Araç Vergi Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Vergi Cezası

Araç Vergi Cezası

Her vatandaşın ödemek zorunda olduğu vergilerden biri araç vergisidir. Araç vergilerinin diğer ismi  Motorlu Taşıtlar Vergisidir. Kısaltılmış hali MTV olan ve araç sahipleri veya sürücülerin her yıl devlete ödedikleri vergiye denir. Bu vergiler araç türü ne olursa olsun, ister karada ister denizde yer alan bir araç türü olsun araç vergisini öderler. Bu araç vergiler her yıl araç sahiplerinden alınmaktadır. Araç vergileri yılda bir defa, fakat 2 taksit şeklinde alınmaktadır. Her yılın Ocak ve Temmuz aylarında ödenmektedir. Bu aylarda ödenmeyen vergiler daha sonraki aylara aktarılmamaktadır. Motorlu araç vergileri Trafik Yönetmeliğine göre aracın cinsine göre belirlenir. Her araç çeşidi için farklı bir vergi türü vardır. Mesela farklı çeşitte araçlar bulunmaktadır. Bu araçlardan en çok rastladıklarımız otomobil, kamyon, minibüs, otobüs dür. Bizler aracımızın cinsine göre vergi ödemekle yükümlüyüz. MTV’yi ödemek için aracın yaşına ve silindir hacmine göre belirlenen vergi tutarını öderiz. Otomobil MTV’sinde aracın yaşı ve sınıfına; kamyon, kamyonet ve otobüslerde aracın yaşına ve azami toplam ağırlığı baz alınarak MTV hesaplanır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi MTV’ler her yılın Ocak ayından itibaren ödenmesi gereklidir. Aksi takdirde MTV diğer aya geciktiğinde vergi faize biner ve sürücüye ceza yazılır. Takip eden aylarda ise bu ceza katlanarak devam eder. MTV ödenmediği ve gecikme cezaları ile artmaya devam ettiğinde araç sahibi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından tebligat ile  uyarılır. Sürücü uyarıyı aldıktan sonra ona verilen süre içerisinde cezayı ödemelidir. Aksi takdirde kişinin banka hesaplarına el konulmaktadır. Ödenmesi gereken vergi miktarı  sürücüsünün banka hesabından tahsil edilebilir. Diyelim ki vergi borçlu kişinin banka hesabı yok ya da banka hesabında cezaya yetecek  miktar yok o zaman araç vergisi miktarı sürücüden tahsil edilene kadar sürücünün aracına el konulur. Araç ilk çevirmede polisler tarafından bağlanır ve sürücü vergi borcu ödemeyene kadar aracını alamaz. Sürücü ancak araç vergi cezasını ödemeyene kadar ne aracını alabilir ne de yeni vergisini ödeyebilir. Çünkü ilk olarak sürücünün eski borç ve cezalarını ödemesi gerekir. Şimdiki yazımızda sizlere araç vergi cezası alınması durumunda araç vergisinin ne kadar değişebileceğini birkaç örnek ile açıklayacağız.

Araç Vergi Cezası Ne Kadardır?

Şimdi araç vergi cezasını ödeme kısmına gelelim. MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi ) ödemediğiniz zaman her ay araç vergisine 2016 yılı itibarı ile % 1,4 oranında gecikme faizi eklenmektedir. 2016 yılında aylık  gecikme cezası bu oranda belirlenmiştir. 2016 yılı faiz oranlarına göre araç sahipleri Ocak ayından itibaren vergi ödemedikleri her ay için gelecek olan faiz miktarı aşağıdaki örneklendirilmiştir.

Araç vergi cezasının miktarını hesaplayalım. Örneğin; 2016 yılında belirlenen rakamlara göre 1-3 yaş arası ve 0-1300 cc motor hacmi olan araçların MTV hesaplamasını yaptığınızda bu miktarın 623 TL olduğunu görürüz. Bu miktar ilk 6 aylık periyot için ise 311,50 TL olur. MTV’nin 1 aylık gecikme faizi  4,37 TL oluyor.

1-3 yaş arası ve 1301-1600 cc motor hacmine sahip bir araç için 2016 yılı MTV hesaplamasını yaptıktan sonra bu vergi 2016  yılı boyunca 997 TL olmaktadır. Eğer 6 aylık  periyotlarda ödemek isterseniz de bu miktar 498,50 TL olur. MTV’yi ödemediğiniz her ay için gecikme faizi  ise 7 TL olarak belirlenmiştir. Araç vergi cezası hesaplaması böyledir.

MTV hesaplama işlemi sırasında 0-1300 cc motor hacmi olan ve 4-6 yaş arasında kalan araçların yıllık ödeyeceği MTV miktarı 434 TL’dir. İlk 6 ay için ise 217,00 TL’dir. Her ay için gecikme faizi  3,05 TL olmuştur.

Son olarak 4-6 yaş arası ve 1301-1600 cc motor hacmine sahip bir araç için 2016 yılı MTV hesaplamasını yaptıktan sonra bu vergi 2016  yılı boyunca 748 TL olmaktadır. Eğer 6 aylık  periyotlarda ödemek isterseniz de bu miktar 374,00 TL olur. MTV’yi ödemediğiniz her ay için gecikme faizi  ise 5,24 TL olarak belirlenmiştir.

Bu rakamlara bakıldığında sürücülerin vergi ödemelerini geciktirmemeleri önem arz etmektedir. Aksi takdirde diğer ayların da gecikme faizi ile bu miktar katlanmaktadır. Araç vergi cezası ödemeleri gecikmemelidir.

Araç Vergi Cezası Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz