Araç Vergi Hesaplama 2016 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Vergi Hesaplama 2016

Araç Vergi Hesaplama 2016

Türkiye’de 2016 yılında trafiğe kayıt yaptıran araç sayısı 20 milyonu aşkın olduğu belirtilmiştir. Bu istatistiğe göre Türkiye’de bulunan dört kişiden biri motorlu bir araca sahiptir. Araç vergileri araçların trafiğe çıkmak için ödemeleri gereken yıllık vergilerdir. Bu vergiler ödenmediği takdirde araç sahiplerine cezalar verilir. Her yılın Ocak ve Temmuz aylarında ödenen araç vergileri, iki taksit şekilde ödenmektedir. Ödenmeyen araç vergileri her ay % 1.4 lük faiz uygulanması ile diğer aylara aktarılır. Motorlu taşıtlar vergisi araçların motor silindir hacmi ve araç yaşına göre belirlenmektedir. Her yıl araç vergilerinin bulunduğu liste gelen zam oranları ile yeniden belirlenmektedir. 2005 yılından itibaren uygulanan bir yöntem ile araç vergi ödemeleri daha az miktarlardan yapılabilmektedir. Buna göre araç vergi tutarı, aracının kasko değer listesi üzerinde bulunan değerinin %5’inden fazla olan kişiler bir alt sınıftan değerlendirilerek daha az miktarlarda aracının motorlu taşıtlar vergisini öder. Bu durumdan haberi olan araç sürücüleri dilerlerse geçmiş yıllardaki fazla ödedikleri araç vergilerini de bu kanunu emsal göstererek, fazla ödemelerinin geri iadesi için işlem başlatabilirler. Tabi bunu yapabilmek için kasko değer listesi ve araç vergisi hesaplama yöntemini kullanıp miktarı belirlemeniz gerekmektedir. Araç vergisi hesaplama işte bu yüzden büyük önem taşımaktadır. Yanlış hesaplamalar sonucu alınan fazla vergiler doğru hesaplamalar ile geri iade alınabilmektedir.

Araç vergi hesaplama 2016 yılı içinde yapılabilmektedir. Araç vergi hesaplama işlemi araç yaşı, motor hacmi ve ve araç cinsi gibi faktörler ile belirlenir. Araç vergi hesaplamayı kendiniz hesaplayabilirsiniz. 2016 yılı güncel araç vergi listesini daha önceki yazılarımızda sizlere sunmuştuk . Bu yazılardan elde edeceğiniz listeden faydalanarak araç vergisini hesaplayabilirsiniz. Bunun yanında dilerseniz, araç vergisi hesaplaması amacıyla oluşturulan online sistemlerden de faydalanabilirsiniz. GİB’in online internet sitesi üzerinden araç vergi hesaplama 2016 aracı ile hesaplama işlemini yapabilirsiniz.

2016 Yılı Araç Vergi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç vergi hesaplama işlemleri yaparken en önemli hususlar aracın cinsi, motor hacmi ve aracın yaşıdır. Bu nedenle araçların vergileri değişmektedir. Bu yüzden araç vergilerini yıllık olarak hesaplamak büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla aşağıda verdiğimiz link üzerinden araç vergi hesaplama 2016 işlemini yapabilirsiniz. Bu amaçla ilk olarak aşağıdaki verilen linke tıklayın ve sisteme giriş yapın. Daha sonra verdiğimiz adımları takip ediniz.

araç vergisi hesaplama 2016

Motorlu taşıtlar vergisi hesaplama uygulamasını kullanırken aracınızın model yılı olarak 2016 yılını seçmeniz gereklidir.  Daha sonra sırasıyla araç tipi, aracın yaşı ve motor silindir hacmi bilgilerinin girilmesi gereklidir. Ardından ‘hesapla’ butonu basarak işlem tamamlanır. Araç vergi hesaplama işlemi ile 2016 yılı araç verginizin hem yıllık toplam tutarı, hem de yılın ilk 6 ayı ve ikinci altı ayı için ödeyeceğiniz dönemsel tutarı net olarak hesaplayabilirsiniz.

Araç vergisi hesaplama işlemi önem arz etmektedir. Çünkü yanlış girilen araç bilgileri ile yapılan hesaplamalar sonucunda farklı miktarlarda araç vergisi miktarlarına ulaşıp ödeme sırasında karşılaşacağınız tutar arasında fark oluşabilir. Bu amaçla en doğru bilgilerin bulunduğu araç ruhsatından yararlanarak araç vergisi hesaplama işlemlerini yapmalısınız.

Araç Vergi Hesaplama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Gelir İdaresi Başkanlığının Online İnternet Sitesine Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz