Araç Tescil Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Tescil Sorgulama

Araç Tescil Sorgulama

Teknolojinin gelişmesi ile her alanda olduğu gibi dijital alanda da birçok yenilik ile karşılaşıyoruz. Bu yeniliklerden en önemlisi sorgulama yapabileceğimiz program ve uygulamaların geliştirilmiş olmasıdır. Artık hemen hemen her alanda bilgi almak için yaptığımız sorgulamalar sayesinde vakitten çokça kazanıyoruz. Hem işlemlerimizi hızlı bir şekilde hallediyor hem de bilgi almak amacıyla kurumların yollarını aşındırmaktan kurtuluyoruz. En çok da ilgili birimlerin çağrı merkezlerinden bilgi almak amacıyla telefon başında saatlerce beklemekten kurtuluyoruz. Birçok farklı alanda yapılandırılmış olan birçok farklı sorgulama bizler tarafından rağbet görmektedir. Özellikle de araç, sigorta ve bankacılık işlemlerini konusunda geliştirilen uygulamalar işimizi kolaylaştırmaktadır. Şimdiki yazımızda sizlere araç tescil sorgulama işlemini nasıl yapacağınız hakkında bilgiler vereceğiz. Tabi bundan önce araç tescil nedir, araç tescil sorgulama nedir, araç tescil sorgulama neden yapılır gibi soruların da cevabını aktarmaya çalışacağız.

Araç tescili; araçlar ile ilgili bilgilerin ve teknik özelliklerinin bulunduğu araç uygunluk belgesinin Emniyet Genel Müdürlüğü yada Trafik tescil işlemlerinin yapıldığı kuruluşlar tarafından incelerek kayıt altına alındığı bir işlemdir. Araçlar ister ülke içinde üretilmiş olsun isterse de yurt dışından alınmış olsun bu araçların bilgileri Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kayıt altına alınması gerekmektedir. Bu işlemin yapılması da ‘ trafik tescili ‘ anlamına gelmektedir. Yurt dışından sıfır olarak alınan her aracın trafik tescilinin ilk 3 ay içerisinde yapılması yasal zorunluluktur. Bu aracın tescili tamamlandıktan sonra ise araca ait bir plaka çıkarılması gerekmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tescillenen araçların plakaları da yine müdürlüğün belirlediği kurallara riayet edilerek çıkarılmalıdır.  Eğer daha önce tescil edilmiş bir 2. el araç satın alındığında ise bu durumda aracın yeniden tescili yapılmaz. Tescil belgesi olan aracın yeni sahibi aracın devrini almalıdır. Bu devir işleminin ardından sonra 1 ay içerisinde aracın tescili yeni sahibi tarafından kendi adına değiştirilmelidir. Tescil işlemi yenilendikten sonra sürücüler dilerlerse plakalarını da değiştirebilirler. Ayrıca araç tescil belgesinin araç içinde bulundurulması yasal zorunluluktur.

Araç tescili yapılması için bazı belgelerin hazırlanıp Trafik tescili yapılan şubelere getirilmesi gerekmektedir. Bu belgeler şunlardır:

  • Fatura ve faturayı düzenlemiş olan bayiinin yetki belgesi
  • Uygunluk adı verilen belge
  • TC kimlik numarası
  • Tescil ve Trafik belgesi
  • Zorunlu olan Mali Mesuliyet Sigortası
  • ÖTV ödeme belgesinin aslı
  • Şoförler Odasından alınacak olan yeni kayıt dosyası

Bu belgelerin teslimi ile aracınızı tescil işlemleri yapılmaya başlanacaktır. Dilerseniz de aracınızın tescil sorgulama işlemlerinin sürecini kontrol etmek ve araç tescilinin tamamlanıp tamamlanmamış olduğunu öğrenebilmek için araç tescil sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Araç Tescil Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç tescil sorgulama işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü online internet sitesinden ve E devlet online internet sitesinden ücretsiz olarak yapılabilmektedir.

Araç tescil sorgulama işlemi yapmak için öncelikle aşağıda sizler için paylaştığımız bağlantı linkine tıklamanız gerekmektedir. Bu bağlantı linki ile E devlet online sitesine yönlendirileceksiniz. Ardından ekrana aşağıda verilen görüntü gelecektir.

Araç Tescil sorgulama işlemlerinde bu ekrandan ‘Kimliği şimdi doğrula’ butonuna basmanız gerekmektedir. Ardından bu ekrana yönlendirileceksiniz.

Bu ekrandan TC kimlik no ve e-devlet şifrenizi girmelisiniz. Ardından ‘Sisteme giriş yap’ butonuna basmanız gerekmektedir. Daha sonra sistem sizi diğer bir ekrana yönlendirecektir.

Bu ekrandan adınıza tecilli bulunan aracın bilgileri ekrana gelecektir.

Bu ekrandan aracınız ile ilgili tüm bilgilere ulaşacaksınız. Araç tescil sorgulama işlemleri çok kolay yapılmaktadır. Ayrıca tamamen ücretsiz olan bu işlemler dilediğiniz yerden sadece internetin olması şartı ile yapılabilmektedir.

Araç Tescil Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz