Araç Tedbir Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Araç Tedbir Sorgulama

Araç Tedbir Sorgulama

Ülkemizin nüfusu 80 milyona yaklaşmış iken her alanda yoğun bir kalabalık da kaçınılmaz olmaktadır. Özellikle toplu taşıma araçlarının kalabalık oluşu en temel haklarımızdan olan seyahat etme hakkını tam anlamı elde edemiyoruz. Bu yüzden daha rahat ve güvenli bir seyahat etme isteği bizleri kendi aracımızı almaya yönlendiriyor. Bu yüzden son 5 yılda satın alınan araç sayısı ciddi miktarlara ulaşmış durumdadır. Artık 1 aracın bile yetmediği ailelerin 2. veya 3. aracı alma istediği doğrultusunda 2. el araç piyasayı çokça hareketlenmiştir. 2. el araçların sıfır araçlara göre daha az evrak işi oluşu daha hızlı ve kolay şekilde alınması ile vatandaşlarımız çokça rağbet göstermektedir. Fakat 2. el araç alınırken dikkatli olunmak zorundadır. Bazı kurnaz araç sahipleri vergisi ödenmemiş, muayeneleri tam yapılmamış, kazalı veya hasarlı araçları satabilmektedir ve bu durumu alıcılardan gizleyenler de bulunmaktadır. En büyük riski de üzerinden tedbir bulunan araçların satımı oluşturmaktadır. Tedbirli araçlar yani bilinen tabiri ile hacizli araçların alımı satımı ilgili işlerde aşırı dikkati olunmalıdır. Çünkü kurnaz araç satıcıları aracı almak isteyen müşterilerine bazen araçta tedbir bulunduğu gibi çok önem taşıyan bu bilgiyi vermemektedirler. Bu durumdan da habersiz olan bazı alıcılar peşin para yada yüksek miktarlarda ön peşinat ödedikten sonra ruhsatın devri ya da araç üzerine kredi çekmek istediklerinde aracın tedbirli yani hacizli olduğu durumu ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Tüm bu durumların önün geçmek maksadı ile devlet tarafından oluşturulan sorgulamalar sayesinden araçlar satılmadan önce gerekli bilgiler sorgulama sistemlerine yüklenir ve dileyen kişiler sorgulama yaparak araç ile ilgili bilgileri önceden elde edebilir. Biz de bu yazımızda araç tedbir sorgulama işlemlerini inceleyeceğiz.

Bu konu ile ilgili yapılacak olan sorgulamaları E- devlet online internet sitesinden yapabilirsiniz. E- devlet online internet sitesinden birçok konuda sorgulama yapabileceğiniz gibi araç tedbir sorgulama işlemini de kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için E- devlet sitesine giriş için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Öncelikle bir E- devlet şifreniz bulunması gerekmektedir. E- devlet şifresi tüm PTT merkez ve şubelerinden alınmaktadır. Bu birimlere giderek E- devlet şifresi isteğinizi beyan ediyorsunuz. Daha sonra 2 Türk lirası gibi cüzi bir miktar karşılığında E- devlet şifrenizi alacaksınız. Ardından ise Kullanıcı adınızı ve E- devlet şifreniz ile birlikte online internet sitesine girişinizi gerçekleştirmek için tüm şartları sağlamış olacaksınız. Bu yazımızda sizlere E- devlet online internet sitesi araç tedbir sorgulama işlemini görsel destekli bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Araç Tedbir Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç tedbir sorgulama işlemlerine gelelim. 2. el araç almak istediğinizde öncelikle aracın plakasını almalısınız. Daha sonra E-devlet üzerinden yapabileceğiniz araç sorgulama işlemi ile araca ait tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Aracın kazalı olup olmadığı ya da araca ait bir haciz varlığını da buradan sorgulayabilirsiniz. Dilerseniz bu işlemi birden fazla araç için de yapabilirsiniz. Bu işlem ile araç sahibi ile ilgili bilgilere ulaşamazsınız. Sadece araca ait bilgiler ekrana gelecektir. E devlet üzerinden yapılan tüm işlemler ücretsizdir.

Araç tedbir sorgulama işlemini E devlet online sitesinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Aslında direkt olarak araç tedbir sorgulama işlemi bulunmamaktadır. Bu işlemi ‘araç sorgulama’ işlemi başlığı altından elde edeceğiniz bilgiler ışığında ulaşabilirsiniz. Öncelikle araç sorgulama işlemi yapmak için yazımızın sonunda sizler için paylaştığımız bağlantı linkine tıklamanız gerekmektedir. Ardından aşağıdaki ekran görüntüsüne ulaşacaksınız.

Buradan aracın ‘plaka numarası’ girmelisiniz. Daha sonra ‘sorgula’ butonuna basmanız gerekmektedir. Ardından almak istediğiniz araç ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Araç tedbir sorgulama işlemleri bu şekildedir.

E Devlet Online İnternet Sitesinden Araç Tedbir Sorgulama İşlemi İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz