panelvan ve motorlu karavanlar için MTV ücreti ise; 1,900 cm3 ve daha azı için 997 lira, yukarısı için ise 1,508 lira, 46 kişi ve daha fazla yolcu kapasiteli otobüsler için ise yıllık olarak 3,019 lira MTV ücreti ödenecektir.
  • Uçak ve helikopterlerin 1,150 kilograma kadar çıkanları için 12,616 lira, 20 ton üzeri olanlar için ise 50 bin 489 lira MTV ödenecektir.

Bütün yaş aralıklarındaki araçlar için güncellenen 2016 yılı araç vergileri için ise yazımızın sonunda paylaşacağımız linkte tıklayıp giriş yaparak listeye ulaşabilirsiniz.

Araç Vergileri 2016 Yılı Güncellenmiş Listesine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ

 

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz