Araç Trafik Cezası Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Trafik Cezası Sorgulama

Araç Trafik Cezası Sorgulama

İnsanların can ve mal güvenliğini korumak için yaya ve sürücülerin etkileşim içerisinde bulunduğu trafiğin işleyişine düzenlemeler getirilmiş ve bunlar trafik kuralları olarak adlandırılmıştır. Trafik kuralları kapsamında trafiğin akışında yer alan tüm birey ve sürücü bu kurallardan sorumludur ve bu kurallara uymak zorundadır. Kurallara uymayan vatandaşların bu davranışlarında caydırıcılık sağlayabilmek için de birtakım cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu cezalar para cezası, hapis cezası ya da sürücü belgesine el koyulma cezası olarak sıralanabilir. Bu yazımızda da araç trafik cezası sorgulama işlemlerinin nerelerden nasıl yapıldığını bulabileceksiniz.

Araç trafik cezalarınızı herhangi bir kuruma gitmeden online sistemler üzerinden sorgulanabilir. Bu sistemler üç tanedir. Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden araç trafik cezası sorgulayabildiğiniz gibi bunun yanında E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılabilir. Ayrıca motorlu taşıt sorgulama işlemlerini vergi ve ceza sorgulama işlemlerinin bir arada yapılabildiği Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi de trafik cezası sorgulaması için alternatif bir sistemdir.

EGM Üzerinden Araç Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kurumun resmi internet sitesi üzerinden sağlanan ve trafik sorgulamaları olarak adlandırılmış bölümden hem aracın plakasına yazılan cezanızı hem de sürücü belgenize yazılan cezanızı sorgulayabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmeniz için yazımızın sonuna bağlantı linki eklemiş bulunuyoruz. Bu link yardımıyla yönlendirileceğiniz sayfa aşağıdaki görselde de olduğu gibi kişisel bilgilerinizin sorgulandığı sayfa olacaktır. Bu sayfada ok işareti ile gösterilen alanlara adınızı, soyadınızı, TC kimlik numaranızı ve doğum tarihinizi doğru şekilde yazdıktan sonra sorgulama listesini görüntüleyebilirsiniz. Bu listeden de trafik cezası sorgulama işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz.

plaka

EGM Üzerinden Araç Trafik Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Üzerinden Araç Trafik Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Devletin birçok kurumunun online işlemlerini bir arada yürütebildiği ve üyelik sistemi üzerinden çalışan bu hizmet yardımıyla da araç trafik cezası sorgulama işlemi yapmak mümkündür. Sorgulama sayfasına erişim sağlayabilmek için eklemiş olduğumuz linki kullanınız. Bu link yardımıyla kimlik doğrulama işlemini yapmak zorunda olduğunuz sayfaya yönlendirilirsiniz. Bu sayfada ok işareti ile gösterilen kısımlara TC kimlik numaranızı ve E-Devlet şifresini yazarak araç trafik cezasını sorgulayabilirsiniz. Eğer daha önceden mevcut bir üyeliğiniz yoksa sorgulama işlemini bu sistem üzerinden yapamazsınız. Üye olabilmek için PTT şubesini ziyaret ederek şifre temin etmeniz gerekmektedir.

araçsorgu

E-Devlet Üzerinden Trafik Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

GİB Araç Trafik Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu kuruma bağlı olan İnternet Vergi Dairesi, motorlu taşıt vergisi sorgulama ve ödeme hizmetlerini vermektedir. Aynı zamanda bu sistemle araç trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemi de birleştirilerek sürücülere büyük bir kolaylık sağlanmıştır. Bu sistem üzerinden sorgulama işlemlerinizi yapabilmeniz için yazımızın sonundaki linki kullanmanız gerekmektedir. Bu link ile ekranınıza gelecek olan sayfada sorgulama için gerekli bilgileri doldurmanız gereken form sayfası olacaktır. Bu sayfada aşağıdaki gibi gösterilen alanlara aracınızın plakası, TC kimlik numaranız yada vergi kimlik numaranız ve araç tescil tarihi yazılması gerekmektedir. Bu bilgileri doldurduktan sonra sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

gibcezaa

GİB Araç Trafik Cezası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ! 

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz