Araç Trafik Sigortası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Trafik Sigortası

Araç Trafik Sigortası

Hayatımızda en önemli yere sahip olan, insanların gün içerisinde mutlaka kullanarak bir yerden bir yere gitmelerini sağlayan şey ulaşımdır. Ulaşım faktörünü en çok araçlar etkilemektedir. Pek çok aracın aynı anda yola çıkması ile birlikte trafik sorunu ile karşılaşılmaktadır. Bunlardan önce en önemlisi ise araç trafik sigortasıdır. Karayolları Trafik Kanunu’na göre her motorlu taşıt mutlaka araç trafik sigortasını yaptırmak zorundadır. Bu durum herhangi bir kaza durumunda sigorta sahibini para ödemekten kurtaran bir sistemdir. Bu sigortanın yapılması ile birlikte sizin aracınızda meydana gelmiş olan zararı değil, karşı tarafta oluşturmuş olduğunuz hem bedenen hem de maddi zararları güvence altına alan bir sistemdir. Bu nedenle sigortası bulunmayan araçların trafikte bulunmaları yasaktır.

Eğer sigortasız araç ile trafiğe çıkarsanız belirlenmiş olan ceza yaptırımlarına maruz kalırsınız. İlk olarak aracınız bağlatılmaktadır, yani aracınız otoparka alınmaktadır. Sadece parasını ödeyerek aracınızı otoparktan almakta mümkün değildir, trafikten men edilmekte söz konusudur. Devamında ise hem araç sigortası yaptırıldığında hem de belirli cezalar ödendiğinde aracınızı bu zorlu süreç sonunda alabilirsiniz. Bu nedenle araç sahipleri trafik sigortalarını yıllık olarak düzenli olarak yaptırmalı ve süresi dolmadan yeniletmelidir. Belirli primler ödenerek yapılan sigorta işlemi birçok şirket ile anlaşılarak yapılmaktadır. İnternetten şirketleri araştırarak online olarak sigorta teklifi alabilirsiniz. Size en uygun şirketi seçerek, aracınızın trafik sigortasını zamanında yaptırmanız gerekmektedir.

E-Devlet Araç Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç poliçe sorgulama olarak da geçen bu sorgulama işlemini yapmak için E-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Bu sistemden işlem yapabilmeniz adına E-Devlet şifresi edininiz. E-Devlet şifresi için bir PTT şubesine gitmeli ve başvuruda bulunmalısınız. Ardından ödeyeceğiniz tutarı yatırarak şifrenizi alabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra size vermiş olduğumuz web sayfası linkine tıklayınız. Açılan sayfada kimlik doğrulamasını gerçekleştiriniz.

12

Ardından T.C. kimlik numaranızla birlikte PTT’den aldığınız E-Devlet şifresini girmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri de doğru girdiğinizden emin olunuz ve sisteme girişinizi gerçekleştiriniz.

13

E-Devlet Araç Trafik Sigortası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

SBM Araç Trafik Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi üzerinden yapacağınız bu işlemde size üç farklı alternatif sunulmaktadır. Bu alternatiflerden size uygun olanını seçtiğiniz durumda karşınıza birkaç işlem çıkacaktır. Sizden yapılması istenen bu işlemleri gerçekleştirdiğiniz ve Ara butonuna tıkladığınız durumda işleminizi tamamlamış olacaksınız.

14

SBM Araç Trafik Sigortası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz