Araç Trafik Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Trafik Sorgulama

Araç Trafik Sorgulama

Gün geçtikçe araç sayısının arttığı ülkemizde; trafik de büyük bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum hepimizin güvenliğini de tehdit etmektedir. Bu yüzdendir ki birçok farklı yöntemler uygulanmaya çalışılmaktadır. Yollardaki kavşak dönüş yasakları, yol işaretleri, radar, mobese kameraları, trafik levhaları ve ışıkları, otoyol ve köprülerde uygulanan HGS – OGS sistemleri ve daha fazlasını trafiği rahatlatmak amacıyla kullanmaktadırlar. Bazı zamanlarda bunlar da duruma çare olmamaktadır. Ülkemizde verilen trafik cezaları 2016 yılı itibarı ile yüzde 5,58 oranında zamlandı. Bu zam ile trafik cezaları da artış gösterdi. Maalesef artan bu trafik cezalarına rağmen trafikte kesilen cezalarda azalma gözlemlenmedi. Araç ve araç sahiplerinin aldıklar bu cezaların artışı hepimizi ilgilendiriyor. Çünkü 2. el araçlara büyük rağbet göstermekteyiz. Bu yüzden bu araçların içinden en temiz kullanılmış olanını en az hasar uğramış olanını satın almak istiyoruz. Fakat bazı araç satıcıları araçların ödenmemiş vergi borçlarını yada trafik cezalarını saklama yoluna başvuruyorlar. Bu durumda bizler araçları satın almak istediğimizde gerçek bilgilere erişemiyoruz. Hatta bazı durumlarda ederinden fazla araca ücret ödediğimizi anladığımızda da buna itiraz edemiyoruz. Araca ait olan ödenmemiş vergi borçları ya da trafik cezası borçları da ruhsat ile beraber bize kalabiliyor. Bu yüzden 2. el araç satın alırken bu bilgilerin doğruluğuna dikkat etmemiz gerekmektedir. Bu amaçla geliştirilen yeni sistemler vardır. Bu sistemlerden biri de sorgulama sistemidir. Artık araç ile ilgili her türlü sorguyu yapabilme imkanına sahibiz. Hemde bu sorgulaması birçok farklı siteden yapabiliyoruz. Bu siteler başlıca ; Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online internet sitesi, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın online internet sitesi, E-Devlet online sitesi, ABSİS, Tramer ve daha birçok farklı siteden araç trafik sorgulama işlemlerini gerçekleştirebiliyoruz. Bu yazımızda da sizlere araç trafik sorgulama işleminin nasıl yapılacağını adım adım anlatmaya çalışacağız.

Araç Trafik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç trafik sorgulama işlemleri yukarıda da belirttiğimiz gibi birçok farklı siteden yapılabilmektedir. Biz bu yazımızda sizlere araç trafik sorgulama işleminin  E-Devlet online sitesinden nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız.

E-Devlet online sitesinden hemen hemen tüm işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu durumun birçok faydası bulunmaktadır. Çünkü E-Devlet online sitesinde bulunan kayıtlı bilgileriniz ile işlemlerinizi yaparken sistem tarafından çok kolay ve hızlı bir şekilde algılanıyorsunuz. Şimdi araç trafik sorgulama işlemi yapabilmek için ilk yapmanı gereken aşağıda verilen linke tıklayarak siteye giriş yapmanızdır. Ardından karşınıza aşağıda verilen ekran çıkacaktır.

Araç Trafik Sorgulama 1

Yukarıdaki ekranda ‘Türkiye Cumhuriyeti Vatandaş Kimlik Doğrulama Sistemi’ ekranını görüyorsunuz. Bu ekrandan hangi tür giriş seçeneğini seçip giriş yapmak istiyorsanız onu seçmelisiniz. Eğer E-Devlet şifresi ile giriş yapacaksanız;  TC kimlik numaranız ve e- Devlet şifrenizi girerek ‘kimliğimi şimdi doğrula’ butonuna basınız. Ardından girişinizi tamamlamış olacaksınız. Ve karşınıza aşağıdaki ekran görüntüsü gelecektir.

araç trafik sorgulama 2

Bu ekran üzerinden görülen boş kısma ‘plaka numarası ‘ girmelisiniz . Ardından ‘ sorgula’ butonuna basmalısınız . Bu işlemin ardından  araç trafik sorgulama işlemini tamamlamış olacaksınız . Araç trafik sorgulama işlemi sayesinde tüm araç ve trafik ile ilgili sorgulamasını yapabilir ve gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Online İnternet Sitesi Üzerinden Araç Trafik Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz