Araç Vergi Sorgulama Plaka | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Vergi Sorgulama Plaka

Araç Vergi Sorgulama Plaka

Araç vergisi diğer bir ifade ile Motorlu Taşıtlar Vergisi; araçların trafiğe çıkabilmeleri için her motorlu taşıtın ödemek zorunda olduğu yıllık vergilerdir. Bu vergiler ödenmediği takdirde araç sahiplerine cezai işlem başlatılır. Her yıl ödenmesi gereken bu vergi, araç sürücülerine kolaylık sağlaması amacıyla yılda bir defa iki taksit şekilde alınmaktadır. Her yılın Ocak ve Temmuz aylarında araç vergisi ödemeleri yapılmaktadır. Bu vergiler ödenmediği takdirde Trafik Kanununda belirlenmiş olan ‘ gecikmenin yaşandığı her ay için % 1.4 oranında gecikme faizi uygulanır’ ibaresine göre araç sahibine bu miktar ederi kadar vergiye faiz eklenir. İkinci bir taksit ödenmek istenince ise önce araç sahibinden gecikme faizli eski vergi borcu tahsil edilir. Ardından yeni vergi taksiti alınır. Bu amaçla araç vergilerinizi tam vaktinde ödemek sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Araç vergilerinin miktarları her yıl değişiklik göstermektedir. Bildiğiniz üzere araç vergileri araçların motor silindir hacmi ve yaş aralıkları göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Her yıl enflasyon ile paralel olarak gelen zamlar ile miktarında değişiklikler oluşmaktadır. Bazı araçlar için ise araç vergileri araçların taşıyabileceği azami yük ağırlığı ve yolcu kapasitelerine göre de değiklik gösteriyor. Her yıl güncellenen araç vergileri listesine göre sizlerinde ödeyeceği miktarlar değişiklik gösterecektir. Bu yüzdendir ki, yeni geliştirilen sistemler ile araçlarınızın araç vergi sorgulama işlemlerini yaparak ne kadar araç vergisi ödeyeceğiniz kolayca öğrenebilirsiniz. Hem de bunu öğrenirken tek ihtiyacınız olan şey ise araç plakasıdır.

Maliye bakanlığı tarafından araç ve araç vergileri ile birebir ilgilenilmesi için oluşturulan Gelir İdaresi Başkanlığı  ve bunun online internet sitesi bizlere hizmet vermektedir. Araç vergileri ile ilgili neredeyse tüm işlemlerimizi buradan gerçekleştirebiliyoruz. Bu amaçla şimdiki yazımızda sizlere Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesinden araç vergi sorgulama plaka nasıl yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağız. Tek yapmanız gereken verilmiş görseller ile destekli yazımızı adım adım takip etmek olacaktır.

Araç Vergi Sorgulama Plaka Nasıl Yapılır?

Araç vergi sorgulama işlemleri de artık yeni geliştirilen sistemlere adapte edilerek çok kolay bir şekilde yapılır hale geldi. Bu işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesinden ücretsiz olarak yapabiliyoruz. Bu amaçla araç vergi sorgulama plaka ile işlem yapmak için ilk olarak aşağıda verilen linke tıklayınız. Ardından siteye giriş yapmış olacaksınız. Bundan sonra karşınıza ise aşağıda verdiğimiz ekran görüntüsü gelecektir.

 

Araç Vergi Sorgulama Plaka

Araç vergisi sorgulama plaka işlemini yapmak için ; resimde görüldüğü üzere oklarla belirtilmiş boşluklu bulunan yerlere aracınızın plakasını giriniz. Eğer aracınız özel plaka ise ‘evet’ seçeneğini seçiniz. Ardından TC. Kimlik No. ve aracınızın tescil tarihinin bilgilerini doğru bir şekilde doldurmalısınız. Son olarak da ‘ tamam’ butonuna basılır.

Karşınıza gelen ekranda ödemeniz gereken toplam araç vergisi tutarını görebilirsiniz. Ayrıca;

Aracınızla İlgili Kimlik Bilgileri ,

Motorlu Taşıtlar Vergisi Borç Bilgileri, 

Trafik Para Cezası , 

Borç Bilgileri ,

Tüm Tahsilat Bilgilerine de ulaşabilirsiniz.

Araç Vergisi Sorgulama Plaka İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz