Araç Vergi Borç Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Vergi Borç Sorgulama Plaka İle

Araç Vergi Borç Sorgulama Plaka İle

Yıllık olarak araçlardan alınan vergilere, motorlu taşıtlar vergisi denilmektedir. Yıl içinde iki taksit şeklinde alınan motorlu taşıtlar vergisi, 6 ayda bir ödenmektedir. 2. el araç alımlarından aracın önceden bir vergi veya trafik borcu olup olmaması önemlidir. Eğer aracın ödenmemiş vergi borcu var ise ve siz bu durumdan haberdar değil iseniz , ruhsatı üzerinize geçirdiğiniz andan itibaren vergi borçlarını sizler ödemek zorunda kalırsınız. Bu tür durumlar ile karşılaşmamak adına Gelir İdaresi Başkanlığının online internet sitesinden araç vergi borç sorgulama plaka ile uygulaması ile yapılabilmektedir. Araç vergi borcu sorgulaması yaparak vergi borcunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Araç vergi borcu sorgulama ve tüm Motorlu Taşıtlar Vergisi işlemleri için GİB üzerinden bilgi alabilirsiniz. Araç vergi borcu sorgulama hizmeti, GİB üzerinden yapılmakta olup tamamen ücretsiz bir sorgulamadır. Bu sorgulamalar için tek gerekli olan araç plakasıdır. Almak istediğiniz 2. el aracın sadece plakasını bilerek bile tüm araç vergi borç sorgulamasını yapabilirsiniz. Bu nedenle şimdiki yazımızda sizlere araç vergi borç sorgulama işleminin plaka ile nasıl yapılacağını anlatacağız.

Araç Vergi Borç Sorgulama Plaka İle Nasıl Yapılır?

Araç vergileri ödenmesi zorunlu kılınmış vergilerdir. Yıllık olarak araç vergileri ödenmediği zaman araç sürücüleri hakkında cezai işlem uygulanmaktadır. Hatta bazı durumlarda araçlar trafik görevlileri tarafından kenara çekilip bağlanmaktadır. Bu tür durumlar maruz kalmamak için araç vergi borç sorgulama işlemlerini yapmak gerekmektedir.

Araç vergi borç sorgulama plaka ile işlemini yapmak için; öncelikle aşağıda verilen bağlantı linkine tıklamanız gerekmektedir. Buradan işlem yapacağınız siteyi girişiniz sağlanacaktır. Ardından karşınıza aşağıdaki görüntü gelecektir.

Araç vergi borç sorgulama plaka ile 1

Bu ekrandan ‘Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme’ seçeneğine tıklayınız. Ardından ekrana aşağıdaki görüntü gelecektir.

Araç vergi borç sorgulama plaka ile 2

Bu ekranda oklarla belirtilmiş boşluklu yerlere ilk olarak aracınızın Plaka Numarasını girmelisiniz.Eğer aracın plakası özel ise bu duruma ‘evet’ cevabı vermelisiniz. Daha sonra TC kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası girilmelidir. Son olarak da Araç Tescil Tarihi bilgileri gün ay yıl olarak doldurulmalıdır. En sonunda tamam butonuna basılır. Bu sayede araç vergi borç sorgulama plaka ile işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız. Araç vergi borç sorgulama plaka ile işleminin ardından karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Araç Vergi Borç Sorgulama Plaka İle 3

 

Bu bölümde ‘Motorlu Taşıtlar Vergisi ‘ seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Şayet araca ait bir vergi borcu yok ise ekrana vergi borcunun bulunmadığı ibaresi gelecektir. Eğer vergi borcu bulunuyor ise ; ilgili dökümler ve ödenmemiş taksitler ekrana gelecektir.

Araç vergi borç sorgulama plaka ile işlemi için “TAHSİLATLAR” seçeneğine tıklayarak ödemesi yapılmış olan motorlu taşıtlar vergilere ait bilgileri de bulabilirsiniz.

Ayrıca araç vergi borcunuzu bu site üzerinden anlaşmalı bankalardan sahip olduğunuz kredi kartlar aracılığıyla ödeyebilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığının Online İnternet Sitesine Giriş Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Araç Vergi Borç Sorgulama Plaka İle İşlemini Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz