Araç Vergi Borcu Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Vergi Borcu Sorgulama

Araç Vergi Borcu Sorgulama

Motorlu taşıt vergisi, karayolları trafik mevzuat ve yasalarına binayen trafik büroları ya da şubelerine kayıt ve tescili yapılmış olan taşıtlar; Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün kayıt ve tescili yapılmış olan helikopterler ve uçak, liman veya belediye kayıtlı olan ve tescili yapılmış olan motorlu deniz araçlarının tabi tutulduğu vergilendirme biçimidir. Araç vergi borcu sorgulama işlemi, araç sahibi olan kişilerin araç ile ilgili vergi borcu detaylarına erişmeleri için en hızlı ve pratik olan bir işlemdir. Bunun yanında ikinci el oto alım ve satımlarda, alacak kişinin satın alacağı aracın geçmiş yıllara ait ödenmemiş vergi veya sigorta borcu olup olmadığını bu işlem ile en kısa yoldan öğrenilebilmektedir.

Araç Vergi Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç vergi borcu sorgulama işlemleri için gerçek zamanlı hizmet sağlayan resmi kurumlardan bilgi edinebileceği gibi, internet siteleri üzerinden sorgulama işlemleri yapılarak da bu işlem gerçekleştirilmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi üzerinden araca ait herhangi vergi ödemesi, trafik cezası veya herhangi bir kural ihlalinden dolayısıyla kesilen ceza varlığının olup olmadığını öğrenebilirsiniz. GİB vasıtasıyla yapabileceğiniz Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi sorgulaması ile vergi borcu sorgulama ve kredi kartı ile ödeme işlemlerini birkaç dakika içerisinde yapabilirsiniz. Bu işlemleri takip ederek araca ait detayları giriş yaparak istediğiniz işlemlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Araç vergi borcu sorgulama için aşağıda verilmiş olan internet sitesi bağlantısına tıklanarak sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Linke tıklandığında hizmet sayfası karşınıza belirecektir ve açılan sayfada belirtilen boşluklara ilgili aracın plaka numarası girilerek sorgula tuşuna basılır ve aranılan borç bilgilerine pratik biçimde erişilebilir.

Örnek olarak göstermek gerekirse linke tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa belirecektir. Bu sayfada bizim ok ile gösterdiğimiz ‘Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme’ seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

Araç Vergi Borcu Sorgulama Adım 1

Okla gösterdiğimiz yere tıklamanız durumunda karşınıza belirecek ekranda okla gösterilmiş alanları doldurduktan sonra ‘Tamam ‘ butonuna tıklamanız gerekmektedir .

Araç Vergi Borcu Sorgulama Adım 2

Bu işlemleri yaptıktan sonra Araç vergi borcu sorgulaması ekranda belirecektir. Çıkan bu sayfada aracınızın vergi borcunu online olarak kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

Araç Vergi Borcu Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz