Araç Vergi İndirimi | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Vergi İndirimi

Araç Vergi İndirimi

Ülkemizde motorlu araçların trafiğe çıkabilmeleri için vergi ödemeleri gerekmektedir. Bu vergiye Motorlu Taşıtlar Vergisi denilmektedir. Kısaca MTV olarak anılan bu vergi her yıl ödenmektedir. Her yılın Ocak ve Temmuz aylarında ödenmesi gereken bu vergi iki taksit şeklinde ödenmektedir. Her aracın türüne, sınıfına, motor gücüne hatta oturma kapasitesine göre değişiklik gösteren araç vergileri her yıl gelen zamlarla beraberinde değişmektedir. Araç sahibi olan kişilerin araçları için belirlenen ücreti bilmeleri gerekmektedir. Bu ücreti de yılda iki taksit şeklinde ödersiniz. Araç verginizin miktarını Gelir İdaresi Başkanlığı online internet sitesinden yapacağınız MTV hesaplama işlemi ile öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu siteden dilerseniz MTV yi de kredi kartınız ile ödeyebilirsiniz. Motorlu Taşıtlar Vergisi her araç sahibi için ödemesi zorunluluğu bulunan vergi türündendir. Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenmediği her ay için gecikme faizi eklenir ve bu miktar katlanır. Bu gecikme faizi her yıl vergilere gelen faizler ile değişmektedir. Eğer Motorlu Taşıtlar Vergisi uzun süre ödenmemiş ise , Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından araç sahibi uyarılır. Eğer belirlenen zaman aralığında bu vergi ödenmez ise kişinin mal varlığına ya da aracına el konur. Tüm borç ödenene kadar mal veya araçta tedbil kalkmaz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi her yıl gelen zamlarla artar iken bazı durumlarda ise indirimler uygulanır. Şimdiki yazımızda sizlere araç vergi indirimi olan durumları anlatacağız.

Araç Vergi İndirimi Hangi Durumlarda Verilir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, birçok durum söz konusu olduğunda araç vergi indirimi uygulanır. Bu araç vergi indiriminden ilki; araç kasko sigortası asıl değerinin yüzde 5’ ini aşması durumunda, bir alt kısımdaki araçlara denk gelen vergi miktarı uygulanır.

2016 yılında alınan bir karar ile değeri 30.000-40.000 Türk lirası arasında olan sıfır araçların alımında Maliye Bakanlığı tarafından araç vergi indirimi uygulanacaktır. Buna göre vergisiz fiyatı 30.000-40.000 Türk lirası arasında olan ve silindir hacmi 1600 cc ve altındaki motorlu araçlar için yüzde 45 oranında ÖTV indirimi uygulanmaktadır.

Araç vergileri yaşlılıktan kaynaklı engellilik durumu ya da doğuştan engellilik durumunda da araç vergi indirimine tabii tutulur. Eğer kişinin engellilik oranı % 40 ve üzerinde ise bu kişilere özel olarak tasarlanmış araçların satın alımında ÖTV indiriminden faydalanmaktadırlar. Ayrıca engellilik oranına göre engelli bireylerin araç alımında ÖTV ve MTV muafiyeti tanınmıştır. Bu kişiler sadece otomatik vites bulunan araçlardan tercih yapabilmektedirler. Bu konuyu daha ayrıntılı anlatmak gerekir ise; engellilik raporu ile alınmak istenen her araca yapılan araç vergi indirimi aynı değildir. Aracın  fiyatına göre, kişinin alacağı araç vergi indirimi miktarı değişecektir. Bu yüzden almak istediğiniz bir aracın engelli indirimini de ekleyerek aşağıdaki şekilde hesaplayabilirsiniz.

Engelli raporu alarak araç satın almak isteyen kişiler KDV indiriminden faydalanırlar. Normal şartlarda araç satın aldığınızda ödemeniz gereken KDV oranı %18’dir. Eğer engellilik indiriminden faydalanır iseniz; bu oran yaklaşık %15.254’e düşecektir. Diğer bir vergi türü olan ÖTV yani Özel Tüketim Vergisi  ise normal araçlar için %45 iken engelli indirimi alındığında bu oran %26.3’e düşmektedir. Engellilik indirimi ile düşen KDV ve ÖTV  oranları ile almak istenilen aracın toplam satış fiyatı %30 ile 32’ye yaklaşan bir oran olur.

Ayrıca kişinin engeli %90’ın üzerindeyse; bu kişi ÖTV indirimi alamaz. Çünkü engelli olan kişiden ÖTV alınmaz. Bu sayede alınacak olan araç ÖTV’si ödenmeyeceği için çok daha ucuza gelecektir. Tabi aracı engelli olan kişinin kendisi kullanacak ise H tipi ehliyet alması gereklidir. Ayrıca kişinin engel durumundan dolayı araca bir parça eklenmesi gerekli ise bu durumda;konu ile yetkili hastanelerin birinden “Özel Donanımlı Araç Kullanabilir” raporu alınması zorunluluğu bulunmaktadır. Bu rapor ilgili aracı engelli kişinin haricinde kimsenin süremeyeceğini anlatır. Başkalarının bu aracı sürmesi kanunen yasaktır.

Araç Vergi İndirimi İle İlgili Bilgilere Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz