Araç Vergi Fiyatları | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Vergi Fiyatları

Araç Vergi Fiyatları

Ülkemizde ulaşımı sağlamak amacıyla kullanılan taşıtların dışında kişisel otomobiller ile de ulaşım sağlanmaktadır. Fakat araç kullanma amacıyla trafiğe çıkmak için bazı şartlar vardır. Bu şartlardan ilki ehliyetinizin sahibi olmanız. Aksi halde trafiğe çıkamazsınız. İkinci şart ise trafiğe çıkaracağınız aracın araç vergisinin ödenmekle yükümlü olmanız. Aracınızı trafikte kullanmak istiyorsanız araç vergisini ödemek zorundasınız. Ödenen bu vergiye MTV yani motorlu taşıtlar vergisi ismi denilmektedir. MTV yılda bir defa iki taksit halinde ödenmesi gereken bir vergidir. MTV vergisi ödenmesi zorunlu bir vergi türüdür ve ödenmediği takdirde aracın sahibine trafik cezası olarak kesilir. Her aracın ödemesi gereken vergi ücreti farklılık göstermektedir. Bu vergiler araçların yaşına ve motor hacmine göre farklılık göstermektedir. Bazı kamyonet ve otobüslerde araçların oturma kapasitelerine ve azami yük taşıma kapasitelerine göre de araçların vergi fiyatları değişiklik göstermektedir. Peki araç vergi fiyatları 2016 yılı itibarıyla ne kadar oldu?

Araç Vergi Fiyatları Ne Kadardır?

Ülkedeki her yıl yeninden hesaplanan enflasyon rakamları ile paralel olarak her alanda zamlar uygulanmaktadır. Haliyle araç vergileri de bu zamlardan nasibini almaktadır. Geçen yılın MTV verilerine göre araç vergileri 2016 yılında yüzde 5,58 oranında zamlanmış olduğunu görüyoruz.

Örneğin; 2015 yılında;

1 ile 3 yaş arasında olan ve motor hacmi 1300 santimetre küp (cm3) ve daha küçük hacimlerde olan araçlar için ödenmesi gereken MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi), 54 liralık bir artışla 537 liradan 591 liraya çıkmıştır.
1 ile 3 yaş arasında ve 1301 ile 1600 cm3 arasında motor hacmi olan araçlarında MTV’si 859 liradan 945.8 liraya çıkarılmıştır.

2016 yılı itibarıyla uygulanan 5,58 oranında zamla;

1-3 yaş grubunda 1300 cm3’e kadarki otomobillerin  MTV’si 624 liraya,                                                          1-3 yaş arasında olan  ve motor hacmi 1301-1600 cm3 arasındakilerin 998 liraya, 4001 cm3’ün  üzerindekilerin ise 22 bin 717 liraya çıkacağı resmi gazetede ilan edildi.

Bu verilere göre, en az olan motorlu taşıtlar vergisi 33 lira artarak 624 lira olurken; 1-3 yaş aralığındaki 1300 santimetre küp motor hacmi olan otomobillerin 2015 de 591 lira olan motorlu taşıtlar vergisi, yılbaşından itibaren 624 lira olacaktır. Motor hacmi 1301 ile 1600 aralığında bulunan otomobillerin vergisi ise 946 liradan 999 liraya yükselecektir. 4 bin motorun hacmi üzerindeki arazi araçlarının vergisi, bin 200 lira artış ile 22 bin 717 lira olacaktır.

Tüm yaş aralıkları, motor silindir hacimleri ve araç tiplerinin vergi fiyatlarının bulunduğu sıralı listeye ulaşmak için aşağıda verilen bağlantı linkine tıklayınız.

Araç Vergi Fiyatları 2016 Yılı Güncel Listesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Ayrıca belirtmek gerekirse; Motorlu araç vergileri ile ilgili tüm işlemleriniz için Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesinden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu sitede bulunan uygulamalar ile aracınız için ne kadar vergi ödemeniz gerektiğini sitede var olan sorgulama sistemlerinden öğrenebilirsiniz. 2016 yılı motorlu taşıtlar vergisini de online olarak internet üzerinden hesaplayabilirsiniz. Ayrıca adınıza araç vergi borcu var ise de sorgulama işlemleri ile kolayca öğrenebilirsiniz. Bu siteden tüm araç vergi fiyatlarına ulaşabileceğiniz gibi aynı zamanda araç vergisi taksitlerini de ödeyebilirsiniz. Bu ödeme işlemi de  Gelir İdaresi Başkanlığının anlaşmalı olduğu bankaların kredi kartları ile yapabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığının Online İnternet Sitesine Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz