Araç Üzerinde Haciz Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Üzerinde Haciz Sorgulama

Araç Üzerinde Haciz Sorgulama

2. el araçlar son yıllarda çokça revaçta olmaktadır. Malumunuz sıfır araçların el yaktığı bir dönemden geçiyoruz. Haliyle sıfır araçlar alamadığımız için 2. el araçlara yöneliyoruz. Bu durumda 2. el piyasasını kızıştırıyor. 2. el araç alım satımlarında araç sahipleri daha fazla kar edebilmek amacıyla ile bazı kurnazlıklar yapmaktadırlar. Araçlardaki bazı sıkıntıları saklayarak araçları daha yüksek fiyatlardan elden çıkarmaya çalışmaktadırlar. Bu durum hem araç sahiplerini hem de bizlerin canını tehlikeye atmaktadır. Bildiğini gibi bazı ödenmemiş trafik borçları, yada ödenmemiş ve cezaya girmiş motorlu taşıtlar vergisi sonucunda araçlara haciz işlemleri uygulanmaktadır. Bu haciz işlemleri araçların borçları ödenmeye kadar devam etmektedir. Haciz gelmiş aracın yada şöyle demek gerekirse üzeriden haciz bulunan aracın satımı alımı ve trafiğe çıkarılması aslında yasaktır. Fakat bazı sürücüler bu durumu göz ardı ederek araçlarını kullanmaktadırlar. Hatta bazı araç satıcıları araçlarının hacizlik durumunu saklayarak araçlarını satmaya çalışmaktadırlar. Bu durumdan haberi olmayan alıcılar ise ruhsatı üzerine aldıkta sonra ortaya çıkan haciz borcuna mahkum olmaktadır. Ve maalesef bu borçtan yeni alıcı sorumlu olmakta ve itiraz hakkı da bulunmamaktadır. İşte bu tür durumlardan dolayı mağdur olan vatandaşların bir nebze de olsa mağduriyetini gidermek maksadı ile araç sorgulama sistemleri geliştirildi. Bu sorgulamalar sayesinden araçlara ait tüm borç ve ceza bilgisi ayrıca ayrıntı tüm bilgiler elde edilmektedir. E-Devlet sistemi üzerinden yapılan araç üzerinde haciz sorgulama işlemi ile var olan hacizleri öğrenebilirsiniz.

Araç Üzerinde Haciz Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç üzerinde haciz sorgulama işlemleri  E-Devlet sitesinden yapılabiliyor. Araç üzerinde var olan hacizleri araç üzerinde haciz sorgulama işlemleri yaparak öğrenebilirsiniz. Bu işlem  için tek gereken bilgi aracın plakasıdır. Diyelim ki 2. el bir oto pazarından bir araç alacaksınız ve araç sahibinin tamamen doğru bilgiler verdiğinden emin olmak istiyorsunuz; aracı inceleyip plakasını almalısınız. Daha sonra bir internet bağlantısı ile Araç üzerinde haciz sorgulama işlemi yaparak alacağınız araçtan daha emin olarak satın alabilirsiniz.

Bu amaçla araç üzerinde haciz sorgulama işlemi yapmak için ilk olarak ; Aracın plakasını almalısınız. Sizler için paylaştığımız sorgulama linkine tıklayarak E-Devlet online sitesine giriş yapmalısınız. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaş Kimlik Doğrulama Sistemi ekrana gelecektir. Bu ekranda TC kimlik numaranız ve e- Devlet şifrenizi girerek, girişinizi tamamlamış olursunuz. Dilerseniz Mobil imzanız varsa onuda kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Bu giriş işlemi için de  TC kimlik numaranız ve GSM numaranız ile giriş yapabilirsiniz. Daha sonra aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir.

haciz sorgulama araç

Bu ekranda oklarla belirtilmiş boşluklu yere ‘plaka numarası ‘ giriniz . Daha sonra ‘ sorgula’ butonuna basmalısınız . Bu sayede Araç üzerinde haciz sorgulama işlemi tamamlamış olacaksınız . Araç üzerinde haciz sorgulama işlemi yaparak araca ait haciz durumu ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

E-Devlet  Üzerinden Araç Üzerinde Haciz Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz